מהפכת החינוך של נתניהו: חינוך חינם מגיל 3 ויום לימודים ארוך עד גיל 9

עוד תכלול התכנית הקמת מעונות ל-30 אלף ילדים, בניית 2,000 גנים חדשים וסיוע לתנועות הנוער ■ עלות התכנית שתמומן באמצעות קיצוץ רוחבי - 1.6 מיליארד שקל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

רה"מ בנימין נתניהו הציג הערב (ג') באירוע בבנייני האומה בירושלים את תכנית החינוך שלו שתכלול חינוך חינם מגיל 3, בניית 2,000 גנים חדשים, בניית מעונות לעוד 30 אלף ילדים, יום לימודים ארוך לגילאי 9-3 וסיוע לתנועות הנוער. עלות הפרויקט - 1.6 מיליארד שקל ב-2012. הממשלה צפויה לאשר את התכנית באחת מישיבותיה הקרובות, ייתכן מאוד כבר ביום ראשון הבא.

כדי לממן את הפרויקט החינוכי, ולאחר שרה"מ החליט שלא לקצץ מתקציב הביטחון 3 מיליארד שקל, כפי שהמליצה ועדת טרכטנברג, יבוצע קיצוץ רוחבי של 4%, 1.3 מיליארד שקל, בתקציבי כול משרדי הממשלה ב-2012, כולל תקציב משרד הביטחון.

לדברי רה"מ, ביצוע חוק חינוך חובה חינם מגיל 3, במקום מגיל 5 היום, יחסוך 800 שקל בחודש להורים לילדים בגילים הרלבנטיים ששולחים היום את ילדיהם לגנים פרטיים. עם ביצוע החוק, כבר במהלך 2012 (כנראה מפתיחת שנת הלימודים הקרובה בספטמבר) ישלחו ההורים את הילדים להתחנך בגנים ציבוריים. לשם כך תתחיל הממשלה לבנות, כבר בזמן הקרוב ביותר, 2000 גנים ציבוריים חדשים בכול רחבי הארץ.

נוסף על כך, הממשלה תקצה משאבים לבנייה מידית של מעונות יום לעוד 30,000 ילדים בגיל הרך. כיום אין כמעט מעונות יום ציבוריים, מה שמאלץ הורים לילדים בגילאים הרכים לשלוח את ילדיהם למעונות פרטיים, תמורת אלפי שקלים בחודש.

הממשלה גם צפויה לאשר באחת מישבותיה הקרובות ביותר, בדיון על פרויקט החינוך של ועדת טרכטנברג, סבסוד צהרונים, לילדים בגילאי 9-3, לפרויקט יום לימודים ארוך. הפרויקט מיועד לילדים אחרי סיום הלימודים בבית הספר, בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 13.00 ל-16.00. ביצוע הפרוקיט יתחיל בישובים החלשים ויעבור בהמשך לכול הארץ.

הממשלה גם תאשר משאבים לסבסוד תשלומי הורים לבתי הספר, כמו רכישת ספרים וסל תרבות. הפחתת תשלומי ההורים תבוצע לפי מפתח כלכלי. כלומר הורים לילדים מבוססים יהנו מהסבסוד פחות מהורים אחרים. הממשלה תחליט גם על הגדלת הסיוע הממשלתי לתנועות הנוער ב-20 מיליון שקל בשנה.

ועדת טרכטנברג המליצה על קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון בכל אחת מהשנים 2016-2012. העלות הכוללת של התוכניות בתחום החינוך עליהן המליצה ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, ל-5 השנים הקרובות, היא 22.35 מיליארד שקל. התוכנית אותה יציג רה"מ בממשלה בקרוב מיועדת לשנת 2012.

שתי תוכניות הדגל של ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, שעלותן גדולה יותר, הן חינוך חובה לגילאי 4-3 ויום חינוך ארוך לגילאי 9-3.

לפי המלצות ועדת טרכטנברג היה משרד החינוך אמור להגיש עד ה-31.12.2011 לאישור הממשלה תוכנית מפורטת לביצוע ב-5 השנים הקרובות של פרויקט חינוך חובה לגילי3-4 ויום חינוך ארוך לגילי 3-9. שני הפרויקטים היו אמורים, לפי המלצות ועדת טרכטנברג, לצאת לדרך כבר בתחילת ינואר הנוכחי. מטרת שני הפרויקטים, שיפור החינוך, הקלה על יוקר המחייה, עידוד התעסוקה והקטנת הפערים בתחום החינוך בחברה.

הכנסת החליטה על חוק חינוך חובה בגילים 3-4 כבר ב-1984, לפני 27 שנה (!). מאז נדחה ביצוע החוק בקביעות על ידי האוצר, בטענה של העדר תקציב, באמצעות חוק ההסדרים.

לפי המלצות ועדת טרכטנברג חוק חינוך חובהל מגיל 3 יה צריך לצאת לדרך בגנים הציבוריים כבר בינואר 2012. החוק היה אמור להיות מוחל על 80 אלף הילדים שאינם בגנים ציבוריים בשנים 2013-2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"