ד"ר שאולה אלכסנדר-ימיני: "שלוש שנים לא לקחתי משכורת מהחברה"

ד"ר שאולה אלכסנדר-ימיני היא מהנשים הבודדות שייסדו חברת היי-טק וגם הובילו אותה לאקזיט של מאות מיליוני דולרים &#9632 בראיון מניו יורק היא מספרת על דרך החתחתים של היזם הטכנולוגי, על הרגשות המעורבים אחרי המכירה וגם על אחיה, קובי אלכסנדר

גליה ימיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה ימיני

<<שאולה אלכסנדר-ימיני, 61, היא אחת היזמות הישראליות המסקרנות שבלטו בשנים האחרונות, למרות שהיא עצמה מרבה להתרחק מאור הזרקורים, ומשתדלת דווקא שלא להתבלט. אלכסנדר-ימיני, ד"ר למחשבים בהשכלתה, נולדה בדור בו נשים לא מיהרו להשתלב בעולם הקריירה הגברי והתובעני כל כך, ובכל זאת - הגיעה להישגים מרשימים שגם גברים מתקשים להגיע אליהם בעולם ההיי-טק הלא יציב.

שאולה היא זו ששימשה כמנכ"ל החברה, והיא זו שהובילה את החברה לאקזיט 12 שנים לאחר ההקמה. בדצמבר 2004 מכרה את הסטארט-אפ לענקית האחסון EMC תמורת 260 מיליון דולר במזומן ו-25 מיליון דולר באופציות לעובדים - עסקה שנחשבת חלומית עבור יזמי ההיי-טק. בחברה הושקעו לאורך השנים 25 מיליון דולר, על ידי היזמים וקרן ההון סיכון של ג'ורג' סורוס, וקרן בסמר ונצ'ר פרטנרס.

לאלכסנדר-ימיני יש גם ייחוס משפחתי מרתק - אביה, צבי אלכסנדר ז"ל, היה מנכ"ל חברת הנפט הלאומית של ישראל בשנות ה-70. אחיה הצעיר הוא קובי אלכסנדר המפורסם - מייסד ומנכ"ל חברת ההיי-טק קומברס, שנמצא עכשיו בנמיביה. האח היה מעורב בהקמת הסטארט-אפ של אחותו, וייעץ לה מקרוב בכל חבלי הלידה הקשים של הקמת חברה, שלבים אותם גם הוא עבר בהקמת קומברס. לאחר המכירה עברה לעבוד כסגנית נשיא ב-EMC העולמית, האחראית על חטיבת SMARTS בחברה. לאחר קצת יותר משנה בחרה לעזוב.

"EMC היא חברה מאוד מרשימה, אבל מאוד גדולה. אני מעדיפה סביבה יזמית קטנה, בה יכולנו לנתח משהו יום אחד, ולמחרת להחליט לפתח. ב-EMC יכולתי לנתח דברים, אך לא לבנות מוצרים חדשים, לכן יום אחד התקשרתי לבוס שלי ואמרתי לו שאני לא יכולה לעשות זאת יותר, וביקשתי לעזוב". מאז שימשה כיועצת לכמה סטארט-אפים ו"למדתי שאנשים לא חייבים לקבל את העצות שלי". כדבריה, "לא תמיד יש לי את כל התשובות, אבל יש לי ניסיון".

באחרונה הצטרפה כמשקיעה וכיועצת לסטארט-אפ חדש - VMTurbo. היא מתגוררת בניו יורק מתחילת שנות ה-80. בנה אביתר גר באנגליה, ובתה נועה בניו יורק. היא מטיילת בעולם ומבקרת את ילדיה, ולישראל מגיעה כמה פעמים בשנה.

לא אוהבת סיכונים

המעבר מתפקיד השכירה הבכירה ליזמת אינו טריוויאלי. "לעזוב עבודה נוחה שבה יש משכורת ניהולית זה דבר מאוד מפחיד", אומרת אלכסנדר ימיני. "אני אדם שלא אוהב סיכונים מטבעי והיה ברור שאני הולכת אל הלא נודע. נאלצנו להדק את החגורה ולחיות על משכורת של פרופסור באוניברסיטה במשך זמן רב ולא תיארתי לעצמי שיחלפו שלוש שנים עד שאוכל למשוך משכורת לעצמי מהחברה".

תחילת הדרך היתה עמוסת מהמורות. "הרעיון הראשוני שלנו לא עבד מסחרית נכון, והמוצר השני שפיתחנו - שילוב של חומרה ותוכנה - היה יקר מדי לתמיכה. רק המוצר השלישי שהגיע דווקא מפידבק שקיבלנו מלקוח, הצליח להמריא. המוצר היווה פיתרון לרשת חדשה שמוטורולה רצתה להוציא לשוק, ולאחר כמה שנים של מחקר במימון מוטורולה הצלחנו סוף סוף להביא לשוק מוצר".

אלכסנדר-ימיני טוענת כי כשהקימו את החברה אף פעם לא חשבו על האקזיט. "היינו צריכים ליצור שוק חדש, להוביל, למצוא לקוחות שישלמו עבור המוצר. ב-2004 רוב חברות הטלקומוניקציה וחברות ענק כמו וולמארט ומיקרוסופט היו לקוחות שלנו, ובשעה שניסינו לטפס למדרגה הבאה, רוכשים פוטנציאליים החלו להגיע. שבע חברות התעניינו אז ברכישת סמארטס. דחינו את אלה שהציעו מחיר נמוך מדי, ואז החלו שמועות שאני לעולם לא אפרד מהחברה. זה נשמע כמו דבר טוב, אבל התחלתי לדאוג שמא אהיה כמו הבחורה שדוחה מחזר אחר מחזר, ובסוף מסיימת את חייה כרווקה זקנה. אז שכרנו בנקאי השקעות והתחלנו את התהליך".

את מתחרטת או מרוצה?

"הרגשות מעורבים. מצד אחד זה היה הישג פיננסי גדול עבור המשקיעים והעובדים, למרבית העובדים יש כיום עבודות הרבה יותר טובות ב-EMC, ולא לדאוג להאכיל 285 משפחות זו הקלה גדולה עבורי. בהתחשב במצב הכלכלי העולמי, מזל גדול שמכרנו כמו שמכרנו. מצד שני, התפקיד שלי ב-EMC היה חזרה אחורה: לייעץ במקום לעשות. לכן ביקשתי לעזוב. עדיין קשה לי לענות לאנשים כשהם שואלים מה אני עושה. במשך כל כך הרבה שנים הזהות שלי היתה קשורה לסמארטס".

מה שלום אחיך, קובי אלכסנדר?

"קובי ואני תמיד היינו מאוד קרובים. אני מעריצה אותו בלי גבולות. הוא ייסד את קומברס כשלא הייתה לו שום דוגמה ללמוד ממנה, וקומברס הפכה להיות ספינת הדגל של ההיי-טק הישראלי. הוא עשה עבודה נהדרת עם יושר וכנות. הוא היה ישר מדי בכך שהוא סמך על עצות משפטיות נוראיות שגרמו לו לסבל רב. קפקא במיטבו לא יכול היה להמציא סיפור יותר הזוי מזה. אני מבקרת את קובי בנמיביה מדי מספר חודשים".

עד כמה לחינוך מהבית יש תפקיד בעידוד אישה להפוך ליזמת? מהבית שלכם יצאו שני יזמים למעשה.

"לבית יש תפקיד מפתח. אמא שלי, רחל, היתה מורה ולאחר מכן מנהלת בית ספר. היא היתה יותר משכילה ויותר שאפתנית מאמהות אחרות. היא עודדה אותי לפתח את הכישרונות המדעיים שלי. אבא שלי מאוד תמך בקריירה שלה גם כן, והאמין ביכולות של נשים. כשהתלבטתי בין אם ללמוד ספרות או מתמטיקה באוניברסיטה, ההורים שלי עודדו אותי לכיוון המדעי, למרות שאז היינו שבע נשים בכיתה של 200 במתמטיקה. כשאביתר בני נולד, היה לי קשה לחזור לדוקטורט, ואמא שלי שבאה לסייע לי, עודדה אותי לחזור מהר. היא אמרה שככל שאחכה, זה יהיה קשה יותר".

את מעודדת את ילדייך ליזמות?

"אני מגדלת את הילדים באותה דרך בה אני גדלתי ומעודדת אותם לפתח את הכישרונות האישיים שלהם. אביתר עושה דוקטורט במדעי המוח לאחר שעבד כמהנדס תוכנה ונועה עבדה כמה שנים בחברות תוכנה, אך משיכתה הטבעית לאורך השנים לאופנה גרמה לה ללכת בעקבות הלב, היא נמצאת במסלול ניהולי בחברת לוריאל. אולי היא תהיה יזמת יום אחד".

---

yazam@themarker.com

ד"ר שאולה אלכסנדר ימיני היא אורחת כנס "נשים ועסקים" של TheMarker ועיריית תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט