חופשת הלידה הוארכה לחצי שנה; הזכאות לדמי לידה - 14 שבועות

דליה איציק: "מדובר בראשיתה של מהפכה וקירוב ישראל למצב הקיים במדינות מערביות מתוקנות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חופשת הלידה הוארכה לחצי שנה, אבל הזכאות לקבלת דמי לידה מהביטוח הלאומי תהיה ל-14 שבועות בלבד - כך עולה מחוק שהתקבל הערב בקריאה השנייה והשלישית.

החוק הוגש על ידי יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) ומאפשר לכל אישה לצאת לחופשת לידה של חצי שנה, ללא חשש מפיטורין. החוק מאריך את חופשת הלידה בישראל אשר עומדת היום על 14 שבועות.

חופשת הלידה תימשך 26 שבועות (חצי שנה). בכדי להימנע, בשלב זה, מהעלות הכבדה של הארכת חופשת הלידה, נקבע כי הזכאות לקבלת דמי הלידה תהיה לתקופה של 14 שבועות בלבד, כפי הנהוג כיום.

איציק וחוטבלי אמרו כי בדרך זו לא יהיה לחוק עלות כספית, אולם יועבר מסר ברור כי ראוי שחופשת הלידה תהיה ארוכה מזו הנהוגה היום. עוד מוצע לקבוע כי יולדת תהיה רשאית לקצר את חופשת הלידה לתקופה שלא תפחת מ-14 שבועות.

איציק אמרה כי "מדובר בראשיתה של מהפכה וקירוב ישראל למצב הקיים במדינות מערביות מתוקנות, בהן נהוגה חופשת לידה ארוכה הרבה יותר מזו הנהוגה בישראל. מעתה ואילך, הנורמה תהיה חופשת לידה של חצי שנה וקיצורה יהיה יוצא הדופן ולא להיפך, כפי שהיה עד עתה. הארכת חופשת הלידה הינה צעד חשוב, בהכרה של מדינת ישראל בזכויות הנשים העובדות ובמעמדן מול המעסיק, גם אם ברור שיש לנו עוד כברת דרך ללכת ותחילתה בהפיכתה של כל חופשת הלידה לחופשה בשכר".

ציפי חוטובלי הסבירה: "חוק זה הוא צעד משמעותי בהכרה בזכותה של אם להיות עם ילדה בתקופה המשמעותית לחיזוק הקשר בינה לבין תינוקה. החוק יאפשר לנשים רבות ליהנות מחופשת לידה של חצי שנה ללא חשש מפיטורין ובכך לממש את האימהות שלהן ולא להימצא במרדף החזרה לעבודה. המאבק להארכת חופשת הלידה הוא מהמאבקים החשובים ביותר למיתון המתח בין הקריירה לבין המשפחה. הגענו להישג גדול אשר מיטיב עם היולדות ומאפשר למי שעבדה יותר משנה במקום עבודתה לצאת לחופשת לידה בת 26 שבועות ובנוסף לכך מיטיב עם מצבה של עובדת שעבדה פחות משנה, אשר זכאית כעת להאריך את חופשת הלידה ללא תשלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד