ההסתה של האוצר נגד הרופאים מסוכנת

פקידים ממשלתיים נוקטים אסטרטגיה של פגיעה מכוונת בארגון הרופאים

הדרה בר-מור
הדרה בר-מור

>> שביתה יכולה להיות חוקית ויכולה להיות בלתי חוקית. ואולם גם אם היא חוקית, היא עניין מעיק ומכביד. היא גורמת לחוסר נוחות רבה לא רק למעסיק, אלא היא גם מכבידה על הציבור. ככל שהשביתה פוגעת בשירות ציבורי כך גדל הסיכוי שהלחץ להפסקת השביתה יגדל.

לכאורה, השביתה אמורה להוות כלי לחץ של העובדים על המעסיק. הכוונה היא שהפסקת השירות תגרור התמרמרות בקרב הציבור, שילחץ על הממשלה, כמעסיק, כדי שזו תגיע להסכמות עם הארגון השובת. בפועל, שרשרת החד גדיא הזאת לא תמיד עובדת כך. בעיקר כאשר מתרחשות כמה שביתות במקביל. הנזק מחמיר אם אחת השביתות אינה זוכה לאהדת הקהל. הציבור מתעייף משביתות ולא מספק את הסחורה. הוא לא לוחץ על הממשלה, אלא דווקא על השובתים, לסיים את השביתה.

הממשלה ופקידי משרד האוצר מכירים תרחישים כאלה ועושה בהם שימוש ציני, כפי שקורה בימים אלה עם שתי שביתות מתוקשרות היטב - שביתת הרופאים ושביתת עובדי רכבת ישראל. שביתת עובדי הרכבת זכתה אמנם לפסק זמן עד יולי בהוראתו של בית הדין לעבודה, אך היא הפנתה את תשומת לב לקבוצת עובדים שלא זכתה לאהדת הציבור. מעניין שדווקא שביתה זו לא זכתה להתבטאות ביקורתית מצד האוצר.

במקביל, החל להיווצר סכסוך עבודה מורכב בין הרופאים לממשלה. עיקר המחלוקת היא על תוספות שכר. מיותר לציין כי תנאי עבודתם של הרופאים בשירות הציבורי בישראל בעייתיים ביותר. די להגיע לחדרי המיון בבתי החולים כדי להיווכח כמה קשה העבודה. תלושי המשכורת של הרופאים מוכיחים עד כמה נמוכה התמורה.

ואולם האוצר אינו רגיש במיוחד למגזר הרפואי. הוא נכון לעשות שימוש במלים ציניות ומקוממות במיוחד כדי להשיב בתקשורת לתביעותיהם של הרופאים. הוא מציג את הרופאים ואת ארגונם כמזגזגים וכמי ש"פוגעים ומנצלים את ציבור החולים, לטובת אינטרסים המשרתים קבוצה מצומצמת של רופאים".

התבטאויות כאלה מפי פקידים בכירים ברשות ממשלתית מחלחלות עמוק לתודעת הציבור. הן מציירות את ארגון הרופאים כקבוצת עובדים מיוחסת ונצלנית, שרוצה להיבנות על כספי ציבור משלמי המסים ללא צדק. הן גם עלולות להתפרש כמתקפה על הרופאים עצמם ולהוות קריאת תגר עליהם. יש בהתבטאויות חריפות כאלה בתקשורת סימני דרך מאיימים של הידרדרות בהתנהגות השלטון כמעסיק. התבטאויות שכאלה עלולות לבסס רמה תרבותית ירודה מאוד של התנהלות כלפי קבוצת עובדים שעושה כמיטב יכולתה לרפא חולים.

שביתה גורמת נזקים, והם חלק מובנה של תהליך של השבתת עבודה. ללא נזק לא יופעל לחץ. כמובן ששביתה היא נמנעת. ניתן לנהל משא ומתן לפני פרוץ השביתה, ואין צורך להגיע להסכמות לאחר לילה לבן ללא שינה. אסטרטגיה כזו של ניהול סכסוך אינה הכרחית, אך עליה יחליטו כמובן הצדדים המעורבים. ואולם אין בשום אופן להסכים לתהליך שבו פקידים ממשלתיים נוקטים אסטרטגיה של פגיעה מכוונת בארגון הרופאים המנהל את התהליך כדי לזכות בנקודות מול הציבור.

הכותבת היא סגנית דיקן בית הספר למשפטים וראש תוכנית התואר השני במכללה באקדמית נתניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן