ארגון מידות: אבי נאור הוא המשקיע החברתי האפקטיבי ביותר

בית איזי שפירא זכה בתואר העמותה האפקטיביות ביותר

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

אבי נאור הוא המשקיע החברתי הפרטי האפקטיבי ביותר, כך הוכרז היום בכנס של ארגון מידות. היוזמה לחלוקת האותות היא של ארגון מידות, בשיתוף: ארגון מעלה, מרכז שיתופים ואתר גיידסטאר ישראל. קבוצת פישמן היא התאגיד האפקטיבי בהשקעתו החברתית, ובית איזי שפירא הוא העמותה האפקטיביות ביותר. "עולים ביחד" היא העמותה הצעירה בעלת מודל פעולה ייחודי.

האותות חולקו מתוך כוונה לעודד עשייה חברתית מוכוונת תוצאות שמחוללת שינוי משמעותי בחברה הישראלית. הזוכים נבחרו על ידי ועדה ציבורית בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס, מאיר שמגר, יושבות ראש הועדה הן: טליה אהרוני, מייסדת מעלה ויו"ר המועצה הציבורית במידות ויהודית יובל רקנאטי, יו"ר נט"ל, מייסדת קרן גנדיר וחברת הנהלת מרכז שיתופים.

בין חברי הוועדה שבחרה בזוכים: פרופ' גבריאלה שלו, נשיאת המכללה האקדמית קריית אונו ושגרירת ישראל באו"ם לשעבר, דני ימין, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, מיכאל קני בעלים ומנכ"ל איסטרוניקס, ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אמל אלסנע אלחג'וג', מנכ"לית שותפה במכון הנגב-אג'יק, פרופ' הלל שמיד, מנהל המרכז לחקר הפילנתרופיה באוניברסיטה העברית, ברוך אלפרט, איש עסקים ופעיל חברתי, העיתונאית דליה יאירי ואחרים.

המדדים העיקריים, שהשפיעו על בחירת התורם החברתי הפרטי והתאגידי היו: אפקטיביות התרומה, היקפה (ביחס למחזור, או להון אישי), ותק התרומה, בדיקת אסטרטגיית התרומה, תהליכי המדידה של השפעת התרומה על המוטבים ומדדים אחרים. המדדים העיקריים שהשפיעו על בחירת העמותה האפקטיבית היו: תוצאות פעילותה (האפקטיביות), מנהיגותה, דרך ניהולה, תכנון וכספים,האתיקה, השקיפות, הבקרה בעמותה ושיתופי פעולתה עם עמותות וגופים נוספים להגדלת מעגלי השפעתה.

דברה נתנזון, מנכ”ל מרכז what works בניו יורק אמרה כי "עמותות יכולות לאסוף מידע רב אבל עליהן להתמקד במספר פרמטרים כדי להבין לאן ולתקשר מה הנתונים הללו אומרים וכיצד הם עולים בקנה אחד עם מטרות הארגון. יש שלוש שאלות שיש לשאול: איך מודדים שינוי חברתי חיובי בהתנהגות?".

"עלינו להפסיק לחשוב על מה שאנחנו עושים ביום יום, ובמקום זה לבדוק מה אנחנו משיגים. מי שעובד עם ילדים מוגבלים וממוקד בפעילויות שהוא עושה למענם, צריך לשנות את הגישה ולהתמקד בתוצאות של פעולותיו. הוא אולי יבין שהוא צריך בכלל לעשות פעילויות אחרות. בסופו של דבר מה שנמדד מבוצע, ואם אתה לא מודד תוצאות לא תוכל לתקן את השירות שאתה מציע".

יעקב בורק, יו"ר ארגון מידות, התייחס לתפקידם של התורמים בשיפור האפקטיביות של העמותות: “אם היה מגיע אורח מהמאדים מסתכל על המגזר השלישי, היה טוען שיש כאן כשל שוק: אין סף כניסה, אין תחרות אין אקזיטים. תורם מרגיש לכוד. אם יפסיק לתרום לעמותה מסוימת - יש סיכוי שאם התורם יפסיק לתרום - העמותה לא תשרוד תפסיק להתקיים.

"בשני שליש מהעמותות ממנה המנכ"ל את הוועד המנהל. זאת בעיה בתחום המשילות התאגידית. האם אתם כמשקיעי הייתם מעיזים להשקיע בחברה לא מחקר פיתוח? אני בספק. מה שיכול לפתור את כשל השוק זה נושא האפקטיביות. אני קורא לכם לאמץ את כלי המדידה, כמו כן אני מציע לכם אנש העמותות לשאול את עצמכם: כיצד היה נראה העולם אם העמותה שלכם לא הייתה קיימת?".

אבי נאור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם