רן ארז: השגנו את כל המטרות עליהן נאבקנו

יו"ר ארגון המורים אמר במסיבת עיתונאים לכבוד חתימת ההסכם כי המורים השיגו את הרפורמה שרצו

אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי

מאת אור קשתי ושירות "הארץ"

"השגנו את הרפורמה שאותה רצינו לחינוך העל-יסודי ואת כל מטרות המאבק", כך אמר היום (חמישי) יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, במסיבת עיתונאים לרגל החתימה על ההסכם עם הממשלה, שאיפשר את סיום השביתה. הדברים נאמרו במעמד שרת החינוך, יולי תמיר, ושר האוצר, רוני בר-און, שאמר כי מדובר ב"יום חג". ארז הודה לשניהם על תרומתם לחתימת ההסכם.

ארז טען כי פרט להישגי המורים בנוגע לצמצום מספר התלמידים בכל כתה, החזר שעות הלימוד שקוצצו, תוספות השכר והחזר ימי שביתה, הושגה גם "סדרה ארוכה מאוד של תנאי שירות שלא פרסמנו ברבים".

לדבריו, בחלק מהסעיפים קיבלו המורים התחייבות שלטונית שהיא "מאוד חשובה ומאוד. אנו יכולים להסתפק בכך".

אולם בניגוד לדברים אלה אמר מורה הפעיל במטה המאבק הירושלמי, כי מדובר ב"הסכם פרווה, שאין בו בשורה גדולה". "מעצבן שזו התוצאה אחרי חודשיים של מאבק. מדובר בהצעות שכבר הוצעו למורים - ונדחו. נלמד את פרטי ההסכם ונראה איך ניתן להמשיך להיאבק על הדברים החשובים לנו", אמר הפעיל.

ואילו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר מוקדם יותר כי המורים והממשלה היו יכולים לחתום על ההסכם לפני כחודש ולמנוע סבל מיותר מהתלמידים ומההורים. עיני אמר כי ההסכם מתבסס על מתווה שהציע באותה תקופה.

בתום 20 שעות דיונים נחתם הבוקר (חמישי) הסכם לסיום שביתת המורים. על פי הודעה משותפת, נמסר כי "הממשלה והארגון הגיעו להסמכות מהותיות המאפשרות את חידוש הלימודים בבתי הספר מתוך הסכמה הדדית ובלא צורך בהפעלת צווי המניעה". עוד נמסר כי הצוותים משני הצדדים ישלימו את הניסוח הסופי של ההסכם בשעות הקרובות.

הדיונים החלו אתמול בשעה 11 בבוקר, בהשתתפות שר האוצר רוני בר-און, שרת החינוך יולי תמיר ויו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, ללא השתתפות הגורמים המקצועיים משני הצדדים. זאת, במטרה להגיע להסכמה מוקדמת בדרגים הגבוהים ביותר. בסביבות 11 בלילה הגיעו למשרד האוצר פקידים בכירים במשרדי האוצר והחינוך ועורכי הדין של ארגון המורים, ככל הנראה במטרה לעגן את ההסכמות במסמך.

ביום שני הסכים ארז להסתפק בתוספת שכר למורים בגובה של 5% - ללא תוספת עבודה. אולם שלשום עזב ארז במפתיע את המו"מ, בטענה שהאוצר חזר בו מהתחייבויותיו להחזיר שעות לימוד למערכת החינוך. לדברי גורמים המעורבים במו"מ, הדיונים אתמול שבו לעסוק בשכר המורים ובדרישת הארגון לתוספת של 8.5% - כפי שהציע במהלך השביתה יו"ר ההסתדרות עופר עיני - בתמורה לעבודה נוספת. המורים הציעו להוסיף "שעת שהייה" בבתי הספר, וכן שעת עבודה בקבוצות קטנות, עם תלמידים חלשים או מצטיינים. לדברי גורמים במו"מ, יו"ר ההסתדרות עיני יהיה שותף לכל הסכם שייחתם.

נראה כי ההבנות אליהן הגיעו הצדדים בסוגיית צמצום הכיתות ולגבי החזרת שעות לימוד למערכת החינוך - נותרו בתוקף. לפי ההסכמות שפורסמו באחרונה, הממשלה הודיעה שתשאף לצמצם את מספר התלמידים בכיתות ז'-י"ב ל-30 תלמידים בכיתה בתוך 5 שנים, והוחלט על החזרה מיידית של 17 אלף שעות לימוד למערכת וגיבוש תוכנית להחזרת עשרות אלפי שעות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"