אוריאל רייכמן: "להגיד שבמרכז הבינתחומי לומדים רק בני עשירים זו איוולת"

רייכמן: "יש לנו יותר סטודנטים אתיופים מאשר באוניברסיטת תל אביב"

עידו סולומון
עידו סולומון
עידו סולומון
עידו סולומון

<<אם יש קונסנזוס אחד סביב תוצאות סקר שכר בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה, הוא מתכנס סביב הזעם שעורר המרכז הבינתחומי הרצליה, שבוגריו בתחום מדעי המחשב דורגו כשיאני השכר בין בוגרי התואר הראשון בישראל, ובוגריו בתחום מינהל העסקים דורגו במקום השני בתחום.

החל בעשרות טוקבקיסטים באתר TheMarker וכלה בראשי המוסדות המובילים בישראל - בקרב כולם חזרה אותה טענה: בוגרי המרכז הבינתחומי הם אוכלוסייה קטנה ומובחנת שמאופיינת בהשתייכותה לשכבת השמנת של עולם העסקים הישראלי, ושכרם הגבוה נובע במידה רבה מכך - ולאו דווקא מהחינוך שקיבלו במרכז.

"כשמסתכלים מי משלם את שכר הלימוד האסטרונומי במרכז הבינתחומי, ברור מיהם ההורים שלהם, וסביר להניח שכמו כל הורה גם הם ידאגו לילדיהם", אמר רקטור אוניברסיטת תל אביב, פרופ' דני לויתן, שהיה היחיד מבין נציגי האוניברסיטאות שהסכים להתייחס לנושא לציטוט.

לדברי אחד מראשי המכללות, "הבוגרים של הבינתחומי היו בכל מקרה מתקבלים למשרות ששכר נאה בצדן, גם אם היו לומדים בכל מוסד אחר, בעיקר בזכות הקשרים שהם מביאים מהבית. באופן כללי, אם יש לך פרוטקציה תוכל להגיע להישגים גבוהים יותר. אנחנו לא חיים בוואקום. חשוב מאוד להשקיע בלימודים ובמקצוענות, אבל אי אפשר להתעלם מכך שכישורים לבדם אינם מספיקים. כדי להצליח דרושים גם קשרים".

אילנה ברט-טץ, סמנכ"ל בקבוצת שטיר, שבתה לומדת במרכז הבינתחומי, קושרת בין השכר הגבוה של הבוגרים לאיכות ההוראה במוסד. "החינוך למצוינות במרכז הוא מעל ומעבר", היא אומרת. "אם הייתי מנכ"לית של משרד ממשלתי בהחלט הייתי מעדיפה את הבוגרים של הבינתחומי".

פרופ' אוריאל רייכמן, מייסד המרכז הבינתחומי ונשיאו, דחה בתוקף את הטענות שלפיהן השכר הגבוה של בוגריו מושפע מהרקע המשפחתי שלהם. "מי שאומר את זה אינו מכיר את המרכז", אמר. "כל המלעיזים שנכשלו כישלון משמעותי ביחס ובשותפות עם הסטודנטים הם שמעלים את טענות השווא האלה. השכר הגבוה של הבוגרים הוא פועל יוצא של איכות ההוראה הבלתי מתפשרת שלנו והשאיפה למצוינות. אנחנו מקצים יותר מלגות יחסית למספר הסטודנטים מכל מוסד אקדמי, ומשקיעים בכך יותר מ-15 מיליון שקל מדי שנה. "כמעט אחד מכל שישה סטודנטים אצלנו מקבל תמיכה כספית", הוסיף קייכמן. "להגיד שלומדים כאן רק בני עשירים זו איוולת חסרת ביסוס. אנחנו רואים שליחות לאומית לאפשר לאנשים שבאים מרקע כלכלי בעייתי להשתלב במוסד, ולראיה - יש לנו יותר סטודנטים מבני העדה האתיופית מאשר לאוניברסיטת תל אביב, הגדולה מאתנו פי כמה וכמה".

בין בוגריו של המרכז אפשר לציין את הילה זיסר, בתו של איש העסקים והמיליארדר מוטי זיסר; רונה דנקנר, בתו של בעל השליטה בקבוצת IDB, נוחי דנקנר; דיוויד אריסון, בנה של בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון; דליה איציק, לשעבר יו"ר הכנסת; יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה; ח"כ אורלי לוי, בתו של השר לשעבר דוד לוי; הספורטאים אריק זאבי ואיתן אורבך; ושרונה פיק ואחיה בני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?