עיני עשה זובור לעובדים הסוציאליים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

<<שביתת העובדים הסוציאליים הסתיימה בכישלון. העובדים חתמו על ההסכם המעניק להם תוספת של 25% לשכרם, אבל הם עשו זאת בלית ברירה - לאחר שבית הדין לעבודה הבהיר להם כי לא יתמוך בהמשך השביתה שלהם. התוצאה העגומה היא, לפיכך, כי העובדים הסוציאליים יקבלו תוספת שכר, אך יישארו מתוסכלים ובלתי מרוצים. ללא ספק, זהו סיום לא מוצלח של משא ומתן על הסכם שכר.

לנקודת הסיום הזו - גם חתמו על הסכם וגם נותרו מתוסכלים - הביאו העובדים הסוציאליים את עצמם, בשל חוסר הניסיון שלהם בניהול משא ומתן על שכר. מי שיכול היה למנוע מהם את עוגמת הנפש הזו הוא אותו גורם המנוסה מאוד בניהול משאים ומתנים - ההסתדרות הכללית, בראשותו של עופר עיני. אלא שעיני נתן לעובדים הסוציאליים להתבשל במיץ של עצמם - ובכך סייע להם להכשיל את עצמם.

עיני עשה זאת בכך שהוא סירב לגלות תקיפות מול ועד העובדים הסרבן של העובדים הסוציאליים, וסירב לשקף להם את מחיר הסרבנות שלהם. כידוע, עיני ניהל את המשא ומתן על הסכם השכר עבור העובדים הסוציאליים מול שר האוצר. בתום שבועיים של שביתה ההסתדרות ועיני סיכמו על הסכם עם האוצר. ועד העובדים של העובדים הסוציאליים, מילטנטי ובלתי מנוסה, דחה את ההסכם שהושג על ידי עיני. בשלב הזה עיני יכול וצריך היה להבהיר לעובדים את מחיר הסרבנות שלהם.

הוא צריך היה להבהיר להם שאין להם סיכוי להגיע להסכם טוב יותר, גם בגלל שהאוצר לא יזוז מעמדותיו וגם בגלל שבית הדין לעבודה לא יתמוך בסרבנות מול ההסתדרות. הוא צריך היה להבהיר להם שהמשך השביתה שלהם יגרום להם סבל לחינם - אובדן של חודש שכר לעובדים שגם כך שכרם אינו גבוה במיוחד. הוא צריך היה, כמו אב תקיף הדואג לרווחת ילדיו, להתעקש שלא לתת להם להזיק לעצמם. בשביל זה, הוא צריך היה להבהיר כי הוא מושך את ידו מהמשך המאבק שלהם ומשתמש בסמכותו המשפטית כדי לקבוע שהמשך השביתה אינו חוקי יותר. עיני, במלים אחרות, צריך היה לגלות מנהיגות אמיתית - לעמוד מול העובדים הסוציאליים ולמנוע מהם בכוח להזיק לעצמם.

רק שעיני הוא פוליטקאי בחסד עליון. הוא מתמחה בבניית הדימוי הציבורי שלו כמנהיג עובדים אהוד, הנלחם למען זכויות העובדים. עמידה תקיפה מול העובדים הסוציאליים היתה הופכת אותו ל"איש הרע" של שביתת העובדים הסוציאליים. עיני הוא לעולם לא איש רע. לכן הוא שתק ונתן לעובדים הסוציאליים לדמם עוד שבועיים, על חשבון שכרם כמובן - עד שבית הדין לעבודה שלח אותם בזחילה חזרה אליו כדי לחתום כמעט על אותו הסכם שכר שהוא כבר השיג עבורם לפני שבועיים.

עיני עשה לעובדים הסוציאליים זובור, והעביר דרכם את המסר לכל ציבור העובדים - לעולם אל תמרדו שוב בהסתדרות, כי בסוף זה יעלה לכם ביוקר. זאת הפעם השנייה, אגב, שעיני נוקט אתהטקטיקה הזו. גם בשביתת הפרקליטים הוא נקט עמדה דומה: לאחר שוועד הפרקליטים דחה את הסיכום שהיה בין האוצר לבין ההסתדרות, הוא איפשר לפרקליטים לשבות עוד 40 יום. הוא התכוון שגם הם יחזרו אליו בזחילה, רק שהוא שכח שהפרקליטים נהנים מהגב של בג"ץ שתמך בהם (ומחשש של ראש הממשלה לצאת נגדם). לכן, המרד של הפרקליטים בעיני הסתיים באופן בעייתי מבחינת ההסתדרות. המרד של העובדים הסוציאליים כבר העביר את המסר הנדרש.

מפחדים מתקדים

הנחמדות של עיני עלתה לעובדים הסוציאליים ביוקר, ביותר מאופן אחד. לעובדים יש יתרון חשוב העומד לזכותם - המספר הקטן יחסית שלהם. תוספת של 1% שכר למורים עולה למדינה 100 מיליון שקל בשנה. תוספת של 1% שכר לעובדים הסוציאליים עולה כ-1.5 מיליון שקל בשנה. לכן, למדינה קל יחסית להיות נדיבה עם העובדים הסוציאליים - וללא ספק מדובר בקבוצת עובדים שראוי לשפר את שכרה - לולא בעיה אחת: בעיית ההיצמדות, משמע התקדים שיוצר הסכם שכר נדיב אחד מבחינת דרישות השכר של קבוצות עובדים אחרות.

במדינה מתוקנת, שבה המדינה קובעת סדרי עדיפויות, ניתן היה לקבוע שמשלמים לקבוצה אחת יותר במנותק מהקבוצות האחרות, בגלל שזה סדר העדיפות הלאומי. בישראל, שבה יש ממשלה חלשה ונטולת יכולת ניהול, לא מסוגלת הממשלה לעשות כן. כל הסכם שכר חריג ייהפך מיד לתקדים מחייב למגזר הציבורי כולו - דבר המונע מהמדינה מלגלות נדיבות בכל מקרה.

מי שיכול היה לאפשר למדינה לגלות נדיבות כזו היא רק הארגון היציג של העובדים - ההסתדרות. היא יכולה היתה להצטרף לקביעת סדר העדיפות הממשלתי, ולקבוע כי קבוצת עובדים חלשה ומקופחת תקבל יותר - וכי הדבר לא ישתמש תקדים להסכמי שכר אחרים. רק שלשם כך צריכה היתה ההסתדרות לגלות כושר מנהיגות מול העובדים האחרים - לאמר לוועדי העובדים החזקים במשק: "אתם לא תדרשו ולא תקבלו תוספות שכר כמו העובדים הסוציאליים, כי רק לעובדים הסוציאליים הגיע פיצוי מוגדל".

לשם כך צריכה היתה הנהגת ההסתדרות, עם עיני בראשה, לגלות שוב מנהיגות אמיתית - לעמוד מול הוועדים האחרים ולאמר להם לא. לשם כך צריך היה עופר עיני להפוך את עצמו לאיש הרע, העומד מול דרישות הוועדים האחרים. רק שעופר עיני, כאמור, הוא לעולם לא איש רע. בדיוק מהסיבה הזאת הוא פוליטיקאי מוצלח כל כך - אבל אינו מתעלה לדרגת מנהיג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית