לא לצאת מהקופסה

בניגוד לדעתו של ג'ובס, משמעות החיים חשובה אך היא אינה חומר הגלם לחדשנות

אורן קפלן
אורן קפלן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן קפלן
אורן קפלן

>> סטיב ג'ובס ייצג עבור רבים מודל לפיתוח חדשנות ויצירתיות. זמן קצר לאחר שאובחן אצלו סרטן סיפר ג'ובס בטקס בוגרים בסטנפורד על דרכו המקצועית: "עבדנו קשה ובתוך עשר שנים צמחה אפל משני אנשים שעובדים מהבית לחברה של 2 מיליארד דולר ויותר מ-4,000 עובדים. שנה קודם לכן הוצאנו לעולם את יצירתנו הטובה ביותר - המקינטוש".

ג'ובס הוסיף שבגיל 17 הושפע מהאמרה "אם תחיה כל יום כאילו היה זה יומך האחרון, יום אחד תגלה בוודאות שזה נכון". "ואם זהו יומך האחרון", חידד, "האם עדיין תרצה לעשות בהמשכו את מה שכבר תיכננת? אדם מפחד משינוי מכיוון שהוא חושש להפסיד, אך מאחר ואל מותך תגיע עירום בכל מקרה, אין לך מה להפסיד. לפיכך, אין כל סיבה שלא תלך אחרי לבך", אמר ג'ובס.

חדשנות פורצת דרך כסגנון חיים, כפי שמתאר ג'ובס, מחייבת מאבק במוסכמות. עד רמה מסוימת היא עשויה להיות מאתגרת, אך לאורך זמן היא עלולה להיהפך למקור לחץ וחרדה. מה עשוי לאפשר לאנשי החדשנות לא רק לשרוד, אלא אף לשגשג? התשובה אינה מצויה בתעוזה נפשית. במלותיו של טום וייטס - "מעולם לא ראיתי את עיירת ביתי עד שנדדתי למרחקים" - מצוי הרמז לכך שמקורות החדשנות והיצירתיות מצויים "מתחת לפנס", באותה חוויה פסיכולוגית שמכונה Flow (זרימה), הקשורה לרסיסי הזמן הבלתי נתפשים של השגרה וההווה, לא בחלומות העתיד.

האם קרה לכם שהגעתם לעבודה ובלי ששמתם לב הגיע ערב? זו חוויית זרימה אופטימלית. מקורותיה סובייקטיביים, אך תוצריה אוניברסליים - אנשים שחלק גדול מזמנם מאופיין בחוויות כאלה חשים שביעות רצון גבוהה מהחיים ומגיעים להישגים ולמימוש עצמי. רוב האנשים אינם מודעים למקורות ה-Flow שלהם ולכן אינם יכולים להעצים אותן. אולם אם נרצה לטפח חדשנות וביצועים אופטימליים, נזדקק להן.

מדוע חוויה זו חשובה כל כך לטיפוח חדשנות, שינוי, יצירתיות ואף צמיחה פסיכולוגית ומימוש עצמי? בעת חוויית Flow הפרט אינו מודע לקיומו הסובייקטיבי. הוא ממוקד במשימתו ובחווייתו ולכן חרדותיו משינוי לא חוסמות אותו.

חרדה היא אחד מגורמי הדלדול החמורים של "זיכרון העבודה" האנושי (STM - זיכרון לטווח קצר). חוויית ה-Flow מרחיקה את דאגות היומיום ומפנה משאבים קוגניטיביים למימוש יכולותיו של הפרט. "עבדנו קשה", אמר סטיב ג'ובס בהתייחסו למיליארדי השניות שמרכיבים את עשר השנים הקריטיות ליצירת המקינטוש.

שש שנים לפני מותו קרא ג'ובס לחפש משמעות נגד חרדת המוות, אך יש להכיר בכך שמנוע הפיתוח המרכזי אינו מצוי דווקא שם. כשאנו שומעים על סרט נפלא, זו משמעות ומוטיבציה שמביאה אותנו אל הקולנוע, אולם הנאתנו תלויה ביכולת לגלוש לחוויית Flow שבה נשכח מעצם קיומנו. אז קורע סדרן הקולנוע הפנימי שלנו את ספח הביקורת, והיצירתיות מנגנת במקום "המציאות".

אלה חומרי הגלם שמהם נוצרת חדשנות, שמצויה ברסיסי השגרה. אז מה מקומה של משמעות החיים שעליה דיבר ג'ובס? היא חשובה, אך היא אינה חומר הגלם לחדשנות. מקומה הוא רק בסיומו של הסרט, אחרי שהעלילה נגמרה, וכהשראה ומוטיבציה לחזור לקולנוע בעתיד.

הכותב הוא פסיכולוג קליני וכלכלן, סגן דקאן, מנהל אקדמי של תוכנית MBA וראש קתדרת מחקר לפסיכולוגיה חיובית וחוסן נפשי במסלול האקדמי המכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"