שוק המתנות לעובדים: מי רוצה עינית דיגיטלית ורובוט מנקה לחג?

עובדי מפעלי ים המלח יקבלו 1,750 שקל &#9632 עובדי הביטוח הלאומי יקבלו 1,100 שקל &#9632 ואילו עובדי בנק הפועלים יקבלו את הספר של בעלת השליטה, שרי אריסון ועובדי הקבלן שוב מקופחים

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

פיטורים, קיצוץ בשכר, ניוד עובדים מתפקיד לתפקיד - אלה נחלתם של עובדים בתקופות משבר, וגם בתקופות של יציבות במצב החברה. בתחום אחד, מתברר, אין כמעט זעזועים - השי לחג. המשבר הכלכלי של 2008-2009 לא בלם את עליית השווי הכולל של השי לחג, ולפי הערכות היקפו כיום הוא 2 מיליארד שקל בשנה - 10% יותר מאשתקד.

בניגוד למקובל לחשוב, ערכו של השי לחג במקום בו קיים ועד אינו גבוה יותר מהשי שמקבל עובד בצורות העסקה אחרות כגון חוזה אישי.ואולם עובדי הקבלן בהחלט מקופחים בתחום זה והם זוכים לשי ששוויו נמוך ב-50% מזה שמקבלים העובדים הקבועים.

להיטי השנה הם עדיין תלושי השי והממתקים, אבל חברות שמנסות להפתיע מציעות מתנות מתחום המדע הבדיוני, למשל רובוט לסיוע בעזרה בבית, עינית דיגיטלית המקרינה את תמונת האדם שמעבר לדלת על מסך הטלוויזיה או שואבי אבק ציקלונים, שבנוסף לניקוי השטיחים מטהרים גם את האוויר בבית.

כדאי לעבוד בביטוח הלאומי

ערכו של השי הממוצע השנה יהיה 650-850 שקל לעובד ו-4,000-5,000 שקל למנהל בכיר. נציין שבמגזר הציבורי לא רק העובדים מקבלים את השי לחג, אלא גם הגמלאים.

סקר שערכה חברת ועדים, המרכזת מידע על פעולות רווחה מצד הנהלות וועדים, מראה שאת השי הגבוה ביותר לראש השנה, בסך 1,750 שקל, יקבלו עובדי מפעלי ים המלח. עובדי בנק מרכנתיל דיסקונט, המנהלים ומורשי החתימה בבנק הבינלאומי, נמל חיפה ועובדי הביטוח הלאומי מככבים גם הם בראש רשימת מקבלי השי: 1,000-1,300 שקל. שי לחג בשווי נמוך מעט יותר יקבלו עובדי בנק המזרחי-טפחות - 900 שקל.

עובדי בנק הפועלים יקבלו השנה שי יוצא דופן, שאת ערכו קשה לקבוע במדויק: הספר "לידה", פרי עטה של בעלת השליטה בבנק שרי אריסון, בצירוף שני ספרים נוספים וגם מארז עשיר של דברי מתיקה ויין בשווי מאות שקלים. מזכיר הוועד, מקסים בן דוד, מתעקש שאין קשר בין בחירת הספר לבין העובדה שאריסון היא בעלת השליטה בבנק.

הבדל של מאות שקלים בין משרדי הממשלה

במשרדי הממשלה הסכום אינו אחיד: במשרד הביטחון, למשל, שווי השי הוא 600 שקל ובמשרד המשפטים - 500 שקל, בעוד בנציבות שירות המדינה השווי הוא 250 שקל ובמינהל הרכב הממשלה - רק 150 שקל. ההסתדרות במרחב חיפה תיתן לא פחות מ-800 שקל לעובדיה. ברוב העיריות שווי השי לחג הוא 500-600 שקל.

ומי אמר שבאקדמיה סובלים? עובדי המכללה האקדמית בית ברל יקבלו שי לחג של 700 שקל ובאוניברסיטה העברית יקבלו שי בשווי 540 שקל.

עוברים למתנות ירוקות

השי הממוצע בחברות היי-טק יהיה השנה 550 שקל בתלושי שי וכן באריזות ממתקים. חלק מהחברות בענף זה מעדיפות מתנות עם מסר, כגון מתנות "ירוקות", אורגניות או מתנות שהן בבחינת תרומה לקהילה, שאותן ניתן לרכוש בעזרת ארגונים כמו מתן או אתר המתנות נגאיה. חברת אלגוסק, למשל, רכשה עבור עובדיה לוח שנה שולחני מעוצב שיוצר בסטודיו אנד ג'וי, המעסיק אנשים הסובלים מפיגור שכלי ומלקות ראייה.

חבילת שי עם מוצרים אורגניים

חברת היי-טק אחרת, ארטיז'ון, רכשה לעובדיה חבילות שי הכוללות שמן זית, ממרח עגבניות מיובשות, זיתים אורגניים, עוגיות אורגניות ופלפלים קלויים אורגניים בשווי 200 שקל כל אחת. משרד הפרסום JWT רכש לכל עובד חבילות הכוללות שמן זית, רכז רימונים, דבש וקונפיטורה בשווי 150 שקל. כמה חברות, כמו כימיקלים לישראל ולב גרופ מדיה, רכשו אביזרים אורגניים, שחלקם הוכנו על ידי עובדי בעלי מוגבלויות, כחלק משי כולל גדול יותר.

עינית דיגיטלית

משרדי עריכת דין וראיית חשבון, גם הקטנים שבהם, אינם מוותרים על מתן שי לחג לעובדיהם, בסכומים של 350-650 שקל - אך יש המשקיעים הרבה יותר. משרד עו"ד בני כהן לדיני עבודה רכש לכל אחד מהעובדים מארז של יין ודברי מתיקה בשווי 1,000 שקל, ואילו משרד עו"ד רם אפרתי למשפט אזרחי-מסחרי יעניק לעובדיו 800 שקל במזומן בצירוף כניסה לספא וארוחת בוקר זוגית.

אין ערך אמיתי לשי

"מתן שי לחג מבטא יחס אמוציונלי מצד ההנהלה אל העובד, ומסמל מתן כבוד והערכה שהיא רוחשת לו" - כך אומר מנכ"ל ועדים, יעקב אלוש.

לדבריו, גם ארגונים הנקלעים לקשיים משתדלים לא להפסיק את הנוהג, ולכל היותר להקטין את שוויו. "כשהרשויות המקומיות נקלעו למשבר כספי והלינו את שכר העובדים, הן המשיכו לרכוש להם שי לחג", הוא אומר.

ד"ר מוטי נוימן, מנהל מחלקת ייעוץ קריירה בחברת פילת, חושב שהמאמץ מיותר וכי אין שום ערך מוסף בשי לחגים. "המתנות האלה אינן מבטאות יחס אישי אל העובד, שהרי הן שוות ערך לכולם וניתנות לכל מי שמועסק בארגון", הוא טוען. "עובד מוכשר מקבל מתנה שוות ערך לזו שניתנת לעובד רע. לכן, למתנות האלה אין שום תרומה לעידוד המצוינות".

לדבריו, חברות רבות היו שמחות לבטל את ההוצאה על מתנות לחגים. "אם הנוהג הזה של מתן מתנות לחגים ייפסק יום אחד, לא יקרה שום דבר, ובתנאי שהתופעה תיעלם בו זמנית בכל מקומות העבודה, כי עובדים נוהגים תמיד לערוך השוואה בינם לבין עובדים בחברות אחרות. מדובר בתופעה היסטורית שאינה מעלה או מורידה דבר - למעט את רמת ההוצאות".

לפי נוימן, אם הארגון חש שעליו להתמיד בחלוקת מתנות לעובדיו, עדיף שהדבר ייעשה באופן דיפרנציאלי, כך שהעובדים הטובים יותר יקבלו מתנות שוות ערך יותר. "אני מציע ש-80% מתקציב המתנות יינתן לכלל העובדים, שכל אחד מהם יקבל מתנה זהה, בעוד שאר 20% מהתקציב יופנה לרכישת מתנות יקרות יותר ל-3% מהעובדים המצויינים, התורמים באופן ייחודי לארגון", הוא אומר. "כך נשיג מצב שבו אותו עובד שמתאמץ יותר ועקב כך הוא נעדר יותר מביתו למגינת לבם של בני משפחתו, יביא הביתה מתנה שתשמח לא רק אותו, אלא גם את יקיריו".

חייבים לתת?

החוק אינו מחייב מעסיקים להעניק מתנות לעובדים, אלא אם כן קיים במקום העבודה הסכם קיבוצי המחייב זאת.

עו"ד גדעון רובין, ממשרד עוה"ד רובין-שמואלביץ, אומר כי למרות שאין חובה בחלוקת מתנות לחגים, מכיוון שהענקת המתנות בישראל הפכה לנוהג בן עשרות שנים, למעסיקים אין ברירה אלא להמשיך בו. "אי מתן השי יכול אפילו להיחשב כהרעה של בתנאי העבודה ובמקרה זה העובד זכאי להתפטר ולהיחשב כמי שפוטר לצורך קבלת פיצויי פיטורים", הוא אומר.

career@themarker.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"