דו"ח העוני האלטרנטיווי: 291 אלף ילדים ויתרו על ארוחה אחת לפחות

על פי הדו"ח, 21% מהילדים מקבלי הסיוע מהעמותות, שהם 111 אלף, נשרו מבתי הספר ■ 18%, שהם 95,400 ילדים, נשלחו על ידי הוריהם כדי לעבוד ולסייע בכך בפרנסת המשפחה ■ מנכ"ל ארגון לתת: "לאורך העשור האחרון העוני בישראל החמיר ומימדיו גדלו באופן מובהק - הפערים בחברה גדלו והחסמים להיחלצות מהעוני התגברו, בלי קשר לצמיחת המשק"

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

55% מבין 530 אלף הילדים בישראל המקבלים סיוע מאחת מהעמותות לחלוקת מזון מוותרים ארוחה אחת לפחות ביום. 291.5 אלף ילדים מוותרים על ארוחה אחת לפחות - עלייה חדה בשיעור של 38% לעומת 2009 - כך עולה מדו"ח העוני האלטרנטיבי ל-2010 שהשלימה עמותת לתת - ארגון הגג של 150 עמותות לחלוקת מזון בישראל.

על פי הדו"ח, 21% מהילדים מקבלי הסיוע מהעמותות, שהם 111 אלף, נשרו מבתי הספר. 18%, שהם 95,400 ילדים נשלחו על ידי הוריהם כדי לעבוד ולסייע בכך בפרנסת המשפחה. לפי הדו"ח, 83% מהילדים הנזקקים לעמותות אינם מקבלים טיפולי שיניים ו-70% אינם מקבלים תרופות. כמחצית (48%) מהתזונה של ילדי העוני מורכבת מלחם וממרח בלבד. ל-55% אין מיטה משלהם.

מבין נזקקי העמותות המבוגרים, 75% נאלצים לוותר על ארוחה אחת ביום לפחות בשל המצוקה הכלכלית - עלייה של 21% בהשוואה ל-2009. כל נזקק שני (52%) חי בפחד שייאלץ לפנות את דירתו עקב אי עמידה בתשלומי השכירות. שניים מתוך שלושה קשישים נזקקים אינם יוצאים מהבית וזאת לא עקב מגבלה פיסית אלא בשל מצבם הכלכלי הקשה. 71% מהנזקקים אינם מסוגלים לשלם עבור תרופות ושירותים רפואיים חיוניים - עלייה של 115% בחמש השנים האחרונות. בקרב 6% ממשפחות הנזקקים נפטר אדם בשנה האחרונה עקב חוסר יכולת לממן טיפול רפואי.

"דו"ח העוני האלטרנטיבי מבקש להמחיש את הפן האישי והפיסי של העוני והעניים והוא משקף את המצב העדכני בשטח בשנת 2010", אמר אתמול מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב. "לאורך העשור האחרון העוני בישראל החמיר ומימדיו גדלו באופן מובהק, הפערים בחברה גדלו והחסמים להיחלצות מהעוני התגברו, בלי קשר לצמיחת המשק".

מהדו"ח עולה עוד כי 64% מהעמותות אינן מצליחות לתת מענה לכל העניים הפונים אליהן בבקשת סיוע במזון. 75% מהעמותות מדווחות שב-2010 חל גידול בשיעור ממוצע של 27% בכמות הדרישות למזון מצד נזקקים לעומת הכמות בשנה הקודמת. 58% מההורים דיווחו כי אוכל מזין הוא הדבר החסר ביותר לילדיהם. 8% מהילדים המקבלים סיוע מהעמותות נוהגים לגנוב מזון כדי להתגבר על המחסור במזון. 89% מקרב הנזקקים המבוגרים הם בעלי השכלה תיכונית ומטה. רק 3% הם בעלי השכלה אקדמאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"