בלעדי |

לא רק הדוקטורט של לפיד: המבקר בודק את בר-אילן

בדיקת המבקר החלה לפני כשנה, עוד לפני פרסום קבלתו של יאיר לפיד לתוכנית לתארים מתקדמים ללא תואר ראשון ■ בר-אילן: "אנו משתפים פעולה עם אנשי המבקר"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

מבקר המדינה נמצא בעיצומה של בדיקה באוניברסיטת בר-אילן שתוצאותיה צפויות להתפרסם באחד מדו"חותיו הקרובים. אנשי משרד מבקר המדינה בודקים מזה כשנה נושאים הקשורים להתנהלות האוניברסיטה. הבדיקה נמצאת בשלבים מתקדמים ובקרוב צפוי המבקר להגיש את טיוטת הדו"ח לאוניברסיטה כצעד מקדים לגיבוש הדו"ח הסופי.

בדיקת משרד המבקר באוניברסיטה החלה עוד לפני פרסום קבלתו של יאיר לפיד לתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות ללא תואר ראשון, אך ייתכן כי הדו"ח יכלול התייחסות גם להתנהלות של האוניברסיטה בנושא זה.

ככל הנראה הבדיקה תכלול התייחסות לשורה של נושאים בהתנהלות האוניברסיטה, בהם חריגות בשכר הבכירים ונושאים אקדמיים הקשורים לתוכניות הלימוד.

המבקר התייחס בעבר לבר-אילן בדו"ח החריף שכתב על התנהלות כל אוניברסיטאות המחקר ב-2009. בין היתר נטען בדו"ח הקודם כי בר-אילן שילמה למנהליה הבכירים תוספות שכר המאושרות לחברי סגל אקדמי בכיר בלבד, והמשיכה לעשות זאת על אף שמבקר המדינה העיר לה על כך כבר בדו"ח שפירסם ב-1999. בדו"ח נכתב כי לשישה בעלי תפקידים מינהליים בכירים באוניברסיטה ניתן שכר של פרופסור מן המניין בשיא הוותק, למרות שכלל לא היו חברי סגל אקדמי.

בעבר טען המבקר כי "יש לראות בחומרה רבה" את העובדה ששניים ממקבלי תוספת השכר התחילו לקבל את ההטבה לאחר הערות המבקר ב-1999. מבקר המדינה המליץ אז כי על הממונה על השכר באוצר "לשקול את כל הצעדים שהחוק מאפשר לו לנקוט נגד האוניברסיטה ונגד מי שאישר את ההסדר החריג ולפעול בכל דרך שימצא לנכון, כדי שיוחזרו לקופת האוניברסיטה הכספים ששולמו שלא כדין".

מאז מתקיימים מגעים בין אוניברסיטאות המחקר לבין הממונה על השכר באוצר בנוגע לחריגות השכר במוסדות ההשכלה הגבוהה, אך הצדדים עוד לא הגיעו להסכמה.

בנוסף, באחרונה פורסם כי רשות המסים מנהלת בחודש האחרון מגעים עם נשיא האוניברסיטה, פרופ' משה קוה, במטרה להסדיר את דרישת חבות מס ממנו, לאחר שהתברר כי צירף את רעייתו לנסיעותיו המקצועיות לחו"ל במימון האוניברסיטה. על פי הרשות, עלות הנסיעות הגיעה למאות אלפי שקלים, וכיוון שמדובר בהטבה שניתנה לנשיא ורעייתו ולא בהוצאה לצורך ייצור הכנסה - היא חייבת במס. האוניברסיטה טענה בדיונים מול הרשות כי מטרת הנסיעות היתה גיוס תורמים לאוניברסיטה, בין היתר לצורך הקמת בית הספר החדש לרפואה בגליל.

בימים האחרונים החלה המועצה להשכלה גבוהה לבדוק, כאמור, את קבלתו של לפיד לתוכנית לתואר שני ושלישי לפרשנות ותרבות בבר-אילן, אף שלא עמד בתנאי הסף של התוכנית, מאחר שאין בידו תואר ראשון. על פי תנאי הסף, המסלול מיועד לסטודנטים שסיימו תואר ראשון בהצטיינות. עם זאת, האוניברסיטה הסבירה כי לפיד התקדם לתוכנית על סמך הישגיו הספרותיים והעיתונאים.

שלשום פירסמה המל"ג כי הבדיקה בעניין תימשך לאור ממצאי הביניים, מאחר ש"תשובות המוסד שהתקבלו עד כה אינן מספקות". בנוסף הבהירה המל"ג כי תוכנית הלימודים לא קיבלה אישור לקבל תלמידים שלא סיימו תואר ראשון.

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה: "מבקר המדינה בודק בין היתר את אוניברסיטת בר- אילן ואנו משתפים פעולה עם אנשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"