"היחלשות מדעי הרוח פוגעת בחברה"

הוועדה לקידום מדעי הרוח תגיש היום את המלצותיה: התאמת תוכניות הלימודים לצורכי השוק, גיוס אנשי עסקים המחויבים להעסקת בוגרי מדעי הרוח והגדלת ההיצע למצטיינים

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

סטודנטים במכללות יחויבו לקחת קורסים במדעי הרוח כחלק מהדרישות לתואר, שיעורים בפילוסופיה יונהגו בתיכונים, ויינתן סיוע בהשתלבות בשוק העבודה לבוגרי תארים במדעי הרוח - כך עולה מהמלצות הוועדה לקידום מדעי הרוח בישראל, שיוגשו היום ליו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), פרופ' מנואל טרכטנברג, ולמנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר.

הוועדה לקידום מדעי הרוח פעלה בשנה וחצי האחרונות במכון ון ליר בירושלים, בשיתוף בכירים באוניברסיטאות, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, נציגי משרד החינוך ובתי ספר תיכוניים, עמותות העוסקות בחינוך ונציגי המגזר העסקי, במטרה למצוא פתרונות לקריסת מדעי הרוח בישראל.

מאז 1996 חלה ירידה של כ-60% במספר הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון בתחומי מדעי הרוח הכוללים ספרות, היסטוריה, שפות ופילוסופיה. זאת לעומת עלייה של כ-92% במספר הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון במינהל עסקים בעשור האחרון. המלצות הוועדה יוצגו בכנס שיתקיים היום במכון בהשתתפות שטאובר וטרכטנברג, שיגיבו על ההמלצות.

המלצות הוועדה, שנולדה ביוזמתם של שגיא לנגר, מנהל השיווק באוניברסיטת בן גוריון, ואהוד אור, סמנכ"ל תכנון ושיווק באוניברסיטת תל אביב, לא מתרכזות רק בעולם האקדמיה אלא מתייחסות לכלל החברה ונוגעות גם למגזר העסקי ולבתי הספר. "המטרה היא לא לדאוג רק לפקולטות למדעי הרוח באוניברסיטאות אלא לצורכי החברה בישראל ולצביונה", אומרת ד"ר יוכי פישר, ראש תחום לימודים מתקדמים במכון ון ליר, שניהלה את עבודת הוועדה. "היחלשות מדעי הרוח פוגעת בחברה וגורמת להשטחה ורידוד של השיח בכל הרמות".

מצוקת החוגים למדעי הרוח כבר נידונה בעבר. ב-2006 הגישה האקדמיה הלאומית למדע שורה של המלצות שנועדו לסייע לתחום, שאושרו בוועדת החינוך של הכנסת אך לא יושמו מעולם. לאור המשך הידרדרות מעמד מדעי הרוח באקדמיה, עם הצגת הרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה בשנה שעברה, התמודד טרכטנברג עם ביקורת שהשמיעו בכירים מתחום מדעי הרוח על כך שהיא אינה נותנת מענה לבעיות הקונקרטיות של התחום. טרכטנברג אמר אז כי הות"ת בוחנת פתרונות לחיזוק מדעי הרוח במערכת ההשכלה הגבוהה.

המלצות הוועדה שפעלה במכון ון ליר הנוגעות לפקולטות למדעי הרוח באוניברסיטאות, קובעות בין היתר כי "יש להגדיל את הערך של לימודי מדעי הרוח לבוגרים". זאת, באמצעות פיתוח קורסים ייעודיים לתלמידי מדעי הרוח באוניברסיטאות, שיסייעו להם לחדד כישורים חיוניים בעולם התעסוקה. בנוסף, על פי ההמלצות, תוחזר חובת לימודי שפה זרה שנייה פרט לאנגלית בחוגים למדעי הרוח, שתהווה ערך מוסף בעולם התעסוקה.

הוועדה ממליצה גם על הנהגת שיעורים פתוחים לציבור בפקולטות ועל פתיחת הספריות באוניברסיטאות לקהל הרחב, הקטנת הכיתות ומיחשוב והגדלת היצע התוכניות למצטיינים במדעי הרוח. במכללות הציבוריות, בהן לומדים כ-64% מכלל הסטודנטים לתואר ראשון, המליצה הוועדה ליצור תשתית קורסי חובה כחלק מהלימודים לתואר - בדומה ללימודים בקולג' בארה"ב, שם מחויבים הסטודנטים ללמוד מדעי הרוח כחלק מהתואר.

צוות חברי הוועדה מהמגזר העסקי המליץ על עדכון תוכניות הלימודים בחוגים למדעי הרוח בהתאם לצורכי השוק, כך שיוכלו לספק לבוגרים כלים להשתלבות בעולם התעסוקה, לצד חידוד ומיקוד הכישורים הנובעים מלמידת מדעי הרוח ושיווקם בקרב מעסיקים. הצוות המליץ גם לגייס אנשי עסקים המחויבים להעסקת בוגרי מדעי הרוח, בין היתר באמצעות עידוד מעסיקים לחתום על העצומה שיזמו מנכ"ל סלקום עמוס שפירא ואוניברסיטת תל אביב, למען בוגרי מדעי הטבע ומדעי הרוח.

בצוות שפעל בתחום בתי הספר התיכוניים השתתפו גם ליאור פרלמן וד"ר סיגל נאור פרלמן, מקימי ארגון דרך רוח, הפועל לשילוב חוקרים ממדעי הרוח במחקר רב תחומי, ומפעיל תוכניות לימודים בבתי ספר. צוות הוועדה המליץ בין היתר לשלב בתיכונים לימודי מדעי הרוח, ובהם פילוסופיה, שאף יוכרו כנקודות זכות באוניברסיטאות, בדומה לתוכנית המיושמת כיום על ידי דרך רוח.

דלית שטאובר

"הנטייה בישראל היא ללמוד מדעים וטכנולוגיה", אומרת נאור פרלמן. "אנחנו לא רוצים לנתק את מדעי הרוח ממקצועות אלה אלא להחזיר את לימודי הבסיס בתחום לתיכונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?