קל לעוות נתונים, קל עוד יותר כשמדובר בחרדים

הקיצוץ בקצבאות אינו הדרך לעידוד תעסוקת חרדים

ירח טוקר
ירח טוקר

קל לעוות נתונים, קל עוד יותר כשמדובר בחרדים, ובוודאי כשהרקע הוא תקציב ממשלתי.

את מענק הבטחת ההכנסה לאברכים לא המציאו ראש הממשלה בנימין נתניהו או שר האוצר יובל שטייניץ - שאליהם מופנית האש. זה עשרות שנים ישראל מסייעת לאותה קבוצת אוכלוסייה מהחלשות במדינה. את הסיוע הזה, לא שקל פחות, נתן גם אהוד ברק בעת ישב על כיסא ראש הממשלה. כך גם יצחק רבין, אהוד אולמרט, אריאל שרון והקודמים להם.

ואולם ראוי היה להבהיר שתי נקודות עיקריות. ראשית, הטענות בדבר העובדה כי החוק הוא חוק עוקף בג"ץ אינן אלא ההפך המוחלט של העובדות. החוק הוגש בהוראתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שציינה בפסיקתה כי הבעיה העיקרית היא לא עצם התמיכה, אלא שיש לגבות אותה בחוק ולא לבצעה דרך תקנה תקציבית. זהו חוק עוקף בג"ץ? זהו חוק שעתיד להיחקק בהוראתו הישירה של בג"ץ. אילולא פסיקתה של ביניש, המצב אמור היה להימשך כפי שנמשך עשרות שנים.

שנית, היו שחיברו את העניין לעידוד התעסוקה. קיצוץ בהבטחת הכנסה לא יעלה ולא יוריד. מדובר בכמה אלפי איש בלבד שעומדים בקריטריונים המחמירים ביותר. גם אם הם לא יקבלו את הקצבה הממשלתית, הם לא יעזבו את לימוד התורה. זוהי אידיאולוגיית חייהם והם לא יוותרו עליה. אך חוסנה של מדינה, בוודאי כזו המבקשת לאכוף על אזרחיה להצדיע ולומר כי היא מדינה יהודית, אינה רק בעידוד התעסוקה של אזרחיה, אלא לא פחות בסיוע שלה כריבון, כממשלה וכמדינה לאותם החלשים.

יותר מ-100 אלף איש מקבלים מהמדינה הבטחת הכנסה דרך הביטוח הלאומי ואיש אינו מציע לעצור זאת כדי שיחפשו עבודה; רבבות מתדפקים על דלתות לשכות התעסוקה במטרה למצוא עבודה וחלקם ממש דומעים מול הפקידה הקשוחה שאומרת להם "מצטערת, אין עבודה". לבוא ולטעון כי להמשיך לתת הבטחת הכנסה לאותם אלפים, כפי שעשתה המדינה עשרות שנים, הוא מה שישנה את התייחסות הממשלה לתעסוקה במדינה -היא דמגוגיה.

אם קיים רצון אמיתי לעידוד תעסוקת חרדים, לא חסרות שיטות ודרכים כדי לסייע לרבים מהם המחפשים ומעוניינים להצטרף למעגל העבודה ואינם מצליחים. קיצוץ בהבטחת ההכנסה אינה הדרך לכך.

הכותב הוא יועץ התקשורת של יו"ר ועדת הכספים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"