בשל פרשת הקרונות: עוכב מינויו של אורי יוגב ליו"ר הרכבת

בעקבות חשיפת TheMarker ועדת שפניץ ביקשה מיוגב הבהרות לגבי הטענות על מעורבותו במכרז לרכש קרונות ב-1.25 מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועדת המינויים במגזר הציבורי (ועדת שפניץ) לא אישרה שלשום את מינויו של אורי יוגב לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת רכבת ישראל - כך נודע ל-TheMarker. בימים האחרונים הגיעו אל הוועדה פניות בבקשה לבחון מחדש את המינוי, לאור מעורבותו לכאורה של יוגב בפרשה האחרונה שנקשרה בחברה. הוועדה ביקשה מיוגב הבהרות באשר לטענות שהופנו כלפיו. יוגב ימסור את תגובתו לוועדה, וזו תידון בכינוסה הבא של הוועדה בחודש הבא. לפי שעה, לא ידוע על כוונת ועדת שפניץ להשליך מהחלטה זו על מינויו של יוגב לתפקיד יו"ר ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל הרכבת הבא.

כפי שנחשף בתחילת השבוע, נכח יוגב בפגישה עסקית שקיים צוות המשא ומתן של רכבת ישראל עם יצרנית הקרונות בומברדייה בגרמניה - אף שאינו נמנה עם צוות המשא ומתן. בפגישה זו הציגה בומברדייה לרכבת את הצעתה הכספית האחרונה למכירת קרונות ב-1.25 מיליארד שקל לפחות, לאחר שהרכבת שינתה את מפרט הקרונות באמצע המכרז. למרות השתתפותו של יוגב בפגישה, לא הופיע שמו בפרוטוקול שהכינו אנשי הרכבת - אך שמו הופיע בפרוטוקול באנגלית שערכה היצרנית. לטענת יוגב, הוא נסע לגרמניה על חשבונו ולא התערב במשא ומתן.

אורי יוגב

במקביל, אישר דירקטוריון הרכבת לפני שבועיים את מינויו של יוגב ליו"ר, ומינוי זה הובא לאישור ועדת שפניץ. ואולם התנועה לאיכות השלטון פנתה השבוע אל ועדת שפניץ ואל רשות החברות הממשלתיות בבקשה לדחות את הדיון במינוי עד בירור הטענות נגד יוגב. זאת, גם לאור הפגמים לכאורה שנפלו בעצם עסקת הקרונות עצמה, והעובדה כי יוגב היה שותף לאישורה בדירקטוריון. רשות החברות הפנתה שלשום את פניית התנועה לאיכות השלטון חזרה לרכבת. בתגובה שיגרה התנועה לאיכות השלטון מכתב חריף אל רשות החברות בדרישה להתערבותה על פי חוק במינוי המבוקש.

באופן מפתיע, פנה גם ועד העובדים ברכבת אל ועדת שפניץ בבקשה לבטל את מינויו של יוגב. לפי הערכות, חושש הוועד מתמיכתו של יוגב בשינוי המבני המתוכנן בחברת הרכבת.

שמו של יוגב נקשר בעבר גם בפרשת המכרז השערורייתי למינוי מנכ"ל חברת רכבת ישראל לפני שנה. כפי שנחשף אז ב-TheMarker, רמז אז המתמודד אורן מוסט, כי יוגב, שכיהן כדירקטור ברכבת, הפציר בו למשוך את מועמדותו לתפקיד בנימוק שזו אינה מקובלת על שרי הממשלה. יוגב הכחיש אז את הדברים, והתנועה לאיכות השלטון פנתה אל המוסדות המבקרים גם בהקשר זה. עם זאת, ועדת שפניץ לא התייחסה, ככל הידוע, לסוגייה זו בהחלטתה שלשום.

מרשות החברות נמסר בתגובה כי "הנושא מצוי בטיפול הוועדה לבדיקת מינויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?