הביטוח הלאומי: גידול משמעותי בתעסוקת גברים חרדים ונשים ערביות

בקרב האוכלוסייה הערבית חלה עלייה של 6% בשיעור התעסוקה בעשור האחרון, ובקרב החרדים חלה עלייה של 2.3%; שיעור התעסוקה של כלל האוכלוסייה במשק ירד ב-2%

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

תמורות ניכרות בדפוסי התעסוקה במגזרים נחשלים: מנתוני מחקר חדש של המוסד לביטוח לאומי עולה כי חל גידול משמעותי בשיעור המועסקים מהמגזר הערבי, ובעיקר בקרב נשים. כמו כן חל גידול במספר הנשים המועסקות בכלל, ובשנתיים האחרונות חל גידול גם בקרב אוכלוסיית הגברים החרדים.

מהמחקר של ד"ר דניאל גוטליב ואסתר טולדנו ממינהל המחקר של הביטוח הלאומי, עולה כי שיעור התעסוקה של כלל האוכלוסייה במשק ירד ב-2% בעשור האחרון, מ-56.4% בשנת 2001 ל-55.3% בסוף העשור. מדובר בשיעור המועסקים מתוך כלל אוכלוסיית המדינה שבגיל העבודה, גילאי 20-67.

בקרב קבוצת האוכלוסייה הגדולה ביותר, היהודים הלא חרדים, חלה דווקא בתקופה הנסקרת נסיגה רצופה בשיעור של 2.6% בשיעור התעסוקה. "במהלך שני גלי המיתון שפקדו את המשק בעשור הנסקר רואים החרפה של התופעה, ולא ניתן להבחין בחזרה לשוק העבודה לאחר ירידות אלה, אלא רק בהתמנות קצב הירידה", אומרים גוטליב וטולדנו. לדבריהם, בקרב גילאי העבודה העיקריים - 36 עד 50 - הירידה המתמשכת בקרב גברים לא-חרדים מדאיגה בהחלט. עם זאת, ההערכה היא שבקרב יהודים לא חרדים יש כנראה "תגובה מפצה" של האוכלוסייה המבוגרת יותר, שגילה מעל 50, שדווקא החלה להגדיל את שיערו התעסוקה שלה - וכך יצרה תיקון מסויים בשיעורי התעסוקה של המגזר הלא חרדי.

לעומת זאת, בקרב האוכלוסייה הערבית היתה עלייה של 6% בשיעור התעסוקה, ובקרב החרדים חלה עלייה של 2.3% - דבר שניתן להגדירו כהישג. מכאן שעל פי הנתונים, הירידה בשיעור התעסוקה במשק, לענפיו השונים, נבעה רובה ככולה מירידה בשיעור התעסוקה בקרב היהודים הלא חרדים.

בסך הכל מספר המצטרפים השנתי הממוצע לשוק העבודה הישראלי בשנים 2001-2009 הגיע ל-42,100 איש, מהם כ-7,000 עובדים ועובדים בקרב החרדים ו-11,100 איש בקרב הערבים. בקרב העובדים הלא-חרדים התווספו 24,100 מועסקים חדשים בממוצע שנתי. המועסקים הלא-חרדים, שהיוו ב-2009 כ-80% מכלל המועסקים במשק, מהווים בתוספת המועסקים בשנים 2001 ועד 2009 שיעור נמוך בהרבה - 57% בלבד.

המגמה מתהפכת בנוגע לערבים וחרדים: בקרב החרדים שיעורם הוא 16.6% בתוספת, בהשוואה ל-6.4% חלקם בקרב המועסקים הוותיקים, ובקרב הערבים - 26.4% בתוספת, בהשוואה ל-13.4% בוותיקים. המחקר מציין שב-2009 חלה ירידה גדולה יחסית בשיעור התעסוקה של ערבים, כנראה כתוצאה מהמיתון העולמי, שהשפיע על פעילות המשק הישראלי.

"בשיח הציבורי בנושא שיעור התעסוקה נוצרה דעה לפיה שתי קבוצות האוכלוסייה בישראל נעדרות משוק העבודה - כשהכוונה היא בעיקר לגברים באוכלוסייה החרדית, ובעיקר נשים באוכלוסייה הערבית", אומרים גוטליב וטולדנו. לדבריהם, בשנים עברו תופעה זו אכן היתה מושרשת, ואולם בשנים האחרונות, כנראה בשל מימדי העוני הגבוהים בקרב ערבים וחרדים, חלו שינויים בהיקף ההשתתפות בשוק העבודה של שתי קבוצות אוכלוסייה אלה. "עם זאת, לצערנו", הם הוסיפו, "למרות הגידול בתעסוקה בקרב האוכלוסיות הללו, על פי דו"חות העוני שהתפרסמו, לא חל שיפור במימדי העוני בקרבם, תופעה הראויה לטיפול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו