אלון גל - בכלל לא מה שחשבתם; בדקנו את אמיתות קורות חייו והופתענו

את מה שעשתה אסתרינה טרטמן עם תואר אחד עושה "המאמן הלאומי" כמעט לכל אורך קורות חייו; אלון גל, סלבריטי בהתהוות, לא למד את הלקח ■ הקשר בין קורות חייו המוצהרים לאמת הוא לעתים קלוש, ואפשר ללמוד ממנו שיעור מרתק בהעצמה

עידו סולומון
עידו סולומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו סולומון
עידו סולומון

מאות תגובות זרמו למערכת TheMarker לאחר פרסום הכתבה "אלון גל: לא מה שחשבתם" ב-30 באוקטובר. הכתבה, שפירטה את דרכו העסקית של מי שאוהב להתהדר בתואר "המאמן הלאומי" וחשפה את דמותו, גילתה שהמוטו של החברה שבראשה הוא עומד - "לא מה שחשבתם" - אינו רק כותרת יחצנית.

בצניעותו הרבה גל לא מפרסם זאת, ואולם מעריציו המושבעים מוזמנים לקבל עוד שיעור העצמה חינם - הפעם בנושא כתיבת קורות חיים. כל יועץ ארגוני מתחיל יוכל להסביר עד כמה קורות חיים אטרקטיוויים יכולים לסייע בקבלת משרה או לפחות בהשגת ראיון עבודה פרונטלי, ולהעניק שלל טיפים ועצות עשה ואל תעשה.

עיון חטוף בקורות החיים שמפיץ גל בקרב ארגונים השוקלים להזמינו כמרצה עשוי להשאיר את האדם הסביר פעור פה לאור הישגיו. בדיקה מקיפה שערכנו בשבועות האחרונים מלמדת על עוד כמה סיבות לתדהמה.

את מה שעשתה אסתרינה טרטמן עם תואר אחד עושה "המאמן הלאומי" כמעט לכל אורך קורות חייו. הוא מסלף, מגזים ו"מעצים", ואינו נרתע מהעלמה של פרקים שלמים מחייו שככל הנראה, לטעמו, לא יקדמו את עסקיו או אף יזיקו לו.

פעיל או נשיא?

ביוני השנה ערכה חברת ההיי-טק מטריקס כנס ללקוחותיה, שאליו הזמינה כעשרה מרצים, ובהם גל. לקראת הכנס ביקשו נציגי החברה מהמרצים להעביר קורות חיים, על מנת שישולבו באתר האינטרנט של הכנס.

ממטריקס נמסר כי קורות החיים של גל הועלו כפי שהתקבלו. הוא אמנם לא הרצה בכנס בסופו של דבר, אבל את קורות החיים שלו אפשר למצוא באינטרנט גם כיום.

"עם שחרורו כקצין מצה"ל החל את מסלול המנהיגות האישי באוניברסיטת חיפה", נכתב בקורות חייו של גל. "שם, לצד לימודיו בחוגים ליחסים בינלאומיים ומינהל ציבורי, שימש כנשיא מועצת הסטודנטים".

מרשים מאוד. גל אכן למד באוניברסיטת חיפה, אלא שהתואר שהשלים היה במדע המדינה ובלימודי ארץ ישראל. למה לכתוב משהו אחר? לגל הפתרונים.

יתרה מכן: האיש אכן היה פעיל באגודת הסטודנטים, אבל - כך התעקשו במשרדי האגודה - מעולם לא שימש כנשיאה. יש הקוראים לזה שקר; אנחנו נותנים קרדיט ונגיד שזו פשוט עוד טעות.

"במקביל ללימודיו באוניבר סיטה", כותב גל, "למד במכון וינגייט במסגרת קורס המאמנים והפך בתוך שנים ספורות למאמן מכבי חיפה בשחייה". הקורא התמים עלול לחשוב שכ"מאמן מכבי בשחייה" היה גל המאמן היחיד של הקבוצה, או לכל הפחות מי שעמד בראש צוות המאמנים. לא ולא. גל היה רק אחד משישה מאמנים שעבדו במכבי חיפה באותה תקופה, ולפחות בחלק מהזמן אף לא היה ראוי לתואר מאמן - אלא רק מדריך.

עדי וולפמן, לשעבר המאמן הראשי של מכבי חיפה בשחייה, שקלט את גל לשורות המועדון, מספר: "לאחר שחרורו מצה"ל, אלון פנה אלי וביקש להמשיך לעסוק בשחייה. הכנסתי אותו לעבוד במחלקה כמדריך שחייה. ההבדל בין מדריך למאמן הוא בהסמכה. אלון היה חלק מקבוצה של שישה מאמנים, שאחד מהם, אני, הוא המאמן הראשי. הוא הדריך שתי קבוצות - אחת של 20 ילדים והשנייה קטנה יותר".

בקורות החיים מציין גל שבעבודתו במכבי חיפה "אימן שחיינים מהמובילים במדינת ישראל מאז ומעולם, כמו איתן אורבך ואניה גוסטמלסקי". גל אכן הדריך את אורבך בשחייה בתחילת דרכו למשך שנתיים, כחלק מעבודתו עם קבוצות הילדים. השחיין האולימפי אף זוכר לו חסד נעורים, ואולם את ההישג האולימפי הראשון שלו הציג אורבך באולימפיאדת אטלנטה ב-96', כחמש שנים לאחר מכן. האדם שרוב חובבי השחייה זיהו מחוץ לבריכה של אורבך היה לאוניד קאופמן, המשמש כמאמן נבחרת ישראל ומנהל מקצועי של איגוד השחייה הישראלי. אבל למה לדקדק.

כלל או אררט?

וכך ממשיכים קורות החיים על פי גל: "בשנת 91', ולאחר סיום הכשרתו במסגרת המכללה לביטוח, התמנה כמנהל רכישה בקבוצת כלל ביטוח ואימן עשרות סוכני ביטוח להצלחה ומיצוי עסקי". נשמע מצוין, לא? מנהל רכישה הוא תפקיד בכיר ומכובד, וקבוצת כלל ביטוח היא מהגדולות והמובילות בארץ; אלא שב-91' עבד גל בחברת הביטוח אררט, שרק ארבע שנים לאחר מכן, כשהוא כבר מזמן לא נמנה עם מצבת העובדים שלה, מוזגה לתוך כלל ביטוח. יש הקוראים לזה עיוות המציאות.

"בשנת 94' היה ממקימי 'תשלובת תאגידי ביטוח', שהיתה מהמובילות בתחומה באותן שנים", כתוב בקורות החיים. בירור לא מסובך במיוחד מגלה שאותה "תשלובת" היתה לא יותר מאשר סוכנות ביטוח. אכן העצמה. אם נדמה שפה סיימנו, מתברר שזו רק ההתחלה.

המידע המרתק באמת מגיע מיד: "בשנת 97', ולאחר שש שנות אימון בתחום הביטוח, סיים הכשרתו כמנחה סדנאות תקשורת לארגונים והנהלות במסגרת בית הספר הבינלאומי PCP", כותב גל.

עמלנו וחיפשנו כל רמז לאותו בית ספר בינלאומי מסתורי שאינו מופיע בשום מקום. איש מהמאמנים הרבים שעמם שוחחנו לא ידע להצביע על מיקומו. הערפל התפזר בעזרת יפתח שגיב, המנהל והמנחה הראשי של חברת הומניקיישן ובעל מניה בחברת תות של גל.

מהו PCP?

"אני לא יודע. לדעתי מדובר בטעות, והכוונה היא ל- Professional Communication Trainers, תוכנית שנועדה להכשיר מנחי תקשורת של הומניקיישן", מסביר שגיב. "זו תוכנית שאני כתבתי ומועברת במסגרת פעילויות הומניקיישן".

האם מדובר בבית ספר בינלאומי?

"לא הייתי מגדיר זאת כך. בתקופה שגל למד אצלי התוכנית הועברה בישראל, ואף שיש לי כיום פעילות גם באירופה, אני לא מגדיר את עצמי בית ספר בינלאומי".

מאמן או איש שיווק?

כאן עלינו לעצור בקריאה השוטפת של קורות החיים ולמלא מספר פערים. מהו הקשר של גל להומניקשיין ולשגיב? מה חלקם בהצלחתו ובהצלחת החברה שהוא עומד בראשה? והמעניין מכל: מדוע הוא אינו טורח לציין את הקשר הזה? הסיבה, כך מתברר, נעוצה בקשר בין התכנים שמעביר גל כיום לסדנאות I Am, שפשו בישראל בשנות ה-80 וסחפו גל שמועות והאשמות חמורות.

ב-85' החל לפעול בישראל פט גרוב, דרום אפריקאי כריזמטי, מייסד שיטת I am, שהעביר סדנאות להתפתחות אישית והפך ללהיט ברחבי המדינה. נערים ומבוגרים נהרו אל הסדנאות. אחד מהם, ומי ששנים לאחר מכן יקנה את הזכויות על העברת הסדנאות, היה שגיב, שמאז 89' מעביר בעצמו סדנאות להתפתחות אישית.

צורת ההנחיה של גרוב היתה דרמטית מאוד, ונראתה לחלק מהאנשים כוחנית עד כדי כך שהיו חששות שמתחת למעטה הסדנאות להתפתחות אישית מתפתחת למעשה כת מסוכנת שעלולה לשטוף את מוחו של הנוער. התקשורת זעקה, וההיסטריה הגיעה עד כדי פתיחת חקירה רשמית של משרד הבריאות והוצאת צו איסור על קיום הסדנאות.

גרוב, שנבהל מהמהומה, הסתלק מהארץ במהירות. מי שנשאר מאחור לטפל בחקירת משרד הבריאות היה שגיב. בסופו של דבר החקירה הסתיימה ללא תוצאות, וצו האיסור בוטל.

במקביל הקים שגיב חברה לסדנאות - CFA (קומיוניקיישן פור אקשן) - שקמה על ברכי סדנאות I Am, אך מסיבות מובנות דאגה לבדל את עצמה בשם ובמהות. "ה-I Am היה יותר בכיוון ההתפתחות האישית", מסביר שגיב, "וה-CFA הלך לקטע של התפתחות עסקית-ארגונית. בשלב מאוחר יותר הציעו לי לאחד בין השניים. תהליך האיחוד הזה הסתיים ב-99' עם הקמת הומניקיישן".

בתחילת דרכה פעלה הומניקשיין בארבעה אפיקים עיקריים: אפיק התפתחות אישי, אפיק של מערכות יחסים, בית ספר להנחיה שבו אימנו את המנחים והאפיק העסקי. "בתקופה שבה גל עבד בחברה הוא הוביל את המחלקה העסקית", אומר שגיב. "הוא הנחה בצורה מסיווית רק מ-2002, לאחר הקמת תות".

הגרסה של גל דומה, אך חלקית: "משנת 97' ועד שנת 2001 ליווה ואימן יזמים ומנהלים בכל הדרגות בחברות מובילות בארץ ובעולם ואף שימש כמאמן מלווה מטעם חברות בינלאומיות כגון סוויסאייר, אל על, קבוצת מגדל ועוד" - כך הוא מפרט בקורות חייו, ואולם הוא אינו מציין כי את פעילות האימון עשה במשרה חלקית בלבד ובמסגרת הומניקיישן, כשרוב הזמן היה עסוק בשיווק. ואכן, לשווק הוא יודע. בעיקר את עצמו.

"בשנת 2002 החלטנו יחד להקים את תות", מספר שגיב. "רצינו לקחת את המחלקה העסקית ולהקים חברה עצמאית ממוקדת. כיום אני בעל מניה בתות, אבל אני לא מעורב בניהול השוטף ולא מדווח על מה שקורה שם. ברור, עם זאת, שאני מקור לחלק ניכר מהתכנים של החברה. היא נבנתה על בסיס החומרים שלי. גל נתן את התוספות שלו".

כיום החברה של גל כבר אינה מתרכזת רק בצד העסקי. זה בהסכמתך?

"לכך אני לא מוכן להתייחס".

ישראל או אירופה?

בשלב זה מתקרבים קורות חייו של גל לחייו האמיתיים: "בשנת 2002 הקים את תות תקשורת ותוצאות בע"מ". אין שום אזכור לשגיב או הומניקיישן, אבל איך אפשר בלי עוד העצמה קטנה: "שהיא כיום חברת האימון העסקי והאישי המובילה בישראל".

על בסיס מה קבע שהיא המובילה בישראל? זר לא יבין זאת. בישראל פועלים אלפי מאמנים ועשרות חברות המציעות שירותי אימון מכל הסוגים. מעולם לא הוסכם על מדד קבוע שעל פיו אפשר יהיה לאמוד את איכותן או את היקף פעילותן. כנראה שמספיק שאלון גל מאמין שהוא הטוב ביותר. העצמה, כבר אמרנו?

שימו לב להעצמה הבאה: "לחברה שני סניפים באירופה", הוא מצהיר, "והיא מונה כ-120 מאמנים, מתוכם 70 מאמנים רק בישראל". בדיקה באתר הבית שלו אף חושפת קישורים לכאורה לאתרי החברה בחו"ל. המקליק הנדהם יגלה להפתעתו שלמעשה מדובר שוב בסניפי הומניקיישן. שאלנו את שגיב אם למיטב ידיעתו יש לתות סניפים באירופה, והוא ענה בשלילה.

איך אתה מסביר את העובדה שבאתר של תות יש הפניה לסניפי הומניקיישן בהולנד.

"כפי שציינתי, להומניקיישן יש שני סניפים בהולנד, אבל מדובר בשתי חברות נפרדות. הומניקיישן אינה סניף של תות. תות נולדה מתוך הומניקיישן, ולא להפך. הומניקיישן היא חברה עצמאית, ולגל אין בה מניות".

לסיום חותם גל במשפט שייחקק בראשנו לנצח: "עד היום אימן באופן אישי יותר מ-60 אלף בני אדם". אם ניקח בחשבון 17 שנות אימון - מאז ימיו במכבי חיפה בשחייה - ונחלק ב-60 אלף בני אדם, נקבל את הנתון המדהים הבא: גל אימן באופן אישי כמעט 10 אנשים מדי יום, כולל שבתות, חגים וימי כיפור. הרי לכם דוגמה למסירות, דבקות במטרה והשקעה אין קץ.

מאחר שבארבע שנותיו בהומניקיישן אנו יודעים שלא עבד באינטנסיוויות הדרושה לעמוד בחשבון הפשוט, ככל הנראה הוא היה צריך מאוד להתאמץ בשנים שאחרי. ואם זו לא העצמה, מה כן?

גל: "עובדות מסולפות ללא היכר"

בתגובה לכתבה מסר גל ל-TheMarker: "לנוכח בחירתכם בעבר להתעלם מהאמת ולפרסם סילופים, אין בכוונתי להמשיך ולתת לכם הסברים. האמת תתברר בבית המשפט.

"בעשר השנים שאני מאמן ומנחה ליוויתי בהצלחה גדולה אלפי אנשים המוכנים להעיד שהדרך שעברו אתי הובילה לשינוי בחייהם. לדאבוני, הניסיון שעברתי עמכם בכתבה קודמת הוכיח שלמרות כל הסברי והמידע המדויק שהועבר לכם בחרתם לפרסם עובדות מסולפות ללא היכר על מנת לשרת תזה שלא היתה ולא נבראה.

"לכן, אין בכוונתי להמשיך ולתת לכם הסברים, אלא להמשיך ולהתמיד בפועלי כמאמן. העובדות האמיתיות יתבררו בבית המשפט".

אוניברסיטת חיפה ומכון וינגייט מסרו בתגובה לכתבה כי אין ביכולתם למסור פרטים. מכלל ביטוח נמסר כי "גל עבד בחברת אררט ארבע שנים לפני מיזוגה בכלל ביטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו