התחרות העקובה מדם בתחום האימון האישי בישראל: השרלטנים חוגגים ו-80% מהמאמנים לא עוסקים במקצוע

לשכת המאמנים, ארגון המאמנים, איגוד המאמנים - מבולבלים? גם המאמנים האישיים בישראל ■ בעוד שבארה"ב פועלים שישה ארגוני גג בענף, בישראל הקטנה פועלים כבר ארבעה, ואיש הישר בעיניו

עידו סולומון
עידו סולומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו סולומון
עידו סולומון

>> בתקופה שבה יותר ויותר אנשים מחליטים ליהפך למאמנים אישיים, מובטלים בדרך כלל, מגיע השפע המשונה הזה גם לארגוני הגג. אלה מנהלים ביניהם מלחמה קשה. רק באחרונה חגגה ICF - השלוחה המקומית של איגוד המאמנים הבינלאומי שמקורו בארה"ב - את הכרתה כעמותה בישראל, והצטרפה לשלושה ארגונים קיימים, המתיימרים כל אחד בדרכו לשמש ארגון גג לעוסקים במקצוע. לשם השוואה, בכל ארה"ב הגדולה פועלים שישה ארגוני מאמנים בלבד.

האימון האישי (קואוצ'ינג) עשה עלייה מארה"ב לפני פחות מעשור, ובדומה למתרחש בעולם גם כאן הוא אינו מוסדר מבחינה חוקית. ב-2006, ביוזמת הח"כ דאז ושר התיירות כיום סטס מיסז'ניקוב, התחיל תהליך ניסוח טיוטת חוק המאמנים. אלא שמיסז'ניקוב עושה היום דברים אחרים, המסמך מעולם לא תורגם לחוק ואין מי שמקדם אותו בבית המחוקקים הישראלי. כתוצאה מאי הסדרת העיסוק, התחום פרוץ ופתוח לשרלטנים, ואפילו ראשי הארגונים השונים מסכימים כי במידה רבה קיימת זילות כללית של המושג "אימון אישי". אפילו השם זכה לעילגות מביכה. בעוד המושג באנגלית הוא קואוץ', משתמשים שרלטנים שאינם בקיאים בעברית או בשפת המקור במושג השגוי "קואוצ'ר".

באין אתיקה אחידה ומנגנון אכיפה, ללא מערך מסודר של הדרכה מקצועית ובחינות לצד ההכשרות השונות - קיימים בשוק לא מעט מי שמכריזים על עצמם כעל מאמנים, אף שלא עברו כל הכשרה לעסוק בכך.

מאחר שאין כל דרישה חוקית מחייבת הנוגעת להסמכת מאמנים, בשנים האחרונות צמחו בישראל יותר מ-60 מסגרות להכשרה, שכל אחת מכשירה ומסמיכה את בוגריה על פי קריטריונים שונים. גם טווח עלויות ההכשרה רחב, ונע בין 7,500 ל-25 אלף שקל.

על פי הערכות, בעשור האחרון צמחו בישראל לא פחות מ-6,000 מאמנים, אך ככל הנראה רק כ-20% מהם מתפרנסים מכך באופן חלקי או מלא. העלות לאימון אישי היא 200-600 שקל. אימון עסקי עולה הרבה יותר.

לנוכח ההתפשטות המהירה של האימון בישראל בולט הצורך לקבוע אמות מידה אחידות ביחס להסמכת מאמנים ופעילותם, בראש ובראשונה כדי להגן על המתאמנים משרלטנים למיניהם, אך לא פחות מכך כדי לאפשר לאלה הרוצים לבחור באימון כמקצוע לאתר את הגופים המתאימים ביותר להכשרה ולהסמכה. הניסיונות לאגד את כל המאמנים האישיים באיגוד ארצי אחד שיחייב אותם לכללי אתיקה ומקצועיות אחידים נתקלו עד היום בקשיים. בשל הבדלי הגישות ביניהם, קשה לראות את המצב משתנה בקרוב.

ארבעה ארגוני גג פועלים בישראל. החברות בכולם מותנית בתשלום, ולמרות התחום הזהה - הם שונים זה מזה בתכלית.

לשכת המאמנים: הפלורליסטים

ב-2006 הוקמה "לשכת המאמנים", מתוך יוזמה של עשרות מאמנים עצמאיים ובעלי בתי ספר לאימון. הלשכה נרשמה כעמותה הפועלת ללא כוונת רווח ולדברי יו"ר העמותה, עו"ד אביבה באומל, היא מהווה גוף בלתי תלוי, ללא אינטרס כלכלי, מסחרי או עסקי, ואינה מזוהה עם גוף מסחרי כלשהו.

הלשכה פלורליסטית, ומאגדת בתוכה כ-2,200 מאמנים במגוון תחומי התמחות וכן את בוגרי כל תוכניות ההכשרה ובתי הספר לאימון בישראל - ובלבד שיעמדו בתנאי הסף: תוכנית הכשרה הכוללת לפחות 175 שעות לימוד אקדמיות עיוניות, ובשלב השני הכשרה מעשית של 100 שעות אימון לפחות, מהן 60 שעות תחת הדרכה של מדריך מוסמך. בסוף ההתמחות נערכת בחינה בעל פה ובכתב ורק לאחריה ניתן לקבל תעודת מאמן. על המאמנים להיות בעלי תואר ראשון ושבע שנות ניסיון תעסוקתי, ובלבד שלא בעבודות זמניות, או בעלי תעודת בגרות ועשר שנות ניסיון.

לשכת המאמנים אינה מעניקה "תו תקן" לבתי ספר לאימון, אולם כ-40 בתי ספר פרטיים לאימון מזוהים אתה. משמעות הדבר היא שתוכנית הלימודים שלה נסקרה על ידי אנשי הלשכה ועומדת בתנאי הסף. עם זאת, מדגישה באומל כי אין בכך הכרה של הלשכה בבתי הספר או המלצה ללמוד דווקא בהם. "עדיין לא הגענו לשלב שאנו עושים תהליך הכרה שמשמעותו בדיקה ומתן אישור של הלשכה לבתי ספר. אנחנו בוחנים את תוכנית הלימודים, מספר השעות והתכנים, ובתי ספר שעומדים בדרישות מוזמנים להשתתף בפעילויות שלנו, אך זו בדיקה אלמנטרית וללא ספק אין בה די. אחת המטרות שלנו בעתיד הקרוב היא לגבש גם את הסטנדרטים לבתי הספר לאימון".

איק"א: רק מי שלומד על פי ראובן כ"ץ

איק"א - האיגוד הישראלי לאימון ממוקד תוצאות - הוקם ב-2002 על ידי ראובן כ"ץ, בעל חברה למתן שירותי אימון ומחברם של כמה ספרים בנושא. מדובר למעשה באיגוד פרטי המייצג את המתודולוגיה של כ"ץ, שעל פיה הוכשרו, לטענתו, יותר מ-3,000 מאמנים. בארגון חברים 1,200 מאמנים.

לצד החברה שבראשה עומד כ"ץ עצמו, מוסמכים להעביר את התכנים שלו גם כ-10 בתי ספר פרטיים שרכשו ממנו זיכיון לשימוש בתכנים. "כשהתחלנו את הפעילות הסמכנו רק במתודולוגיה שלנו", מסביר כ"ץ. "לאחר כמה שנים, כשהתחלנו לקבל פניות מכל מיני בתי ספר שרצו את ההכרה של איק"א, החלטנו שאם הם יכניסו לחומר הלימוד שלושה נושאים שלנו ויעמדו בקריטריונים שהוגדרו בטיוטת חוק המאמנים - נכיר גם בהם".

הקריטריונים שהופיעו בטיוטת החוק בסיסיים ביותר וקובעים כי על מאמן אישי להיות בגיר, לעמוד בתנאים הנוגעים להשכלה, הכשרה מעשית ועמידה בבחינות. בנוסף, הוא אינו יכול להיות חולה במחלה מסכנת חיים, או אדם שהורשע בעבירה פלילית בישראל או מחוצה לה.

מסגרת ההכשרה של איק"א היא המחמירה ביותר מבין הארגונים השונים, ובמסגרתה עובר כל תלמיד הכשרה בהיקף כולל של 253 שעות אקדמיות, מהן 180 שעות עיוניות. תנאי הקבלה כוללים תואר שני ולפחות חמש שנות ניסיון תעסוקתי, או תואר ראשון ולפחות 10 שנות ניסיון. חסרי השכלה אקדמית יצטרכו להוכיח הצלחה במסלול הקריירה לאורך שנים.

ארגון המאמנים: רק מי שלומד אצל גל וכ"ץ

בפברואר 2009 הקים אלון גל את "ארגון המאמנים", המכונה באתר האינטרנט שלו "ארגון הגג של המאמנים בישראל" ומטרתו, לפי הכתוב באתר, "להביא לידי ביטוי והכרה את מכלול הגישות המקצועיות הקיימות בשוק האימון בישראל".

במקביל צירף אליו את כ"ץ כמ"מ יו"ר של כבוד. "הסכמתי להצטרף מפני שהארגון מתחייב לעמוד בתנאי הסף המקובלים גם על איק"א וחשוב שיהיו גופים שיעסקו בנושא", אומר כ"ץ. גל עצמו העדיף שלא להתראיין לכתבה ואת התשובות בשם הארגון סיפקה ליאת לבנת, מאמנת אישית ועסקית העובדת בחברה שאותה הוא מנהל.

"אנחנו מעודדים ריבוי גישות ולכן בחרנו לתת אלטרנטיבה נוספת", אמרה לבנת. "אנחנו מעודדים את חברינו להירשם בכמה ארגונים מכיוון שאנחנו מאמינים שככל שיהיו יותר ארגוני מאמנים, הענף יתפתח".

לדברי לבנת, ארגון המאמנים מכיר בכל בית ספר שיוכיח קיום תוכנית לימודים מקצועית הכוללת הכשרה בסיסית בת 160 שעות אקדמיות לפחות, פרקטיקום בפיקוח ואימון אצל מאמן בכיר. ואולם מעיון באתר האינטרנט של הארגון עולה שנכון להיום, המוסדות המוכרים על ידי הארגון הם בעיקר החברה שבראשה עומד גל והמסגרות המוכרות על ידי איק"א של סגנו, כ"ץ. כיום חברים בארגון כ-1,300 מאמנים.

בעוד בלשכת המאמנים ובאיק"א דואגים לעדכן את אתר האינטרנט בכל פעילות, מהאתר של ארגון המאמנים עולה שפעילותו עד היום היתה דלה יחסית. באחרונה הועלה עדכון באתר, שלפיו במהלך 2010 "ייבנו ויוטמעו תשתיות אנושיות ואחרות בארגון.... שנת 2010 ("שנת ההבשלה" - כך במקור) מטרתה להרחיב את מסד הנתונים, להגדיל את מספר חברי הארגון הרשומים ולצרף בתי ספר מקצועיים".

לדברי לבנת, דווקא היו פעילויות בשנה האחרונה, בין היתר בדיקה ואישור של בתי ספר ומאמנים לחברות במסגרת הוועדה האקדמית; פגישות, בחינה והכנת הפעילויות על ידי ועדת הביקורת; שלוש השתלמויות בנושא הקוד האתי ועוד.

ICF: הבינלאומי

ICF ישראל מכירה כמאמנים אך ורק בבוגרי בית הספר לאימון CTI המוכר על ידי הארגון הבינלאומי. אותם מאמנים צריכים לעבור קורס אימון בסיסי של 179 שעות אקדמיות, שבו הם לומדים את המודל הקו-אקטיבי המזוהה עם הארגון ואת מיומנויות האימון שלו. אין דרישות השכלה מוקדמות, אבל יש בחינות סיום בעל פה ובכתב. כיום מייצגת העמותה, שהוקמה לפני שבוע בלבד, כ-70 מאמנים.

הקוד האתי של המאמנים

>> כל הארגונים מתהדרים בקוד אתי מפורט. באיק"א בחרו לאמץ את כללי האתיקה שהוגדרו על ידי האיגוד הבינלאומי, ה-ICF. בארגון המאמנים טוענים כי בתהליך הכנת הקוד האתי השתתפו מאות מאמנים. בלשכת המאמנים כונסה ועדה שדנה בנושא ופירסמה את מסקנותיה במסמך ארוך שעליו מחויב כל מאמן לחתום.

על אף שכל הארגונים מחויבים לכבוד האדם, יושרה ומקצועיות, לפחות בשני נושאים אין הסכמה גורפת: העבר הפלילי והפסיכיאטרי של המאמנים. בעוד כל הארגונים מצהירים שיקבלו רק מאמנים שעברם נקי, רק בלשכת המאמנים דורשים להציג תעודת יושר מהמשטרה ותצהיר בנושא חתום על ידי עו"ד. איש לא בודק לעומת זאת את עברם הבריאותי של המאמנים, ובמיוחד את בריאותם הנפשית.

לעומת לשכת המאמנים הנמצאת בעיצומם של דיונים בנושא, בשאר הארגונים יש נטייה להתעלם מהסיכון הכרוך במאמן אישי הלוקה בנפשו. "למיטב ידיעתנו, ביחס לעבר פלילי ופסיכיאטרי, נדרשת הצהרה מהמתקבלים להכשרות מאמנים בבתי הספר המאושרים", אומרת לבנת בשם ארגון המאמנים.

"אנחנו דורשים תעודת יושר מהמשטרה והצהרת עורך דין לגבי עברם הפלילי של המאמנים, כיוון שלא יעלה על הדעת שיהיה למשל מאמן עסקי עם עבר של הונאה, או מאמן ילדים עם עבר של פדופיליה", אומרת יו"ר לשכת המאמנים, באומל. "הסעיף הפסיכיאטרי מורכב יותר. זו שאלה אתית שאנחנו עדיין דנים בה. כעיקרון, האימון לא מתאים לאנשים פגועים אלא לאוכלוסיה בריאה ונורמטיבית".

בחברה של אלון גל מציעים אימונים אישיים גם לנשים הסובלות מהפרעות אכילה כגון אנורקסיה ובולימיה, המוגדרות כהפרעת נפש. המאמנות בתחום הן כולן נשים שהיו חולות בעברן. באומל: "אם זה מה שהוא מציע זה לא אימון, ואלון גל הוא לא מאמן. חמור מזה. אם הקהל יילך אחרי זה ולא יבדוק מה זה, לא ירחק היום שיהיו פגיעות ותביעות".

מארגון המאמנים נמסר בתגובה: "באופן כללי, כל אדם המטופל על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר ומבקש לעבור אימון אישי בתו"ת מתבקש להמציא אישור מטפל לפני תחילת התהליך. אימון בתחום הפרעות אכילה הוא פרויקט שבתו"ת גאים בו מאוד. מדובר בתהליך המתקיים בנוסף לטיפול קונוונציונלי ולא מחליף אותו". עוד טענה לבנת בשם תו"ת, כי "תהליך האימון בתחום מוכר על ידי המחלקה הטיפולית להפרעות אכילה בבית החולים תל השומר, המובילה בתחום בישראל, ועל ידי מנהל המחלקה, פרופ' איתן גור, שאף מפנה מטופלים לתהליכים הללו".

עם זאת, ד"ר גור הכחיש בתוקף את הדברים: "שקר וכזב. מעולם לא הפניתי אליהם אף מטופל ואני חושב שאין להם שום הכשרה לטפל בהפרעות אכילה". לאחר שעידכנו את נציגי תו"ת בתגובתו של ד"ר גור, ערך עמו נציג החברה שיחה בסופה ביקש גור להוסיף לתגובתו את הדברים הבאים: "למען הסר ספק אכן קיימנו פגישה בנושא בעקבותיה בדקנו את שיתוף הפעולה. בסופו של דבר, החלטנו אני וצוותי לא להפנות אליהם מטופלות, החלטה שתו"ת לא עודכנה בה על ידי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה