הכשרת הרופאים - בחסות חברות התרופות

חברות התרופות עם הכיסים העמוקים מנשלות את הממסד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הדו"ח שפירסם בשבוע שעבר משרד הבריאות על התרומות של חברות התרופות לשלל מוסדות הבריאות בישראל חשף רשמית את מה שכולם תיארו לעצמם: כל הגופים בשוק - מקופות החולים, בתי החולים והאוניברסיטאות ועד אחרון ארגוני החולים - ניזונים מכספן של חברות התרופות. אלא שבעקבות פעולת לוביסטים מוצלחת, החוק שמחייב את הפרסום סורס, והדו"ח לא כלל שני משתנים קריטיים: סכום התרומה ומטרתה. שני אלה היו הופכים את המידע הטכני שנמסר בדו"ח לבעל ערך אמיתי.

באותו יום ממש שוגרה לתיבת הדואר האלקטרוני של אלפי רופאים בישראל הודעה שביכולתה להדגים כיצד יכול לבוא לידי ביטוי הקשר בין החברות לקהילה הרפואית: "במהלך מאי השיקה חברת אלי לילי את המחזור הראשון של בית הספר לסיבוכי סוכרת", נכתב בהודעה החגיגית. "במסגרת הפרויקט מוכשרים רופאי משפחה בהתמודדות עם סיבוכי מחלת הסוכרת באמצעות סדרת הרצאות. בית הספר פועל אחת לשבועיים במשרדי החברה, ומשתתפים בו רופאי משפחה מכל הארץ. את השיעורים מעבירים מיטב המומחים בתחום. בנוסף לחסות של אלי לילי, בית הספר פועל תחת חסות המחלקה לרפואת המשפחה של אוניברסיטת בן גוריון, שמעניקה נקודות התעדכנות מטעם המועצה המדעית בגין ההשתתפות".

אין זה מקרה שאלי לילי נותנת חסות דווקא לבית ספר העוסק בסוכרת. החברה מייצרת תרופה מצליחה לסוכרת בשם ביאטה, וכן סוגים שונים של אינסולין. את הבעייתיות בשילוב בינה לבין רופאי המשפחה כמעט ואין צורך להסביר. ניתן רק לתהות על אילו תרופות ילמדו הרופאים שיוכשרו בבית הספר והאם יוצגו בו גם היתרונות הגדולים של תרופות שמוכרות המתחרות של אלי לילי.

אגב, אין זו המצאה חדשה. חברת התרופות המתחרה שמתמחה בסוכרת, נובו נורדיסק, מפעילה מאז שנת 2000 בית ספר לסוכרת המיועד לרופאי משפחה, בשיתוף איגוד רופאי המשפחה והאגודה הישראלית לסוכרת. לפי פרסומי החברה, מטרת בית הספר היא "להעשיר את הידע של רופאי המשפחה ולהוסיף כלים לטיפול טוב יותר בחולי סוכרת".

קשה להאשים את חברות התרופות. מטרתן היא להגדיל את מכירותיהן ואת הרווחים של בעלי המניות, ואין דרך טובה מאשר ליצור קשר ישיר מול הרופאים הרושמים את התרופות.

הפעילות אינה נעשית במחשכים, אלא מופצת בגאווה אל תיבות הדואר של הרופאים. הבעיה המרכזית היא שבתי ספר אלה זוכים להכרה וחיבוק חם של הממסד - אוניברסיטת בן גוריון, איגוד רופאי המשפחה ועוד. זוהי עדות מעט עצובה לחוסר היכולת של הממסד הרפואי הבלתי תלוי, כמו קופות החולים והאיגודים מקצועיים, לספק מידע והכשרה רפואיים לרופאים. את מקום הממסד תופסות חברות התרופות, הנהנות מכיסים עמוקים ומדריסת רגל משמעותית בקרב הרופאים.

מחברת אלי לילי נמסר בתגובה כי החברה "גאה להעניק חסות לבית הספר לחינוך רופאי הקהילה למחלת הסוכרת וסיבוכיה, בשיתוף עם המחלקה לרפואת המשפחה של אוניברסיטת בן גוריון. השיעורים במסגרת זו מועברים על ידי בכירי הרופאים בתחום. אלי לילי מחויבת לפעול במסגרות חינוכיות מתאימות לטובת הקהילה הרפואית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה