שחקני הפוקר הגרועים של העולם - התאחדו!

יצאנו לבדוק מה קורה בשולחנות הפוקר וכמה ז'יטונים נזרקים עליהם, אבל לאחר כמה הפסדים, התחילה להתפתח אצלנו תודעה מעמדית ■ חשבנו - אם רק נצליח לאחד את כל הדפוקים מסביב לשולחן, נוכל להעניק את ההון בחזרה להמונים ■ מסע לילי לעולם משחקי הפוקר הותיר את כתבנו עם תובנות רבות, ובלי כסף

עוזי לבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי לבנה

"אם אחרי חצי שעה לא הצלחת למצוא את הפראייר מסביב לשולחן, סימן שאתה הפראייר"

על רקע ההתעניינות הגוברת במשחקי פוקר החלטנו לצאת לתחקיר עיתונאי נועז ולבדוק מקרוב את הטענה של סלים. כדי לעמוד בסטנדרטים המדעיים הגבוהים ביותר הצטרפה גם האשה כקבוצת ביקורת.

נכנסנו למשחק הפוקר הראשון שלנו מאז מחנה הקיץ בכיתה ט' כשאנו מצוידים בעולם דימויים השאוב מהקולנוע האמריקאי. ואולם כשהגענו למקום גילינו כי במעבר למזרח התיכון התפאורה קצת השתנתה. את מקומה של המאורה האפלה תפסה חצר במושב פסטורלי, סיגריות המרלבורו הוחלפו במרלבורו לייט, מקטורני העור הוחלפו בכפכפי אצבע ובמקום בקבוקי וויסקי הוצב כלאחר כבוד בייבי מוניטור.

ככה זה מרגיש

מיד לאחר שאנחנו מתיישבים ליד שולחן הפוקר מציף אותנו אשד של מושגים לא מוכרים - קנטה, פלופ, ביג וסמול. אם מדובר בטקטיקה של ותיקים שנועדה לבלבל את החדשים - היא עובדת.

עד שאנחנו משתלטים על המושגים ועל הצבעים של הז'יטונים אנחנו כבר סופגים מכות כואבות, שגורמות להון הראשוני שלנו (50 שקל לראש) להיעלם במהירות. האשה מתעשתת, נכנסת להרפתקה אגרסיווית ומאבדת חצי מהכסף שלה. אני מחליט לשחק זהיר ולהמתין ליד חזקה. אני יוצא מהר כשאין לי קלפים טובים, ואורב בצד כמו צייד לטרף. תוך שתי דקות אני זורק קלפים שהיו יכולים להשלים לי פול האוס ולשלש את הוני. "זוכר ששאלת אותי איך ההרגשה אחרי הפסד?" שואל אותי גילי, החונך שלי בקבוצה. "ככה זה מרגיש".

ואכן, ההפסד צורב. שיקול הדעת מתערער קצת. אני נחוש לחזור בגדול ומהר, ומתחיל לעשות שטויות. אני מחליף את הטקטיקה הזהירה בגישה תוקפנית, נכנס עמוק יותר אל תוך הסיבובים, משווה הימורים, ומיד מאבד חצי ממה שנשאר לי. הכרישים בצד השני של השולחן מתחבאים מאחורי ערימות של ז'יטונים, שמתגבהות עד לחזה. לפני זרוקים כעת כמה ז'יטונים אקראיים שאני מנסה לסדר בערימות כדי ליצור אפקט הרתעה. המצב של האשה כבר ממש פתטי - "משחקת על אדים", כמו שאומרים חברינו החדשים והבעלים הנוכחיים של הכסף שלנו.

בתוכנו מתחילה להתפתח תודעה מעמדית. אם רק נצליח לאחד את כל הדפוקים מסביב לשולחן נצליח להשתלט על אלון ואייל, האוליגרכים המקומיים, ונוכל להעניק את ההון בחזרה להמונים בשם הצדק החלוקתי. שחקני הפוקר הגרועים של העולם - התאחדו!

ארז, החונך השני שלי, מתאמץ כדי לגרום לנו להרגיש טוב. לאחר אסון הפול האוס הוא שואל אילו קלפים זרקתי. שמונה ותשע, אני עונה. "עשית נכון, זו יד חלשה". כשאני מאבד את יתרת ההון שלי במהלך על אס וקינג הוא שוב מאשר את המהלך. לארז יש קול עמוק שמתנגן בטון אבהי ומרגיע. פעלתי נכון, הקלפים היו נגדי. האישור שלו גורם לי לתחושת השלמה ונינוחות עם אובדן הכסף, כמעט כאילו תרמתי אותו למעון לנשים מוכות ולא לכיס של אלון.

בסוף המשחק, כאשר כיסינו ריקים, אנחנו מתלווים לארז. הוא לוקח אותנו לביתו, שנמצא בסמוך, ושם הוא מראה לנו אקווריום מרהיב העמוס בדגים ענקיים ומוזרים. "אתם רואים את זה פה בצד?" הוא מצביע על דג שמן במיוחד בעל פנים חורשי רע. "הוא היה אוכל את כולם, אז נאלצתי להפריד אותו מהאחרים". אירוני.

משחקים עד שש בבוקר

"פוקר הוא הבזבוז הגדול ביותר של אינטליגנציה אנושית מחוץ לסוכנויות פרסום"

ריימונד צ'נדלר

שחקנים וגורמים המעורים בתחום הפוקר מספרים על פריחה גדולה בתחום המשחקים הביתיים. על הפריחה הזאת מעיד ר', מתמחה במשרד עורכי דין גדול הממוקם במגדלי עזריאלי בתל אביב. "בתקופה האחרונה גיליתי שאני מוקף באנשים שמשחקים פוקר באופן קבוע", הוא מספר. "זה התחיל בקבוצת חברים שלי שהתחילו לשחק. אחר כך, ביום שישי אחד, פתאום מגיעים שני האחים הצעירים שלי, נרגשים מאוד, ומתווכחים בלהט על המשחק האחרון שלהם, זורקים לאוויר כל מיני מושגים לא מוכרים.

"במסעדות בעזריאלי שבהן סועדים רואי החשבון ועורכי הדין אני מוקף בשיחות על פוקר. כך אני מוצא את עצמי יושב ואוכל בעוד שלידי כמה רואי חשבון 'מרובעים' לא מפסיקים לדון על פגישת הפוקר השבועית שלהם".

איך קרה שמשחק אשר הומצא במאה ה-19 - ואולי אפילו לפני כן - נהפך פתאום לפופולרי בישראל של תחילת המאה ה-21? תשובה אפשרית מספק מ', העורך של הגרסה הישראלית של אתר הפוקר הבינלאומי PokerNews.com. לדבריו, גרסה של משחק הפוקר הנקראת טקסס הולד'ם (Texas Hold'em) נהפכה ב-10-15 השנים האחרונות לפופולרית בעולם - ולפני כשנתיים-שלוש החלה לצבור אוהדים גם בישראל. מ' מספר כי באחרונה חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר האנשים הנכנסים לאתר שהוא עורך ובמספר הקבוצות המתארגנות באמצעותו.

אבנר (שם בדוי) ביצע לפני כשבע שנים פרויקט במשרד עורכי דין כחלק מלימודי המשפטים שלו. הוא התיידד עם אחד מעורכי הדין במשרד, שהזמין אותו לשחק בערב פוקר עם כמה חברים. אבנר, שבעבורו פוקר היה משחק ששיחק עם סבתו בילדות, עוד לא ידע למה הוא נכנס.

בהמשך החליטה קבוצת החברים להקים "מועדון", ולמנות נשיא שייבחר באופן דמוקרטי. אבנר, קצין סיירת בעברו ומנהיג טבעי, החליט להרים את הכפפה. "גיבשתי מצע שאפתני", הוא מספר. "קראתי להעלות את המועדון לגדולה וכל מיני קשקושים כאלה. הצעתי כל מיני הצעות כדי לשפר את רמת המשחק ולהפוך את הפעילות לרצינית יותר, כמו להרחיב את המועדון, לגוון את המשחקים ולהכשיר את החברים להשתתפות בטורנירים בישראל ובחו"ל".

מה שהתחיל בחבורה קטנה שמתכנסת בסלון נהפך למפלצת קטנה. המועדון הציג נוהל קליטה מסודר של חברים חדשים, שמספרם גדל מ-8 ל-18, ומגוון המשחקים הורחב וכלל גרסאות מורכבות יותר של פוקר. בנוסף הוקם אתר אינטרנט המסקר את הפעילויות השונות, מכיל טיפים למשחק ומכתיר את השחקנים המצטיינים.

לדברי אבנר, יש הרבה סיבות שגורמות לחברי המועדון להישאר ערים בכל יום חמישי עד שש בבוקר. "יש במשחק הזה את כל הדברים שגברים אוהבים: תחרותיות, אדרנלין, אסטרטגיה, מתימטיקה. אבל לא פחות, ואולי בעיקר, יש את הקטע החברתי", הוא אומר. "כשאתה מתבגר אתה מגלה עם השנים שיש לך פחות ופחות זמן לחברים שלך. אנשים מתחתנים, עובדים שעות ארוכות, וכבר אין זמן לשבת אל תוך הלילה עם חברים כמו בתיכון. הפוקר נותן מסגרת קבועה לקבוצת חברים, ומתפתח הווי מיוחד".

מועדון הפוקר נהפך למשפחה שנייה. החברים מתכתבים כל הזמן במייל, מתכננים חופשות ביחד ועושים כל מאמץ כדי לא להחמיץ אף פגישה. אחד ממפגני המחויבות המרשימים נרשם כאשר אחד החברים הגיע למשחק שעות ספורות לאחר שליווה את אשתו לחדר הלידה.

בגבעת חלפון זה אחרת

"משחק הפוקר מלמד אותך על הטבע של עצמך. הרבה שחקני פוקר גרועים לא משתפרים מכיוון שאינם יכולים להתמודד עם הכרה עצמית"

דיוויד מאמט

במשחק פוקר רגיל מקבל כל שחקן חמישה קלפים שרק הוא יכול לראותם. לעומת זאת, בטקסס הולד'ם מקבל כל שחקן רק שני קלפים כאלה, ובמרכז השולחן מונחים חמישה קלפים שכל שחקן יכול לעשות בהם שימוש (ראו מסגרת).

"הטקסס הולד'ם הוא משחק שמערב הרבה יותר חשיבה ואסטרטגיה", אומר מ'. "כאשר כל שחקן מקבל חמישה קלפים מוסתרים אתה לא יודע מה האפשרויות של השחקנים האחרים ומדובר יותר במזל. במשחק הזה יש לכל שחקן יותר דרכי פעולה אפשריות וניתן לערוך חישובים מורכבים. היכולת הרבה יותר משמעותית פה. אני חושב שהתחכום של המשחק משך אליו אנשים. בקבוצות שאני מכיר יש הרבה מאוד אנשי היי-טק, עורכי דין וכלכלנים".

מ' נוגע בנקודה רגישה בעבור שחקני פוקר רבים. "זה משחק שיש בו הרבה אסטרטגיה וחשיבה, זה לא כמו החבר'ה שיושבים ומשחקים קלפים בגבעת חלפון", אומר ניצן, דוקטורנט ומרצה באוניברסיטה ביום ושחקן פוקר מזדמן. "זה גם משהו שניתן ללמידה. יש אינסוף ספרים ומאמרים באינטרנט על המשחק. אני והחברים שלי לקבוצה עוקבים באופן קבוע אחר המשחקים שמשודרים בערוץ אגו ולומדים את הטריקים של המאסטרים הגדולים מהטורנירים הבינלאומיים".

גם אבנר מגן על הכבוד של המשחק. "אתה רואה שבטורנירים הגדולים מגיעים לשלבים הסופיים אותם אנשים בכל שנה. אם היה פה רק אלמנט של מזל ברור שזה לא היה קורה", הוא אומר. "אבל גם ברמה של הקבוצה שלנו, אפשר לראות שיש באופן עקבי שחקנים טובים יותר וטובים פחות. אלה פשוט שחקנים בעלי יכולת גבוהה יותר במשחק. זה לא רק מזל".

ואולם השופטת רחל גרינברג התרשמה פחות מהטיעונים האלה כשהובא בפניה ערן רוק, שניהל את מועדון הפוקר "גולדן טקסס פוקר". רוק הואשם בארגון וניהול של משחקים אסורים - משחקים שתוצאותיהם תלויות יותר במזל מאשר ביכולת, והמשתתף בהם עשוי לזכות בכסף או בשווה כסף. אחד הטיעונים שהציגה ההגנה היה כי הטקסס הולד'ם אינו משחק מזל, ולכן אינו "משחק אסור" לפי החוק.

ההגנה טענה כי שחקן טקסס הולד'ם נדרש למומחיות רבה, ועליו להתחשב בהסתברויות, במיקומו בשולחן ובמצב הקופה של כל שחקן אחר. השופטת לא קיבלה את הטיעונים והרשיעה את רוק. בפסק הדין היא כתבה: "מטרת המחוקק לא היתה לבחון את המשחק על פי יכולתם הנדירה של מומחים, אלא על פי אופן המשחק על-ידי אנשים שאינם בעלי סמכא ובעלי מומחיות מופלגת בתחום זה, אשר עלולים להתמכר למשחקים מעין אלה, שגורם המזל רב בהם".

הפסיקה של גרינברג הפכה את טקסס הולד'ם למשחק אסור בישראל. ואולם השחקנים אינם מסכימים עם דעתה של השופטת וממשיכים לטעון כי מדובר במשחק המבוסס בעיקר על יכולת. עו"ד ירון בן יוסף, המתמחה בעבירות מוסר ומשחקי מזל אסורים, אומר כי לדעתו יש לערוך בבית המשפט דיון מעמיק יותר במשחק. לדבריו, בדיון צריכים להשתתף מומחים לסטטיסטיקה שיבדקו אם באמת מדובר במשחק המבוסס על מזל.

עם זאת, משחק פוקר ביתי אינו בהכרח לא חוקי. בן יוסף מצביע על סעיף בחוק, הקובע כי יש מקרים שבהם יש פטור מאחריות פלילית לגבי משחקים אסורים. פטור זה יינתן אם מתקיימים שלושה תנאים: המשחק מתקיים בין "חבר אנשים מסוים"; מטרתו היא שעשוע ובידור ולא התעשרות קלה; ולא מתקיימים בקרבת מקום משחקים אסורים אחרים.

סעיף זה נועד להבחין בין משחקי פוקר תמימים לבין משחקים במועדונים של מקצוענים, אשר בהם מהמרים על סכומים גדולים. עם זאת, ההגדרות בסעיף אינן חד-משמעיות. "חבר אנשים מסוים" הוא קבוצה של אנשים שיש להם מכנה משותף כלשהו מחוץ למשחק - למשל חברים המכירים זה את זה. בנוגע להבחנה בין משחק לשם שעשוע לבין משחק המיועד להתעשרות קלה לא נקבעו סכומים מדויקים, והדבר נתון לשיקול דעתו של בית המשפט.

מו"מ עם בנות הזוג

"במשחק הפוקר של החיים, נשים הן העמלה שגובה הבית"

לסטר "התולעת" מרפי, מתוך הסרט "ההימור האחרון"

רוב שחקני הפוקר הם גברים - ובנות זוגם נאלצות להתמודד לא פעם עם התחביב התובעני שלהם. "כנשיא המועדון, אחד התפקידים המרכזיים שלי היה המשא ומתן עם פורום נשות המועדון", מספר אבנר. "כמעט כל החברים במועדון הם גברים, וזה לא פשוט לבנות הזוג. אנחנו משחקים בכל יום חמישי - וזהו יום שבו זוגות רבים נוהגים לצאת לבלות. המשחקים נמשכים עד הבוקר ולכן גם חלק מיום שישי, שאמור להיות מוקדש לילדים, יורד לטמיון. הנשים התרגלו בסוף, אבל עדיין עלו על הפרק כל מיני בעיות שאיימו לגזול את הגברים לזמן נוסף. היה פעם רעיון להוסיף מפגש שבועי, אבל לאחר המגעים זה ירד מהפרק. גם בסופי שבוע וחופשות, שאנחנו מבלים יחד, יש משא ומתן מקדים על כמה שעות יוקדשו לפוקר. הדברים צריכים להיות מאורגנים".

בקבוצות הפוקר יש מעט מאוד נשים. משום מה, רובן לא מצליחות למצוא את הקסם במשחק שנמשך שמונה שעות רצופות ומלווה בטייק אווי שמנוני שאוכלים בידיים, בדיחות סקסיסטיות, תחרויות גרעפסים ספונטניות ושאר הדברים שהופכים את הגברים ליצורים מקסימים כל כך.

לקבוצה של ארז וגילי הצטרפו באופן יוצא דופן כמעט כל בנות הזוג. חלקן מגיעות ביחד עם בני זוגן וחלקן משחקות אתם ברוטציה. ג', ששיחקה במשך כשנה כאשה יחידה בקבוצה של 15 גברים, אומרת כי השד אינו נורא כל-כך. "על אף שהייתי האשה היחידה, זה היה מהנה", היא אומרת. "החבר'ה היו חמודים וזה משחק די מעניין. עם זאת, לא נכנסתי לזה כמו שאר החבורה. בעבורם זה ממש נהפך לדרך חיים, ואילו אני עברתי שלב בחיים אחרי 10 חודשים. נסעתי לחו"ל ללימודים וזה לא ממש חסר לי.

"אני לא רוצה לעשות הכללות רחבות מדי, אבל נראה לי שיש בפוקר משהו שיותר מושך גברים. בעבורי התחרותיות והאדרנלין היו תוספת נחמדה, אבל אף פעם לא התרגשתי יותר מדי. הגברים נכנסו למשחק באמוציות חזקות, ולקחו קשה את ההפסדים. בשבילי זה היה בסך הכל משחק נחמד".

סוגי הפוקר העיקריים

Draw Poker: משחק שבו כל שחקן מקבל חמישה קלפים שאותם רק הוא רואה. הסוג הנפוץ הוא Five Card Draw, שבו השחקנים יכולים להחליף פעם אחת כמה מהקלפים שהם קיבלו.

Stud Poker: משחק שבו כל שחקן מקבל כמה קלפים שרק הוא רואה וכמה קלפים גלויים. למשחק זה יש כמה גרסאות, שהנפוצה בהן היא 7 Card Stud.

Community Card Poker: משחק שבו כל שחקן מקבל כמה קלפים שרק הוא רואה, כשבנוסף מונחים במרכז השולחן כמה קלפים גלויים המשותפים לכל השחקנים. הגרסה הנפוצה ביותר של המשחק היא טקסס הולד'ם (Texas Hold'em).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו