אורנה שמריהו שעשתה הסבה בגיל 45: יש מי שדוגלים בגישה של 'שב בפינה שלך עד הפנסיה' - הייתי משתגעת

איתן מאירי, מנכ"ל חברת הניהול אפקטיווי, מעריך כי מספר העובדים בישראל המבקשים לבצע הסבה מקצועית גדל במאות אחוזים בחצי השנה האחרונה, עקב המשבר ■ "בעשור האחרון, הסיבה הנפוצה להחלטה לשנות קריירה היתה הרצון להגשמה עצמית; ב-2008, רוב האנשים עושים זאת בגלל חוסר ברירה, בשל פיטורים או צפי לפיטורים"

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

בשעת אחר צהריים שטופת שמש הגיע ד' לחניון של הקרן הקיימת בהרי ירושלים, בראש חוג מטיילים מיטיבי לכת. לאחר שהרצה בפני הקבוצה על חשיבותה של דרך בורמה בימי המצור על ירושלים, המשיכה הקבוצה בדרך המאובקת. ד', ירושלמי בן 50, נשוי+3, עובד זה שנתיים כמדריך לידיעת הארץ מטעם חברת טיולים וגם כעצמאי. לפני כן הועסק במשך שנים רבות כבכיר במותג מזון ידוע, בתנאי שכר טובים מאלה שיש לו כיום.

אורנה שמריהו, 45, נשואה+3, הועסקה במשך 20 שנה כמזכירה וכמנהלת לשכה בבית ברנר בתל אביב. לפני כארבע שנים נפלה לידיה הזדמנות ללמוד משפטים במימון מקום העבודה. כשסיימה ב-2008, הבינה כי זו אולי ההזדמנות האחרונה בחייה לשינוי מקצועי, ולמימוש כישוריה החבויים. היא נקלטה במשרד גדול כמתמחה בדיני עבודה ובמאי תיגש לבחינות ההסמכה לקראת המשך הקריירה כעורכת דין.

לקום יום אחד ולהחליט לשנות כיוון

"לא פשוט לקום בוקר אחד ולהחליט על שינוי כיוון", אומרת שמריהו. "בסניף הבנק שלי יש עובדים שעושים את אותה העבודה כבר 25 שנה. הם דוגלים בגישה שמרנית של 'שב בפינה שלך עד הפנסיה'. הייתי משתגעת במקומם".

שמריהו לא היתה מסוגלת לעשות את ההסבה ללא רזרווה כספית. בעלה, שכיר באגד, לא יכול לתת לה את הדחיפה, אך הפיצויים המוגדלים שקיבלה לאחר 23 שנות עבודה העניקו לה מרחב נשימה לשנה שבה הועסקה כמתמחה בשכר שהוא רק מעט גבוה יותר מהמינימום הקבוע בחוק.

טלי נעים, 34, נשואה+2, הועסקה במשך שש שנים כמנהלת מחלקת אבטחת איכות בחברת ההיי-טק SAP ברעננה. היא ניהלה צוות של 40 עובדים בישראל ובסלובקיה והיתה מרוצה מעיסוקה. לפני שנה החליטה שזהו. הסיבה: אופי העבודה המטורף. "לאחר הלידה הראשונה עדיין לא הבחנתי בקושי גדול להמשיך ולתפקד באותה תפוקה, אך לאחר הלידה השנייה הבנתי שזו לא חוכמה להישאר תקועה במשרד יום ולילה", היא אומרת. "הרגשתי שחייתי בכלוב של זהב", היא משחזרת. "התפקיד היה יוקרתי, התגמול הכספי היה מצוין, אבל סיפוק אמיתי לא היה לי - כי ידעתי שאני עובדת כדי שמישהו אחר יתעשר".

באביב 2008 השתתפה נעים במסע "מלכת המדבר" בטורקיה, שם פגשה את קרן קמינסקי, שעבדה אז באמדוקס כמעצבת מולטימדיה. השתיים החליטו לעשות מעשה, נטשו את מעסיקיהן ופתחו פורטל להעצמת נשים, לאחר שעברו קורס לייעוץ ולאימון בתחום כלכלת המשפחה. "אנו עדיין לא מתפרנסות מהעיסוק החדש שלנו", מודה נעים. "בהתחלה שלחנו יד לכיס ושברנו תוכניות חיסכון. אני התפטרתי לאחר חופשת הלידה, מה שזיכה אותי בכספי פיצויים. אני מעריכה שבמהלך השנה הקרובה המיזם יתחיל להרוויח".

"רבים מחברי לעבודה המחפשים שינוי טוענים שצריך לבחור בזהירות רבה את העתוי לביצוע הסבה מקצועית, במיוחד בעת משבר. הם בעד התחפרות בשוחות עד יעבור זעם", אומרת נעים. "אני משיבה להם, 'אוקיי, אל תמהרו לעזוב, אבל דווקא כעת, כשהמשכורות נמוכות, כדאי לקחת פסק זמן וללמוד משהו אחר - ולעשות הסבה מקצועית לאחר שיחלוף המיתון'".

המשבר מדרבן אנשים

איתן מאירי, פסיכולוג תעסוקתי ומנכ"ל חברת הניהול אפקטיווי, מעריך כי מספר העובדים בישראל המבקשים לבצע הסבה מקצועית גדל במאות אחוזים בחצי השנה האחרונה, עקב המשבר. "בעשור האחרון, הסיבה הנפוצה להחלטה לשנות קריירה היתה הרצון להגשמה עצמית. ב-2008, רוב האנשים עושים זאת בגלל חוסר ברירה, בשל פיטורים או צפי לפיטורים", אומר מאירי.

לטענתו, רוב האנשים אינם נערכים כיאות לשינוי הקריירה או להסבה המקצועית: "הם מקדישים זמן רב יותר לתכנון חופשתם השנתית מאשר לעתידם המקצועי". עצתו של מאירי למבקשים לבצע הסבה מקצועית: תכננו מראש לשנים רבות קדימה את מסלול הקריירה שלכם, בין אם בימים כתיקונם ובין אם כאשר סוער בחוץ, כי אין לדעת מה יקרה במקום העבודה שלכם ולכם. מי שמתכנן מראש ונערך נכון, גם אם הוא בטוח מאוד במשרתו, יחווה פחות זעזועים בעת משבר ויהיה מוכן יותר לשינוי הגדול שייאלץ לעשות.

לפי מאירי, חשוב לשמור כל העת על גמישות חשיבה. הכוונה היא ללמידה מתמדת של תחומים בהם עוסק הארגון, לרבות כאלה שאינם נוגעים לעיסוקך הנוכחי ולהפעלת הראש מעבר לטייס האוטומטי. למשל, אם אתם אחראים על הייצור בחברה, כדאי שתשתלמו בתחום משאבי האנוש או השיווק.

זאת ועוד: לימדו את השוק. נניח שאתם מועסקים בבית חולים, בתחום הפענוח של תצלומי רנטגן. קחו בחשבון שלפחות בארה"ב, תחום הפענוח של תצלומי רנטגן מועבר לביצוע בהודו. יום יבוא וגם בתי החולים בישראל יעדיפו לעשות זאת במדינה אחרת. לכן, לנוכח השוק המשתנה, שווה שתלמדו מקצוע אחר שמעניין אתכם.

עצה נוספת של מאירי: אל תהיו לבד. היעזרו בחוג הקרוב של החברים שאתם מעריכים את דעתם, רצוי של עובדים בכירים שעברו תהפוכות בחייהם המקצועיים. אם אינכם מאתרים כאלה, היעזרו באנשי מקצוע שיכולים ללוותכם בפן הפרקטי והרגשי - החל מזיהוי הנכסים שלכם ועד היכולת להציגם בקורות החיים או בראיון העבודה. אם תהיו לבד, תתקשו למצוא פתרון ותתבשלו במיץ של עצמכם.

בלה וייס, סמנכ"לית בחברת ההשמה אתגר, אומרת שרבים מאלה שמחליטים לבצע הסבה מקצועית שולחים קורות חיים לכל עבר. הם מציעים את עצמם ללא פחות מ-20 או 30 משרות. "זו שגיאה, מכיוון שמי שיורה לכל הכיוונים, עלול לקבל הצעות למשרות שכלל אינן מתאימות לו ואם הוא יקבל אחת מהן, ייגרם לו תסכול", היא טוענת. "מה הטעם שמהנדס תעשייה וניהול יציג עצמו כמועמד לניהול מחסן מלאי? יש פער גדול מדי לרעה בין שתי המשרות, וכמעט בלי אופק לקידום". גם בתקופת אבטלה, וייס אינה ממליצה לעשות הסבה לתפקיד נמוך יותר משמעותית, מכיוון שהתפקיד החדש והנמוך הופך להיות שורה בגיליון קורות החיים שלכם, "וזו שורה שבוודאי תרצו למחוק מהרזומה".

הסבה מקצועית - עשו ואל תעשו

1. שימרו על ראש פתוח ועל גמישות מחשבתית, בימים טובים ורעים כאחד.

2. תכננו את מסלול הקריירה שלכם שנים מראש. קחו בחשבון את כל האפשרויות.

3. לימדו בארגון גם תחומים שלא קשורים לעיסוקכם.

4. חיסכו מראש לתקופת הלימודים או ההסמכה הנדרשת.

5. קחו בחשבון התנגדויות מהסביבה הקרובה להחלטתכם לבצע הסבה. אל תתנו להן להשפיע.

6. בחרו נושא קרוב ללבכם. אל תתחילו בתהליך שאתם לא מתחברים אליו רגשית.

7. אל תישארו לבד בזמן ההסבה. מצאו אנשים קרובים או אנשי מקצוע שיתמכו בהחלטתכם ובקשיים הנובעים ממנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?