המסלול המהיר לרפואה: אוניברסיטת תל אביב תפתח תוכנית בת ארבע שנים לתואר הנכסף

הערכות: בעוד עשר שנים לא יהיו מספיק רופאים

תמרה טראובמן
תמרה טראובמן

אומרים שכל אמא הייתה רוצה שהבן שלה יגדל להיות רופא. אבל המציאות בישראל היום לא ממש מאפשרת לרבות מהאמהות לראות את החלום מתגשם. מספר המתקבלים לבתי הספר לרפואה בארץ, לצד הביקוש הגדול, הפכו את תנאי הקבלה לקשוחים במיוחד, והשאירו רבים מהרופאים הפוטנציאליים מחוץ לדלתות המעבדה. כעת, יוצר המצב הזה בעיה חדשה: הערכות של משרד הבריאות מראות שאם המיעוט בבוגרי בתי הספר יימשך, בעוד עשר שנים פשוט לא יהיו מספיק רופאים ביחס לאוכלוסייה.

התוכנית נבנתה בדומה למתכונת הנהוגה בארה"ב ובקנדה, שבה מתקבלים ללימודי רפואה אחרי השלמת התואר הראשון. בתל אביב, בשלב הראשון תהיה התוכנית פתוחה רק לבוגרי ביולוגיה, והחל משנת הלימודים תש"ע יוכלו להירשם אליה גם בוגרים בתחומים אחרים, שישלימו את קורסי הליבה ההכרחיים להגשת המועמדות (כמו ביולוגיה וסטטיסטיקה).

"אם התוכנית תצליח", אמר דיקן בית הספר לרפואה בת"א, פרופ' יוסי מקורי, "יכול להיות שהיא תחליף את השיטה הנוהגת כיום בבתי הספר לרפואה בישראל".

"תנאי הקבלה לרפואה כיום כמעט בלתי אפשריים"

לפי התוכנית, המטרה היא להגדיל את מספר בוגרי בית הספר לרפואה ב 60 בוגרים חדשים בשנה ¬כיום, רק כ 120 בוגרים יוצאים מבית הספר בכל מחזור. בעוד כשנתיים יגיע מספר הבוגרים השנתי של כל ארבעת בתי הספר הקיימים ¬ באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בעברית בירושלים, בטכניון בחיפה ובתל אביב ¬ לכ 400.

בעבר נטען במועצה להשכלה גבוהה ובמשרד הבריאות כי כדי לענות על המחסור הצפוי ברופאים יש להכפיל את מספר הבוגרים. מספר הרופאים הגדול שבא לישראל עם העלייה ממדינות ברית המועצות לשעבר, צפוי להתמעט עקב הפרישה לגמלאות בשנים הבאות. על פי ההערכות של משרד הבריאות והמועצה להשכלה גבוהה, אם לא יעלה במידה משמעותית מספר בוגרי בתי הספר לרפואה, ב 2015 יירד מספר הרופאים מהשיעור שמשרד הבריאות קבע כשיעור המינימלי הרצוי ¬כשלושה רופאים לאלף תושבים. דיקן בית הספר לרפואה בתל אביב,פרופ' מקורי אמר שניתן היה להגדיל את מספר הסטודנטים עוד יותר, אך "הגורם המגביל הוא ההוראה הקלינית, הנעשית ליד מיטת החולה ¬ כלומר, מספר המחלקות שבהן יכולים הסטודנטים להיכנס ללמוד".

"תנאי הקבלה לרפואה כיום כמעט בלתי אפשריים", הוסיף רקטור האוניברסיטה, הפרופ' דני לויתן, "במובן מסוים, יש כאן הזדמנות שנייה לכאלה שמעוניינים מאוד במקצוע ולא הצליחו להתקבל בשיטה הנוכחית". מספר קטן של מתקבלים ללימודים וביקוש גדול הפכו את לימודי הרפואה לאחד התחומים שקשה ביותר להתקבל אליהם. מועמד שממוצע הבגרות שלו היה 10.75 וציון הפסיכומטרי 784 היה במקום 180 ברשימת המועמדים בתל אביב.

התנאים החדשים: ממוצע 80 בתואר הראשון, בחינת ידע ובחית מו"ר

תנאי הקבלה החדשים יהיו מבוססים על ציוני התואר הראשון (ממוצע משוקלל של 80 לפחות), בחינת כניסה של ידע במקצועות הליבה, ובחינת מו"ר, שהיא בחינה הקיימת באוניברסיטה זה חמש שנים, ובודקת היבטים שונים באישיות המועמד, כמו רגישות, אמפתיה, יכולת להתמודד עם דילמות מורכבות ובשלות.

פרופ' מקורי אמר שהוא מקווה שהתוכנית החדשה תביא גם מועמדים בשלים יותר, "שהגיעו לרפואה אחרי שעברו התנסות אקדמית אחרת ויש להם בשלות לקבל החלטות על הבחירה ברפואה". לדבריו, בשלב הראשון התוכנית תהיה פתוחה רק לבוגרי ביולוגיה, אך בהמשך הוא מקווה שיגיעו בוגרים מתוכניות לימוד המשלבות בנוסף לכך גם למשל פסיכולוגיה, הנדסה, ניהול ואף ספרות, היסטוריה ופילוסופיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה