גדעון סער: "חוק האברכים מנציח עוני, פוגע בערך העבודה ופוגע בערכי הציונות והיהדות"

שר החינוך בפאנל על חינוך ציבורי: העברת החינוך לרשויות ולמועצות מקומיות זו טעות חמורה - בכל מקום שזה קרה זה נכשל ■ "הפטנט שלנו של חינוך פרטי בכספי ציבור הוא ניסיון להכחיד את החינוך הציבורי" ■ ח"כ עינת וילף: "מדינת ישראל מסבסדת את קריסת החינוך הציבורי"

ליאור דטל
TheMarkerOnline
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
TheMarkerOnline

"חינוך פרטי זה שם קוד להורים חזקים מבחינה סוציו-אקונומית, שבפועל שולפים את הילדים מהחינוך הציבורי - ללא רצון להיות עם אחד ולהכיר את האחרים. הוא לא מבטא שום ערך. אני כופר בכך שהחינוך הפרטי יותר טוב מהחינוך הציבורי", כך אמר הבוקר שר החינוך, גדעון סער, בכנס שדרות בפאנל על החינוך הציבורי בישראל.

"אנחנו יודעים שיש קשר בין מצב סוציו-אקונומי להישגים לימודיים. הפערים גדולים וזה משתקף בחינוך. למרבה הצער אנחנו חיים בחברה מאוד לא שיוויונית במונחי העולם המערבי. זה הבסיס שבו פועלת מערכת החינוך. בעיני זו בושה שבמדינה יהודית יש את הפערים הכי גדולים.

"רק החינוך יכול לשנות את חייו של אדם. מה יקרה אם נמשיך לפטם את החינוך הפרטי על ידי כספי מדינה? הפערים יגדלו. יש לזה אידאולוגיה - ההורים רוצים. עם זה לא מתווכחים - אלו ההורים הכי חזקים, בריבוד החברתי הגבוה. למה בכלל להתעמת?

"גם מערכת המשפט נותנת לכך יד מתוך הדגשה של ערכים לא נכונים, כאשר אישר הקמה של בתי ספר כאלו, ומתוך מחשבה על האינטרס של הילדים ועל האוטונומיה של ההורים להחליט על החינוך של הילדים. וכל זאת בתקצוב של משרד החינוך. כך אי אפשר לקיים חינוך ציבורי.

"הפטנט שלנו של חינוך פרטי בכספי ציבור הוא ניסיון להכחיד את החינוך הציבורי. זה מעצים את הפערים הכלכלים והחברתיים ופוגע בשוויון הזדמנויות ופוגע ביכולת לגבש אתוס לאומי משותף בכל בית ספר יודגשו ערכים אחרים.

"אני יודע שכל הנושא התחיל או הועצם בגלל סוגיות שקשורות לחינוך החרדי. מכיוון שהחינוך החרדי מאוגד במוכר שאינו רשמי, אבל בואו נגיד שאי אפשר לחבר את הסוגיות מטעם מאוד פשוט. בניגוד לממלכתי דתי והממלכתי הערבי, שהם זרמים בחינוך הרישמי. אין לזה פתרון בחינוך הרשמי. זאת המציאות. האם בשם שוויון נחליש את החינוך במגזר הממלכתי דתי והממלכתי הערבי?

גם העברת החינוך לרשויות ולמועצות מקומיות זו טעות חמורה. בכל מקום שזה קרה זה נכשל - הפערים גדלו. המדינה לא יודעת מה קורה במערכת חינוך שמנוהלת על ידי רשויות מקומיות, ללא יכולת בקרה על תכנים ועל צמצום הפערים.

"אחריות המדינה לפקח על חינוך פרטי שהיא מתקצבת. אין לי רצון, יכול או יומרה לשנות אורח חיים ואמונה של מגזרים. אבל אם יש חוק שקובע כי כלל ילדי ישראל ילמדו, אז מבחני המיצב צריכים לחול על כולם. אין לי רשות לוותר על זה. מי שלא לומד לבחינות אלו לא צריך לקבל תקציב מהמדינה. ריבונות המדינה צריכה להתקיים בתוך הבית ועל זה לא מקיימים משא ומתן עם המגזרים השונים.

"חוק האברכים הוא חוק רע שמנציח עוני ופוגע בערך של העבודה. הוא פוגע בערכים של הציונות ושל היהדות - אפילו הרמב"ם דיבר על העבודה כערך. אמנם אין סיכוי להכניס לימודי חול לישיבות קטנות, אך מותר לדרוש שאלו כן ייכנסו לתיכונים שמתוקצבים על ידי המדינה. זו החובה שלנו לעתיד".

ח"כ עינת וילף: "מדינת ישראל מסבסדת את קריסת החינוך הציבורי"

"אנחנו נמצאים היום בצומת מרכזי כשהמשימה העיקרית שלנו היא הצלת החינוך הציבורי במדינת ישראל, ואפילו הצלת המפעל הציוני באמצעות החינוך בציוני במדינה", כך אמרה היום ח"כ עינת וילף (העבודה) בפאנל בנושא החינוך הציבורי שנערך בכנס שדרות לחברה.

"צריך לצאת מהאשליה שחינוך פרטי הוא טוב יותר מחינוך ציבורי, הוא פחות טוב. במדינות הטובות ביותר בתחום החינוך בעולם מערכות החינוך הן ציבוריות". וילף אמרה, כי בישראל מערכת החינוך הציבורית קורסת "בגלל שהתחלנו לשים את המורים בשוליים. לא הקשבנו להם או לידע שלהם, ולאט לאט התחלנו לשחוק את המעמד שלהם תוך הפרה מוחלטת של האיזון בין מורים הורים ותלמידים, באופן שהגענו למצב שבהרבה בתי ספר, ללכת לכיתה וללמד הפך למשימה בלתי אפשרית.

זה התחיל בוועדת דברת, כשאנשי הוועדה פנו להרבה אנשי עסקים מתחומים שונים ושאלו אותם מה דעתם על מערכת החינוך, אבל אף אחד לא חשב לפנות למורים ולשאול אותם מתוך הידע והניסיון שלהם מה דעתם. היום המורים מרגישים משותקים, והמשאב הציבורי החשוב ביותר - התקציבים שמופנים לשעות לימוד מבוזבז".

וילף והדוברים בפאנל התייחסו לבתי הספר הפרטיים, המכונים "מוכר שאינו רשמי" וממומנים בכ-75% מתקציבי המדינה. "המדינה מממנת חינוך סלקטיבי ופרטי שהורס את המערכת שלה. אנחנו נמצאים במצב שצריך לנהל מאבק ציבורי פוליטי עיקש לחסל את התופעה הזאת. צריכה להיות מערכת פוליטית שמתגייסת לטובת הפסקת כל העניין הזה 'מוכר שאינו רשמי', שחותרת תחת כל הערכים של מדינת ישראל.

50% מתלמידי כיתה א לומדים או בחינוך הערבי או בחרדי. כלומר, לא ציונים. אי אפשר לקחת את המספרים האלה קדימה. הדרך היחידה שזה יקרה בטוב, זה אם נדע להיות קצת רעים. לשים את הגבולות ולהגיד עד כאן. מדינת ישראל תפסיק לממן את קריסת מערכת החינוך הציבורי שלה. המשימה היא לתת מענה שהדרך היחידה להציל את החינוך המרכזי, הממלכתי זה מעמד המורים, השבת האיזון הראוי בין ההורים התלמידים והמורים, ולנהל מאבק פוליטי עיקש וחסר פשרות לביטול התופעה של המוכר שאינו רשמי".

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמר כי הוא "מודאג מההתייחסות של המדינה לחינוך הציבורי בישראל. במדינה כמו שלנו חייבת להיות תשתית לאומית של חינוך ואנחנו לא רואים את זה. מצב החינוך הציבורי הוא לא ראוי - אני מדבר על ההתייחסות למורים, מעמדם, שלא נאה, לא יאה ולא ראוי". וסרמן הוסיף בהתייחסות על בתי הספר הפרטיים כי "אנחנו יוצרים כאן שתי מדינות - מדינת תל אביב ומדינת שאר הארץ. אני רואה את זה בדאגה גדולה, אנחנו חייבים להתמודד עם המצב הזה מהר כי מדובר בסכנה גדולה לחברה והדמוקרטיה".

דב לאוטמן, יו"ר תנועת הכל חינוך, אמר בכנס כי התנועה מתכוונת להציג הצעת חוק שתגדיר את אריות המדינה למערכת החינוך ובה גם התייחסות לבתי ספר פרטיים. "מי שרוצה להיות בית ספר פרטי לא צריך לקבל אפילו אגורה אחת מהמדינה. בית ספר מוכר הוא כזה שאין בו אפליה של דת, גאוגרפיה או ציונים, דיוע להכיר את חשיבות המורה והמנהל" לאוטמן התייחס גם לדרישה לקיים תקצוב דרפנציאלי "שיקנה לילד בפריפריה הרבה יותר כסף מילד במרכז הארץ".

על חוק האברכים אמר לאוטמן כי הוא "מסמר נוסף בארון העוני של החברה הישראלית. אני קורא לכל מקבלי ההחלטות לעצור, לעשות דיון ולראות את הקשר שבין לימודי הליבה, כספים לאברכים ותעסוקה. אם אנחנו חפצים בחברה בריאה, שתהיה בראש סולם המדינות אנחנו חייבים לעשות את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים