ערביי ישראל הם מנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית

יש כוח מוביל במגזר הערבי שלוקח את העניינים בידיים

אבישי ברוורמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבישי ברוורמן

בשורה יצאה באחרונה מנצרת, כאשר רכבת העסקים הערבית צפרה שם - בוועידה שהתקיימה ביוזמת מגזין "מאלקום".

דומה שרכבת העסקים הערבית עומדת לצאת לדרך, לא רק משום שמישהו דוחף אותה או עושה לה טובות, אלא משום שנוצר כוח מוביל בתוך הציבור הערבי שמבין שזה הזמן לקחת את העניינים בידיים. יש לברך את העמלים על ארגון הוועידה בנצרת, שהצליחו ליצור לרגע מציאות יחידה במינה, בהשתתפות שר הכלכלה הפלסטיני, מנכ"ל הבורסה הפלסטינית, המשנה לנגיד בנק ישראל ומנהל הרשות לפיתוח כלכלי של אוכלוסיית המיעוטים במשרד ראש הממשלה. יש לציין שנציגים מכל הזרמים הערבים המובילים - מחד"ש, בל"ד ואפילו דמויות מפתח בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית - הגיעו כדי לשמוע ולהשמיע.

כיום כולם מבינים: המשק הערבי בישראל הוא מנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית כולה, והוא עומד בפני קפיצת דרך. הציבור הערבי לא לבד, והיוזמה החדשה היא אולי גם הד חיובי למהלכי הממשלה בשנה האחרונה. בינואר הושקה קרן ההשקעות למגזר בסכום כולל של כ-180 מיליון שקל, שתעמיד את האמצעים ליוזמות כלכליות בציבור הערבי, ובמארס אושרה התוכנית הממשלתית לפיתוח כלכלי ב-12 יישובים ערביים, בסכום כולל של כ-800 מיליון שקל למשך השנים הקרובות.

מבחינתי זוהי רק ההתחלה, ובמשרדי כבר שוקדים על תכנון תוכנית ההמשך לפיתוח כלכלי, שתקיף את כל האוכלוסייה הערבית בישראל. יוזמות הממשלה מנוהלות אמנם בידי הרשות לפיתוח כלכלי, אבל תמיכה ממשלתית אף פעם לא תצליח לדחוף את הרכבת לבדה. זה לא עבד בישראל, וזה לא עובד בשום מקום בעולם. בקטר צריכים לשבת גם אותם אנשים מובילים, בעלי חזון, שרבים מהם התייצבו בנצרת. רק שיתוף פעולה בין הממשלה לבין המגזר הפרטי יוכל לספק לאזרחים את מה שמגיע להם - פיתוח כלכלי בר קיימא.

מארגני הוועידה השכילו להוסיף לתבשיל עוד מרכיב - את אנשי העסקים הפלסטינים. אזורנו ייהנה מכלכלה משגשגת חוצת גבולות, שבה לציבור הערבי בישראל יש תפקיד מרכזי בחיבור בין הכלכלה הפלסטינית לזו הישראלית, ובין ישראל למדינות ערב בכלל. כנסים כאלה ושיתופי פעולה נוספים יביאו לשיפור במצב של כולם.

וכשקורים דברים טובים - כולם רוצים להגיע. זה מה שמסביר את נוכחותם של מאות אנשי עסקים, ערבים ויהודים, ישראלים ופלסטינים, שעלו אל העיר נצרת. החיבור בין תנופה עסקית לבין תמיכה מאסיבית של ממשלת ישראל נשמע למרחקים ומושך יזמים כמו דב לאוטמן יוסי ורדי וחמי פרס, ורבים אחרים שמזהים בחושיהם החדים את ההזדמנויות החדשות.

ואולם אנחנו נמצאים רק בתחילת הדרך והמצב הכלכלי ביישובים הערביים אינו טוב. התשתיות עדיין חסרות, האבטלה עדיין גבוהה, במיוחד אצל נשים, ויותר מדי בקרב המשכילים. אני משוכנע כי תוך שילוב ידיים של המגזר הפרטי עם גורמי הממשל המצב ישתנה לטובה. קריאתי מופנית לציבור הערבי, כמו גם לציבור היהודי: רק שותפות, כלכלית ואזרחית, ושוויון בכל תחומי החיים, יביאו אותנו לחיים טובים יחדיו.

הכותב הוא השר לענייני מיעוטים וחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"