התמ"ת: שכר ממוצע של נשים במשק - 6,285 שקל - 30% פחות מגברים

הפערים קיימים גם ברמת השכר לשעה: נשים משתכרות בממוצע 41.8 שקל לעומת גברים המשתכרים 49.6 שקל בשעה

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

שכרן של הנשים בישראל נמוך לעומת שכר הגברים. הפערים קיימים הן ברמת השכר החודשי, שהוא 6,285 שקל אצל נשים בממוצע, לעומת 9,669 שקלים אצל גברים בממוצע, והן ברמת השכר לשעה: נשים משתכרות בממוצע 41.8 שקל בשעה, לעומת גברים המשתכרים 49.6 שקל בשעה. כך עולה מנתוני משרד התמ"ת לקראת יום האשה הבינלאומי שיחול היום (ג').

מהנתונים עולה שהפערים בין גברים לנשים מבחינת שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה כמעט נסגרו בקרב האוכלוסיה היהודית ושיעור ההשתתפות של נשים כיום נמוך רק במעט מזה של גברים - 76.9% לנשים ו-79.7% לגברים. עם זאת, במגזר הערבי קיימים פערים ניכרים בשיעורי ההשתתפות של שני המינים -5.3% בקרב נשים ו-73.3% בקרב גברים.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה של אמהות ערביות לילדים עד גיל 4 הוא 24.2%, בהשוואה לשיעור השתתפות של 77.4% בקרב אמהות יהודיות.

למרות שבמגזר היהודי כמעט ונסגרו הפערים בהשתתפות בכוח העבודה, עדיין קיימים פערים משמעותיים במאפייני התעסוקה בשני המגזרים: שיעור הנשים העובדות במשרות חלקיות מקרב כלל המועסקות גבוה משמעותית משיעור הגברים - 29.6% בהשוואה ל-8.6% בקרב גברים. במגזר הערבי שיעור הנשים העובדות במשרות חלקיות אף מגיע ל-44.8% מהמועסקות.

המספר הממוצע של שעות עבודה שבועיות של נשים הוא 36.2, בעוד שאצל הגברים המספר גבוה משמעותית - 45.5 שעות עבודה. במגזר הערבי מספר שעות העבודה של נשים אף נמוך יותר - 33.3 שעות.

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי על המדינה לפעול לצמצום הפערים התעסוקתיים בין נשים לגברים בכלל ובאוכלוסיה הערבית בפרט. "בקרב האוכלוסיה היהודית נסגר כמעט הפער בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, אך קיימים עדיין פערים ניכרים לרעת הנשים בשכר, במספר שעות העבודה ובהזדמנויות הקידום", אמר שמחון.

מנהל מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, בני פפרמן, אמר שהמכשול העיקרי העומד בפני שילובן המלא של נשים בשוק העבודה קשור בקושי שהן חווות לשלב בין צרכי העבודה לבין צרכי המשפחה. "כדי להגביר את שוויון ההזדמנויות בעבודה, על המעסיקים להקל על השילוב בין המחוייבות למקום העבודה לבין המחוייבות למשפחה", אמר פפרמן. הוא הציע למעסיקים לאמץ נהלים שיצרו סביבת עבודה "תומכת משפחה", הכוללת חופשות לצורך טיפול בילדים, הנהגת שעות עבודה גמישות, מעונות יום או סבסוד של מסגרות לגיל הרך והפעלת קייטנות. עוד הציע פפרמן להעניק פרסים או אותות הוקרה למעסיקים שייצרו מנגנונים לאיזון בין העבודה והמשפחה וכן את השוויון בין גברים ונשים בעבודה.

סקירה שהכין איגוד לשכות המסחר מראה שב-2010 חלה עלייה של 20.3% במספר הנשים המנהלות, לעומת מספרן ב-2009. סך הנשים המועסקות בתפקידי ניהול הוא 4.8% מסך המועסקות. לעומת זאת, סך הגברים המועסקים בתפקידי ניהול הוא 8.8% מסך המועסקים.

עוד עולה מסקירת האיגוד כי מספר הנשים העוסקות כעצמאיות גדל ב-2010 בשיעור של 3.8%, לעומת השנה הקודמת. מספר הנשים העוסקות כעצמאיות הוא 28% מסך העצמאים בישראל, העומד על 351 אלף.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה