עלות ההסכם לסיום השביתה עם המורים - 5.5 מיליארד שקל

לאחר 55 ימי שביתה מסתמן: חברי ארגון המורים העל יסודיים יסתפקו בתוספת שכר של כ-10% בלבד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

עלות ההסכם המתגבש בחינוך לחמש השנים הקרובות תהיה 5.5 מיליארד שקל, מהם כ-1.5 מיליארד שקל יוקצו כבר בשנת התקציב הקרובה ב-2008. המורים העל-יסודיים, ששבתו 55 ימים, לא יקבלו תוספות שכר ייחודיות של 26%, כפי שיקבלו המורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים שהם חברי הסתדרות המורים, מכיוון שסירבו להגדיל את היקף המשרה שלהם. במקום זאת, הסכום שהאוצר תיכנן להקצות להגדלת שכר המורים העל-יסודיים - 1.5 מיליארד שקל - יופנה להקטנת מספר התלמידים ל-30 תלמידים בכיתה. כך הסתמן אתמול בערב, במהלך המשא ומתן המרתוני בין האוצר לארגון המורים העל-יסודיים. שני הצדדים עומדים על סף חתימה על הסכם שכר קיבוצי חדש.

למעשה, לפי ההסכם המתגבש עם ארגון המורים העל-יסודיים, במערכת החינוך העל-יסודי לא תהיה כל רפורמה - כלומר מסגרות ההוראה של המורים לא ישונו והיקף ההוראה הבסיסי של המורים יישאר 24 שעות הוראה שבועיות.

הרפורמה תתבצע רק בחטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים שבהם המורים משתייכים לארגון המורים השני - הסתדרות המורים - ובתנאי שמורים אלה יסכימו להגדיל את היקף המשרה שלהם. בהתאם להסכם בין האוצר להסתדרות המורים, שכר המורים בחטיבות הביניים ובבתי הספר היסודיים שיצטרפו להסכם הרפורמה יגדל ב-26%.

המורים ששבתו, חברי ארגון המורים העל-יסודיים, ייהנו מתוספות השכר שמהן ייהנו כלל השכירים במשק, בהתאם להסכם שעליו חתם לא מכבר מזכיר ההסתדרות, עופר עיני, עם האוצר. כמו כן, הם ייהנו מתוספות שכר ייחודיות בגין שחיקה, בהתאם להסכמים ישנים שעליהם הם חתומים עם המדינה. חלק מתוספת השחיקה ייכנס לבסיס השכר של המורים, וחלק - יקבלו המורים בתשלום חד-פעמי. האחוזים המדויקים שיקבלו מורי העל-יסודיים לא היו ברורים אתמול. הערכה היא כי סך תוספת השכר שלהם תהיה תסתכם בכ-10% בחודש.

המפנה הגדול בעמדת המורים חל שלשום, כאשר רן ארז, יו"ר ארגון המורים, הבין כי לא יוכל לקבל את תוספת השכר שביקש מבלי לשנות את היקף שעות ההוראה של המורים. נמסר כי שלשום אפילו הרחיק ארז משולחן המו"מ את יועץ התקשורת שלו, מוטי מורל. ארז, ספק נכנע, הודיע כי המורים העל-יסודיים מוותרים על כל תוספת שכר שקיבלו חברי הסתדרות המורים, ובתמורה הם מבקשים להעביר את כל הסכום שהעמיד האוצר למטרה זו, 1.5 מיליארד שקל, להפחתת מספר התלמידים בכיתה ל-30 תלמידים לכל היותר, בחמש השנים הקרובות.

האוצר הסכים שהמהלך יתבצע באופן מדורג ובמגבלות התקציב. כלומר, מספר התלמידים הממוצע בכיתות העל-יסודיים יקטן בהדרגה, כל עוד העלות הכספית לא תעבור את רף ה-1.5 מיליארד שקל. מדובר בתוספת כיתות ומורים, ואולי אף יותר מכך - של הקמת בתי ספר נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"