רעיונות הניהול המשפיעים ביותר

הלך הרוח הניהולי בעשור הראשון של המילניום

ג'וליה קירבי
ג'וליה קירבי

>> עורכי "הרווארד ביזנס ריוויו" החליטו לנצל את השנה החדשה כדי לסקור את העשור האחרון מהזווית הניהולית. להלן הבחירה שלהם ברעיונות הניהול המשפיעים של העשור.

2. טכנולוגיית מידע כתשתית ציבורית. השיגעון הנוכחי למחשוב עננים הוא הצעד האחרון בתהליך ממושך שבו עסקים נפטרו מחוות השרתים שלהם, והחלו לרכוש שטחי מחשוב כשירותים.

3. עליונות הלקוח. בעזרת התפתחויות טכנולוגיות וחברתיות גבר קול הצרכנים, ובחברות מצאו דרכים להאזין להם.

4. ניהול סיכונים עסקי. כיום נשמע מטורף לומר שחברות בעשור האחרון התמקדו בניהול סיכונים. אבל מאז התקפות הטרור של ה-11 בספטמבר, חברות החלו להתייחס ברצינות לענייני אבטחה ולחשוב על כל דבר - מגידור סיכונים פיננסיים ועד לשודדי ים.

5. הארגון היצירתי. בעשור הראשון של המילניום חלה מהפכה בההשקפתם של ארגונים רבים אודות היתרון התחרותי שלהם. עוד לפני שאימצו את "המחשבה העיצובית", מנהלים עודדו שיתוף פעולה ושאבו רעיונות ממגוון השקפות עולם, תוך שיתוף הארגון כולו בהעלאת רעיונות.

6. טכנולוגיית קוד פתוח. חובבי המחשבים יטענו כי רעיון הקוד הפתוח התפתח למעשה בשנות ה-90, אך רק בעשור האחרון התפתח המודל אל מעבר לקוד התוכנה. ראו כמה ערכים צצו בוויקיפדיה מאז השקתה ב-2001.

7. הכרה בפוטנציאל. בעשור האחרון העולם העסקי גילה כי יש מנהלים ששווים יותר מאחרים. תוכניות רשמיות נוסדו כדי לטפח את בעלי הפוטנציאל.

8. תחרות על כלים אנליטיים.עשורים של השקעה במערכות שיכולות להתמודד עם מעקב אחר עסקות ומשוב לקוחות הניבו לבסוף מערכת כלים שיכולה להפוך את כל הנתונים למודיעין אמיתי. אנשי מחקר תפעולי, שזמן רב נדחקו לנישות של מהנדסים, כמו ניהול פסי ייצור, החלו להיות מעורבים בקבלת החלטות שיווקיות.

9. חדשנות הפוכה. רוב החברות הגדולות ב-2000 ראו בכלכלות המתעוררות בעיקר מקור למשאבי טבע וכוח עבודה זול. ואולם כשהמעמד הבינוני החל לפרוח במדינות אלה כתוצאה מכניסת רבים למעגל העבודה, ערים בהודו ובסין נהפכו לשווקים נחשקים. כיום, חברות כמו מיקרוסופט מבצעות מחקר ופיתוח בשווקים אלה ומחזירות את התוצאות לארה"ב.

10. מגמה ירוקה. יותר מכל, העשור הראשון של המאה ה-21 ייזכר כעשור שבו עסקים החלו להיות ירוקים. חברות עשו מאמצים רבים לצמצום השפעותיהן לרעה על הסביבה - ומאמאצים אלה היו לרוב כנים ונשאו פרי. אבל בעוד עשור, כשנחזור על התרגיל, נכריז כנראה על 2010-2020 כעשור העסקים בני הקיימא. "הרעיון היה קיים עוד לפני 2010", ודאי נכתוב, "אבל זה היה העשור שבו הכל התחיל לתפוס".

הכותבת היא עורכת בכירה ב"הרווארד ביזנס ריוויו"

הסוגיה: מהם עקרונות הניהול המשפיעים ביותר בעשור הקודם

הפתרון: ניהול סיכונים, שימוש בקוד פתוח, טיפוח מנהלים בולטים, יבוא חדשנות ממדינות מתעוררות והתחשבות בסביבה תוך דבקות כנה במגמה הירוקה

Harvard Business Monday Morning

מפרסומי בית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"