הישג גדול לאמהות העובדות

לפי הסכם השכר החדש, הן אמורות לקבל תוספת אמיתית

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

>> ההסכם שהושג אתמול בין ההסתדרות למשרד האוצר הוא ההסכם הטוב ביותר שניתן היה להשיג בנסיבות הכלכליות הנוכחיות. זהו הישג משמעותי לציבור העובדים במגזר הציבורי.

ההסכם מעניק למעשה תוספת שכר גבוהה יותר מ-6.5%, בשל החלוקה לשלוש שנים: התוספות שיבואו בשנתיים הבאות יהיו בנוסף לתוספת הראשונית. העלאת השכר היא בשורה טובה במיוחד לכל הסקטורים ששכר הבסיס שלהם נמוך ועליו משולמות להם תוספות שאינן נחשבות כחלק מהשכר, לצורך חישוב פיצויי פיטורים ופנסיה, כמו עבודת משמרות או עבודה מפוצלת. כעת אותם עובדים ייהנו מעליית שכר הבסיס ובהתאם - עלייה בהפרשות.

לגבי עשרות אלפי העובדים שהכנסתם נמוכה הוסכם כי תוספת זו תשולם בנוסף להשלמה לשכר המינימום שהם זכאים לו. עבורם מדובר בתוספת גבוהה אף יותר מבחינתם שיעור השינוי בשכר. בנוסף, הוסכם כי עובד יקבל מענק חד-פעמי של 2,000 שקל במשכורת דצמבר 2010, וכי כל אם עובדת תקבל תוספת שכר בסך 300 שקל עבור הילד הראשון ועוד 200 שקל עבור הילד השני עד גיל חמש. כאן בא לידי ביטוי העיקרון הדיפרנציאלי, מאחר ש-2,000 שקל למי ששכרו גבוה הם שיעור נמוך יותר.

זו הפעם הראשונה שנשים עובדות מוכרות כזכאיות לתוספת. בניגוד למה שהיה נהוג בעבר, לא מדובר בזיכוי במס, אלא בתוספת אפקטיבית לשכרן. מרבית הנשים העובדות במגזר הציבורי הן בדרגות השכר הנמוכות. הוותק שלהן נמוך, וכך גם שיעור הזיכוי שלו הן זכאיות. הפעם הן יקבלו תוספת אמיתית.

בתחום הפנסיה הוסכם כי ההפרשות לפנסיה צוברת בקרנות החדשות יגדלו ל-19.5% מהשכר, במקום 17.5% עד כה. צריך לברך על ההישג, אך צריך לצפות שבעתיד הנושא יתפתח לדיון נוסף. במשא ומתן אי אפשר להשיג הכל בפעם אחת, אבל עצם ההכרה שצריך לשפר את ההפרשות מצביעה על הצורך בהתמקדות נוספת בנושא בעתיד. כל שיפור בתחום הזכאות לפדיון ימי מחלה מבורך גם הוא, והקביעה כי השכירים במגזר הציבורי יהיו זכאים ליום בחירה ב-1 בספטמבר, שהוא היום הראשון ללימודים בבתי הספר, כמעט מתבקשת. זהו היום שכל העובדים נאלצו לגרוע ממכסת ימי החופש שלהם וכעת העוול תוקן.

-

הכותבת היא מומחית לדיני עבודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט