איך להפסיק לרדוף אחרי השלמות ולהתחיל לחיות חיים מאושרים יותר?

ד"ר טל בן שחר, שהפך את הפסיכולוגיה החיובית ללהיט, "עשה עלייה" מהרווארד וממשיך לקדם את עסקיו בארה"ב באמצעות תוכנית טלוויזיה והרצאות דרך האינטרנט ■ "המכשול המשמעותי ביותר בדרך אל האושר הוא הפרפקציוניזם; דבר אינו טוב מספיק עבור הפרפקציוניסט, והוא מסרב לקבל כישלונות"

חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר
חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר

ד"ר טל בן שחר עולה אל הבמה באולפן לבוש בחליפה שחורה ובחולצת טריקו כחולה. "הוא לימד את הקורס הפופולארי ביותר בהרווארד", נכתב על המסך. "אתה יכול ללמד את עצמך להיות מאושר", מופיעה כתובית נוספת. "אני שמח לשתף אתכם במדע האושר", אומר בן שחר בפתיחת דבריו לקהל המשתתף בתוכנית הטלוויזיה שהוא מגיש - 101 Happiness. "בשנה הראשונה שבה לימדתי בהרווארד היו לי שמונה סטודנטים. שניים מהם נשרו. בשנה השנייה כבר היו לי 300 סטודנטים. בשנה השלישית השתתפו בקורס כ-900 סטודנטים, והוא נהפך לקורס הפופולארי באוניברסיטה".

בן שחר ממשיך ומסביר לצופים שתחום האושר האנושי נשלט במשך שנים על ידי ספרי העזרה העצמית. "רובם מבטיחים הרים וגבעות, אבל התוצאות ירודות. בצד השני נמצאת האקדמיה, שמייצרת בתחום הזה הרבה תוכן. הבעיה היא שהוא לא נגיש לרוב בני האדם. מחקר אקדמי ממוצע נקרא על ידי שבעה אנשים, כולל האמא של החוקר. הפסיכולוגיה החיובית מנסה לשלב את המחקר האקדמי עם שיטות שתנועת העזרה העצמית גיבשה במשך שנים - שיטות שאפשר לעכל".

ואז הוא ניגש ללב העניין: "היום נדבר על כך שאנו, בני האדם, צריכים לתת לעצמנו את הרשות להיות אנושיים. יש שני סוגים של בני אדם שלא סובלים מכעס, ממתחים ומצער: פסיכופתים ומתים. אז אם אתם סובלים מכעס וממתח - זה טוב. זה מלמד שאתם לא פסיכופתים או מתים". הקהל צוחק.

מיליוני אמריקאים יצפו החודש ב-101 Happiness - תוכנית בת שעה וחצי, שתשודר ברשת הטלוויזיה הציבורית PBS, שבה ילמד אותם בן שחר על יסודות הפסיכולוגיה החיובית. למה 101? זה המספר הסידורי של קורסי מבוא באוניברסיטאות. אלא שהפעם מוגש המבוא לאושר במתכונת שונה - לקהל הרחב.

"אנשים חושבים שאם קשה לי, אז משהו לא בסדר אתי", אומר בן שחר לקהל. "אבל לאמיתו של דבר, אם לא קשה לכם מדי פעם - משהו לא בסדר אצלכם. הבעיה היא שאנחנו לא נותנים לעצמנו את הרשות להיות אנושיים ולחוות את החוויה האנושית. כשאנחנו חוסמים את הצינורות שנותנים לנו לחוות כאב, אנחנו סוגרים באותה המידה את הצינור שמאפשר לנו לחוות חוויה הפוכה - שמחה".

בן שחר קנה לו מעריצים רבים בקרב הסטודנטים בהרווארד, שם לימד. גם בישראל - שבה גדל ושבה הוא מתגורר כיום - למדו להכיר אותו ואת הפילוסופיה שלו. זאת בעקבות הספר שכתב, "באושר ובאושר" שיצא לאור לפני שנתיים, תורגם גם לעברית (בהוצאת מטר) ונהפך לרב מכר. השנה הוא כתב את ספר ההמשך, "אושר אפשרי: איך להפסיק לרדוף אחרי השלמות ולהתחיל לחיות חיים מאושרים יותר", שנמכר בארה"ב מאז מאי, ובימים אלה יוצא בישראל (בהוצאת מטר).

אף על פי שבן שחר מצליח בארה"ב ואף קיבל הצעה להמשיך ללמד באוניברסיטת הרווארד, הוא ואשתו תמי בחרו לפני שלוש שנים לחזור לישראל ולקדם כאן את הקריירה האקדמית שלו. כיום הוא מתגורר עם משפחתו ברמת גן ומלמד פסיכולוגיה חיובית במרכז הבינתחומי בהרצליה. במקביל, הוא ממשיך לקדם את הקריירה שלו בחו"ל באמצעות 101 Happinness, באמצעות קורס שהוא מעביר באוניברסיטת פנסילווניה דרך האינטרנט ובאמצעות הרצאות ברחבי העולם.

101 Happinness משודרת בימים אלה בתחנות הטלוויזיה הציבורית ברחבי ארה"ב, ובנובמבר אפשר יהיה לרכוש עותקי DVD שלה בחנויות. מאחורי הקלעים אף מתגבש רעיון להקים באתר האינטרנט של הטלוויזיה הציבורית מדור שילמד את יסודות הפסיכולוגיה החיובית, בהובלתו של בן שחר ובהשתתפות מרצים נוספים.

"אחת המפיקות שלנו שמעה על ההצלחה שלו בהרווארד, והציעה לשדר הרצאה שלו", מספרת לורי דאניו, המפיקה הראשית של תוכניות איכות החיים ב-WGBH, תחנת הטלוויזיה הציבורית בבוסטון. "הקלטנו את התוכנית בדצמבר, והתגובות היו חיוביות. בן שחר הוא שקט וצנוע, והוא מצליח להתגבר על ביישנותו ולתקשר עם קהלים גדולים. יש לו איכות נדירה. הוא יכול לדבר עם קהל צעיר ומבוגר, הוא כן וחם. הקהל יודע לזהות מי אמיתי ומחויב למה שהוא אומר. בחרנו להשתמש בתוכנית של בן שחר בגיוס כספים, משום שחשבנו שהוא יצליח למשוך הרבה צופים. אנחנו מאמינים שהוא יכול לגרום לאנשים לשנות את חייהם".

חי בישראל, עובד בארה"ב

בן שחר הצליח לפתח מודל עבודה של חיים ופעילות אקדמית בישראל, וניהול קריירה בינלאומית במקביל. אין זה מקרה שגרתי באקדמיה הישראלית. בדרך כלל, אנשי אקדמיה מהגרים לחו"ל לכמה שנים כדי לחקור במוסדות בינלאומיים. רבים טוענים כי מי שלא עושה זאת, נשאר מאחור - הן מבחינת מצב המחקר שלו והן מבחינת מעמדו באקדמיה.

"נולדו לנו ילדים, ורצינו שהם יהיו קרובים לסבים ולסבתות שלהם", מסביר בן שחר. "לאשתי ולי יש כאן חברים, וחשוב לנו להיות בקשר קרוב עמם. גם הציונות שיחקה תפקיד. אנחנו אוהבים לחיות בישראל, וחשתי שאנחנו יכולים לעשות פה הרבה דברים".

בן שחר שילם מחיר על ההחלטה לחיות בישראל. הוא קיבל הצעה להתארח בתוכנית של אופרה ווינפרי, אך כאשר המפיקים שמעו שבן שחר חוזר לישראל - הם ויתרו. כך קרה גם עם המוסף השבועי של "ניו יורק טיימס", שביקש לפרסם כתבה שתתמקד בבן שחר ותעקוב אחרי הקורס שלו בהרווארד במשך כמה חודשים. כשהוא החליט לעזוב את ארה"ב, התמקדו בכתבה במרצים אחרים בתחום ובן שחר זכה רק לאזכור.

"כן, לפעמים זה צובט בלב", אומר בן שחר. "ברור שהייתי רוצה לרקוד על כל החתונות ולאכול את העוגה מכל הקצוות. אבל היה לנו חשוב לחיות בישראל. ייתכן שהייתי יכול להיות מפורסם ומצליח יותר. פרופ' ג'וזף בדרקו, מרצה למינהל עסקים המתמחה באתיקה ובקבלת החלטות, אמר פעם שההחלטות האתיות המשמעותיות ביותר לא עוסקות במה נכון ובמה לא נכון. הקושי האמיתי הוא לבחור בין שתי ברירות טובות. אתה נאלץ לוותר על משהו. אבל בחרתי במה שנכון יותר לטעמי. אני אוהב את ישראל. הייתי בהרבה מקומות, ובשום מקום לא הרגשתי בבית כמו כאן. גם ברמה המקצועית, אני מרגיש שמצאתי את ביתי במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"אני לא מנותק ממה שקורה בעולם. הבסיס שלי נמצא בישראל, אבל אני נוסע בכל העולם. בממוצע אני נוסע פעם בחודש, בדרך כלל טס בראשון וחוזר לפני שבת. יצרתי מודל עבודה שלא בדיוק תיכננתי". בן שחר הצליח לשמור על מעמדו בארה"ב בזכות "באושר ובאושר", שפורסם לפני שנתיים באנגלית ותורגם ל-24 שפות. בעולם נמכרו כחצי מיליון עותקים ממנו, כ-150 אלף מהם בארה"ב.

"באושר ובאושר" מגדיר מהו אושר ונותן כלים להעלאת רמת האושר בחייו של הפרט. בן שחר מבקש מהקוראים לשים לב לדברים הטובים שמתרחשים בחייהם ולא לקחת אותם כמובנים מאליהם. בין ההמלצות בספר: "ציין על דף נייר את חמשת הדברים הטובים שקרו לך במשך היום". מחקר שבדק את העניין העלה כי אלה שעושה זאת נהפכים לאופטימיים יותר.

ספרו השני עושה את צעדיו הראשונים בשוק ולא נמכר בהיקפים שבהם נמכר הספר הראשון. הספר הזה, אומר בן שחר, עוסק במכשול המשמעותי ביותר בדרך אל האושר - הפרפקציוניזם. דבר אינו טוב מספיק עבור הפרפקציוניסט, והוא מסרב לקבל כישלונות.

הפסיכולוגיה החיובית מגיעה לצבא

בימים אלה מוביל בן שחר פרויקט משותף למרכז הבינתחומי ולרשת אורט, שאמור ליישם ברשת את עקרונות הפסיכולוגיה החיובית. מורים באורט החלו באחרונה לעבור הכשרה בסדנאות, ובקרוב הם יעבירו את הידע שרכשו בהן הלאה, לתלמידים.

בן שחר הצליח להתגבר על המרחק מהשוק האמריקאי בעזרת פלאי הטכנולוגיה. בחודשים האחרונים הוא מעביר קורס על פסיכולוגיה חיובית, בפרויקט משותף של המרכז הבינתחומי ושל אוניברסיטת פנסילווניה. בקורס משתתפים 576 איש מ-43 מדינות, והוא מועבר מכיתה במרכז הבינתחומי אל אוניברסיטת פנסילווניה, ומשם אל התלמידים באמצעות האינטרנט. קורס מסוג זה הוא עניין רווחי עבור כל המעורבים בדבר, שהרי אין צורך לשכור אולם הרצאות.

הקורס הזה הוא העתק של הקורס שהעביר בן שחר בהרווארד. אנשי יחידת לימודי החוץ באוניברסיטה ביקשו ממנו לצלם את השיעור ולשווק אותו מחוץ להרווארד. זה עבד: פרט ל-900 סטודנטים בכיתה, הצטרפו אליו כ-400 צופים מבחוץ.

"בקורס שלנו יש משתתפים מאוסטרליה, מארה"ב, מערב הסעודית, מלבנון, מקטאר, מכוויית, מהולנד, מניו זילנד ומקנדה", אומר בן שחר. "זה לא קורס קליל, אלא 25 הרצאות בנות 80 דקות כל אחת. מעבר לזה, יש שיעורי בית. אלה הרבה שעות עבור אנשים עובדים".

הפסיכולוגיה החיובית, מסביר בן שחר, מתמקדת במה שעובד. במקום לחקור דיכאון וחרדה, מתמקדת הפסיכולוגיה החיובית באושר, באהבה ובהצלחה. "כשאתה מגיע לפסיכולוג קליני, הוא ישאל אותך: 'מה הבעיה שלך?'", אומר בן שחר. "הפסיכולוג החיובי ישאל אותך 'מה קורה בחייך?' - ואז יעזור לך לקחת את מה שעובד בחייך ולהיעזר בו כדי להתמודד עם מה שלא עובד".

הפסיכולוגיה החיובית זכתה בשנים האחרונות להד תקשורתי גדול בארה"ב, אך בשוק אין כיום הרבה פסיכולוגים חיוביים. "מלמדים את התחום באוניברסיטאות, ומיישמים אותו בקרב סטודנטים", אומר בן שחר. "יש מאמנים אישיים שמיישמים את עקרונות הפסיכולוגיה החיובית, אבל הדרך עדיין ארוכה עד שהתחום ייהפך לנפוץ".

התחום זכה להבעת אמון נוספת: באחרונה פורסם כי מרטין סליגמן, אבי הפסיכולוגיה החיובית, מייעץ לצבא האמריקאי בניסיון לסייע לחיילים להתמודד עם מצוקות נפשיות הנוצרות עקב השירות הצבאי.

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי הצבא מתכנן להעביר ל-1.1 מיליון חייליו שיעורים שמטרתם לפתח כושר עמידות רגשי, לאחר שהתגלה כי בקרב חיילים המשרתים בעיראק ובאפגניסטאן יש שיעור גבוה של בעיות נפשיות ומקרי התאבדות.

נטש את הסקווש לטובת הלימודים

בן שחר, 38, נולד ברמת גן לאב מהנדס אלקטרוניקה ולאם מורה לביולוגיה. כשהיה בן תשע נסע עם משפחתו לדרום אפריקה לשהות של כמה שנים, ושם החל לשחק סקווש באופן מקצועי. הוא אף זכה ארבע פעמים באליפות ישראל לבוגרים. הוא סיים את לימודי התיכון בהצטיינות, וכשהיה בן 16.5 נסע לבריטניה כדי לשחק סקווש. אחרי שנתיים חזר לישראל והתגייס לצבא כספורטאי מצטיין. הוא שירת בחיל האוויר והמשיך לשחק, אך סבל מפציעות בגב והבין שלא יוכל להמשיך בקריירה ספורטיווית. לכן החליט ללמוד באוניברסיטת הרווארד.

הוא בחר ללמוד מחשבים, אך לאחר שנה הבין שאינו מאושר והחליט לעבור התמחות. הוא עשה תואר ראשון בפילוסופיה ובפסיכולוגיה, ובמקביל שיחק סקווש בנבחרת האוניברסיטה. לאחר שסיים את התואר הראשון, קיבל מלגה מטעם הרווארד ללימודים בקיימברידג'. הוא למד חינוך ולאחר מכן עבד במשך שנתיים עם איש העסקים עידן עופר, שאותו הכיר במגרש סקווש בחיפה. בעבודתו בחברת הספנות טנקר פסיפיק של משפחת עופר, הרצה בן שחר בפני קציני ים בתחומי המנהיגות והמוטיווציה. הוא התגורר בסינגפור, ומשם הוא יצא להרצות בהודו, באינדונזיה, בתאילנד, בפיליפינים ובטייוואן.

לפני תשע שנים החליט בן שחר לחזור להרווארד כדי לעשות דוקטורט בפסיכולוגיה ארגונית - תואר משולב של המחלקה לפסיכולוגיה והמחלקה למינהל עסקים. במקביל למד אתיקה בעסקים בבית הספר לממשל על שם קנדי באוניברסיטה. המנחה שלו בדוקטורט היה פרופ' פיליפ סטון, אחד החוקרים הבולטים בתחום הפסיכולוגיה החיובית. כשסיים בן שחר את הדוקטורט, שאל אותו סטון אם הוא רוצה למלא את מקומו בקורס בנושא.

לא רק הסטודנטים אהבו את הקורס של בן שחר: הוא זכה לתשומת לב גם מצד אמצעי התקשורת, שפירסמו ראיונות עמו. בן שחר אינו חוקר, אלא מרצה: הוא משתמש במחקרים של אנשי אקדמיה ומציג אותם בפני סטודנטים ובפני הקהל הרחב. סוד הקסם של בן שחר הוא היכולת להציג את החומר האקדמי היבש באופן אטרקטיווי וקל להבנה.

ההתעניינות התקשורתית התחילה בכתבה ב"בוסטון גלוב", והמשיכה בעיתונים וברשתות טלוויזיה בארה"ב ומחוץ לה. "גרדיאן" הבריטי ביקש מבן שחר לכתוב בו מאמר דעה, ומורין דאוד, פובליציסטית ב"ניו יורק טיימס", הזכירה אותו במאמר שלה.

בעבר הוא יעץ למשרד החינוך האוסטרלי כיצד לשלב את רעיונות הפסיכולוגיה החיובית בקרב התלמידים, וכעת יחזור לשם למפגש נוסף. בשנה שעברה הוא נפגש עם פסיכולוגים סינים שביקשו להשתמש ברעיונות הפסיכולוגיה החיובית כדי לטפל בניצולי רעידת האדמה בחבל סצ'ואן, בניסיון לסייע להם להתגבר על הטראומה.

בעוד כמה שבועות הוא יבקר בניו יורק וירצה על הפסיכולוגיה החיובית והיהדות. "ישראלים ויהודים רבים מחפשים תשובות הרחק, לדוגמה בהודו. אפשר למצוא חלק גדול מהתשובות לאושר ביהדות ובמסורת שלנו", הוא פוסק. למחרת ירצה בן שחר על מנהיגות בבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת וורטון בפילדלפיה. בדצמבר הוא אמור לנאום בפלורידה בפני 1,200 מאמנים אישיים.

האם אתה מיישם את הרעיונות שעליהם אתה מרצה?

"כן, אבל לא באופן מושלם. אני מוותר על הזדמנויות רבות ומגביל את שעות העבודה שלי כדי להיות עם המשפחה. מגיל צעיר רציתי שתהיה לי משפחה. אבל אף פעם לא תיארתי לעצמי שזה ימשוך אותי פנימה וייתן לי הנאה ומשמעות כל כך חזקות".

בקורס המקוון שלו מספר בן שחר לתלמידים על טרגדיה שאירעה לו. כשהיה בן 26 נהרגה חברה קרובה שלו בהתרסקות מטוס. "היא היתה האדם הקרוב אלי ביותר בעולם", הוא מספר. "הרגשתי שאיבדתי את טעם החיים".

השתמשת אז בעקרונות הפסיכולוגיה החיובית?

"הפסיכולוגיה החיובית נולדה מאוחר יותר, אבל כבר אז עסקתי בתכנים שהיו חלק ממנה. העצה הטובה ביותר שקיבלתי באותם ימים היתה מהמנטור שלי, נתנאל ברנדן, שכתב את הספר "הערכה עצמית". הוא אמר לי: 'קשה לך וימשיך להיות לך קשה, אבל כמו כל דבר בחיים - הכאב חולף. אם הוא לא היה חולף - אלוהים ישמור'. נתתי לעצמי לחוות את הכאב ואת הבכי, ולא ניסיתי להיות חזק. אחרי כמה חודשים התחלתי לחזור לעצמי".

לפני כשישה חודשים עבר בן שחר חוויה קשה אחרת. סיבוכים שחלו במהלך לידת בנו השלישי סיכנו את חיי התינוק ואת חייה של אשתו תמי. "עברתי סוג של טראומה", אומר בן שחר. "אמרתי לעצמי את מה שאני אומר לאחרים. נתתי לעצמי את הרשות לפחד, להרגיש רע ולחוש כאב. כשאתה מדבר על הדברים האלה ולא אומר לעצמך 'תהיה חזק', הטראומה משאירה פחות עקבות. בימים הקשים ההם השתמשתי בטכניקות שעליהן אני ממליץ. הקפדתי על פעילות גופנית, על מדיטציה, על יוגה ועל נשימות עמוקות. כשמתרחש משבר, אנשים נוטים להפסיק לעשות את הדברים האלה, אבל דווקא בימים הקשים הם חשובים במיוחד. מאז הכל הסתדר עם תמי ועם בני אליאב. כולם בריאים ושלמים".

לעשות את הטוב ביותר בנסיבות הקיימות

ננסי פיינגלס אומרת שטל בן שחר עשה לה את הקיץ הזה. פיינגלס, תושבת ניו יורק, נשואה ואם לשניים, ראתה את בן שחר לפני כמה שנים בהרצאה בניו יורק. מאז רכשה 20 עותקים מספריו וחילקה לחברים כמתנה. כששמעה שהוא מעביר קורס באינטרנט, נרשמה מיד.

"האמת היא שהיו לי ספקות", היא אומרת. "הקורס יקר יחסית. מעולם לא למדתי באופן מקוון, ולשבת בבית מול המחשב לא היתה הדרך שבה חשבתי שאבלה את זמני הקיץ".

פרט לצפייה בשיעורים, הכינה פיינגלס שיעורי בית באדיקות. "זה קורס מעשי מאוד", היא מספרת. "הוא מלמד אותך דברים שהם לא בלתי ניתנים להשגה. הוא מציע שיטות עבודה אפקטיוויות ומעשיות. הוא לא מבטיח שלא תיתקל יותר בקשיים, אלא מלמד אותך איך לעשות את הטוב ביותר בנסיבות הקיימות".

איך הסתדרת עם העובדה שזהו קורס מקוון?

"זה קורס אוניוורסלי, שבאותה מידה יכול היה להיות מועבר מניו יורק. עם זאת, אני לא בטוחה שבני 20 יפיקו מהתוכנית את מה שיפיקו בני 50".

מה הדבר המשמעותי ביותר שלמדת בקורס?

"בן שחר סיפר לנו שכשאנשים לוקים בסרטן ונשארים להם כמה חודשים לחיות, הם מתחילים ליהנות מדברים פשוטים שמעולם לא שמו לב אליהם: לאור וליופי שבו, לפריחה. מדוע צריך לחלות בסרטן כדי לשים לב לדברים האלה וליהנות מהם?"

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"