קיבלת צו 8? אסור לפטר אותך בזמן השירות וחודש אחריו

הפיטורים אסורים גם אם תוכננו לפני הגיוס למילואים

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

>> אלפי אנשי מילואים, רבים מהם שכירים, זומנו לשירות צבאי בשל הלחימה בעזה במסגרת צו 8. מנגד, מפעלים ובתי עסק רבים החלו בתהליך התייעלות, הכולל בין היתר פיטורי עובדים. החוק אוסר על מעסיק לפטר עובד שנקרא לשירות מילואים.

המעסיק יכול לפטר עובד בשל קריאתו לשירות מילואים רק אם קיבל אישור מיוחד לכך מוועדת התעסוקה במשרד הביטחון. האיסור על פיטורי העובד תקף במשך כל התקופה שבה הוא במילואים וגם במשך 30 יום לאחר תום השירות (באם משך השירות נמשך יותר מיומיים). בהתאם לכך, פיטורים שנעשו בתקופת שירות המילואים של עובד ושלא קיבלו את אישור ועדת התעסוקה, אינם חוקיים.

עו"ד קרן אבידן, מומחית לדיני עבודה, אומרת שגם אם פיטורי העובד תוכננו זמן רב לפני גיוסו למילואים, למשל במסגרת גל הפיטורים הכללי במשק, עדיין נאסר על המעסיק לפטר עובד היוצא למילואים. לדבריה, החוק קובע שעל המעסיק יהיה לפצות את העובד בגין כל נזק שנגרם לו בשל פיטורים שלא כדין, בסכום של פי חמישה מגובה שכר העובד. לעובד שקיבל מכתב פיטורים במהלך השירות ממליצה אבידן לפנות לוועדת התעסוקה, שתבחן את פנייתו ושבסמכותה לאלץ את המעסיק להשיבו לתפקידו.

ועדת התעסוקה ממעטת להעניק היתרים לפיטורי עובדים המשרתים במילואים, אלא אם הוכיח המעסיק מעל לכל ספק שהפיטורים נעשו ללא קשר למילואים. "החוק לא מגדיר במדויק את המקרים בהם המעסיק רשאי לפטר עובד שיצא למילואים", אומרת אבידן. עם זאת, לדבריה, ייתכן שוועדת התעסוקה תאשר את פיטורי העובד מסיבות שאינן קשורות במילואים, כמו במקרה שבו המעסיק הוכיח שהעובד התנהג באופן חמור: גרם נזק לפעילות החברה, מעל בכספים או מעל באימון שניתן לו", אמרה אבידן.

לדבריה, גם למעסיק יש רשות להופיע בפני הוועדה, ואם יוכיח לה שהפיטורים נעשו בלי קשר לזימון העובד למילואים, היא תתן היתר לפיטורי העובד. בכל מקרה, הוועדה לא מוסמכת למנוע פיטורים משיקולים כלכליים, ארגוניים או נוהליים.

משרד התמ"ת פירסם דף מידע לעובדים בדרום שלפיו יש עובדים שחלה עליהם חובה להגיע לעבודה על אף ירי הטילים. מדובר בעובדים במפעלים ובשירותים המוגדרים חיוניים: רשויות מקומיות, משרדי הממשלה, בתי החולים, מד"א, בתי הזיקוק, חברת החשמל, תעשייה ביטחונית, נמל אשדוד, בתי מרקחת, תחבורה ציבורית ומאפיות.

מה מצבו של עובד שלא רוצה להגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני? לפי התמ"ת, מדובר בעבירה פלילית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?