משרד החינוך העסיק עובדים ללא מכרז, בשכר גבוה ובאמצעות התקשרות עם ספק לא מאושר

על אף שמדובר בעובדים שאמורים להיות זמניים, מחציתם מועסקים יותר מחמש שנים וכ-20% - יותר מעשר שנים

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

מינהל התקשוב במשרד החינוך, שתקציבו ב-2008 היה כ-133 מיליון שקל, העסיק עובדים מחברת כוח אדם חיצוני בשכר גבוה ובניגוד לחוק חובת המכרזים - כך קובע מבקר המדינה.

המבקר קבע גם כי המינהל, שאחראי על ניהול תשתיות המחשוב ובסיסי הנתונים של המשרד, פעל ללא בקרה תקציבית, לא הוכנה בו תוכנית עבודה לפי הנהלים, ונמצאו ליקויים בתפעול מערכות המידע של המשרד ובאבטחתן, בהם ליקויים באבטחת מערכות ההערכה של התלמידים. בנוסף, המינהל נערך באופן לקוי להתאוששות מפגיעה במערכות המידע ופריצה אליהן.

ב-2008 כ-74% מתקציב המינהל יועדו בעיקר לשירותי כוח אדם שנשכר באופן חיצוני. הסכום הזה לא כולל הוצאות שכר של 46 עובדים קבועים במינהל, שבו מועסקים כ-310 עובדים, לפי המבקר - רובם באמצעות חברת כוח אדם שזכתה במכרז.

לטענת המבקר, העסקתם של העובדים החיצוניים בוצעה באמצעות התקשרות עם ספק לא מאושר, שהמשרד לא רשאי לעבוד עמו, בניגוד להוראות ולחוק חובת המכרזים. העלות לעובדי המינהל, נכון למאי 2009, היתה גבוהה ביחס לבכירים בשירות המדינה. כמעט מחצית מהעובדים הרוויחו יותר מ-30 אלף שקל, ועלות השכר של 11 עובדים היתה 50-70 אלף שקל.

בנוסף, על אף שמדובר בעובדים שאמורים להיות זמניים, מחציתם מועסקים יותר מחמש שנים, כ-20% - יותר מעשר שנים, ו-5% - יותר מ-20 שנה. "העסקת עובדים למשך זמן ארוך ובשכר גבוה אינה משקפת את תכלית העסקת עובדים חיצוניים", קבע לינדנשטראוס.

לפי הביקורת, המשרד שילם לכמה עובדים על סמך דיווחים ידניים ולא באמצעות כרטיס נוכחות, למרות החובה לדווח על שעות העבודה באופן אלקטרוני. שני עובדים הועסקו על ידי חברת כוח אדם בתפקידים מנהליים, בניגוד להוראות.

בנוסף, המבקר מציין כי למשרד אין מעקב ברור ומסודר על עבודת המינהל. המשרד לא הכין תוכנית עבודה לפי נוהלי פיתוח ותחזוקה של מערכות מידע ממוחשבות, בניגוד להחלטת הממשלה מ-97'. לכן, לא נקבעו סדרי עדיפויות ומסגרות תקציביות, ואין נתונים על העלות הכספית של כל פרויקט.

עוד קבע המבקר כי הנהלת משרד החינוך לא מקבלת התרעות על חריגות כספיות של משימות המינהל, ואין לה מידע מפורט על התמורה שהיא מקבלת עבור הכספים שהיא מעבירה למינהל.

המשרד, לטענת המבקר, פעל רק באופן חלקי ליישום תוכנית חירום במקרה של שיבוש מערכות המחשב, לא ערך מיפוי של איומים וביצע סקר סיכונים חלקי בלבד.

במאי 2004 חתם המשרד על הסכם עם חברת מיקרוסופט לשכירת תוכנה. בהסכם נקבע כי החברה תעמיד למשרד תקציב להשקעה בשיפור תשתיות התקשוב ותבצע בעצמה את התשלום וההתקשרויות עם הספקים. המבקר קבע כי בכך עקף המשרד את חוק חובת המכרזים.

במשרד החינוך מציינים בתגובה לדו"ח מבקר המדינה, כי בחלק מהסוגיות שהעלה המבקר, המשרד פועל בכפוף להנחיות החשב הכללי באוצר, ובסוגיות שאינן תלויות בגורמים אחרים יפעל המשרד לתקן בהתאם.

ממינהל התקשוב נמסר כי למינהל נתוני עלות לפי חודשי כוח אדם וכי הערכות תקציביות מתבצעות כנדרש. בעניין התכנון לפי החלטת הממשלה, המינהל ממתין לקבלת הנחיה על סוגי הפרויקטים עליהם חל הנוהל.

בנושא חברת כוח האדם נמסר כי המשרד עמד בהנחיות ובנהלים וכי 2010 היא השנה האחרונה להתקשרות עם חברת כוח האדם, ובאחרונה אושר המשך התקשרות המשרד באופן זה על ידי סגן בכיר לחשב הכללי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?