עבר בקריאה ראשונה חוק הגנת השכר; יחייב מעסיקים לנפק תלוש שכר ברור ובו פירוט מלא

שלי יחימוביץ', מיוזמי החוק: תכלית החוק לספק לעובד תלוש משכורת אותו יוכל לקרוא; התלוש יהיה בסיס לתביעות כלפי מעביד מקפח; החוק קובע כי מעביד שמסר תלוש שכר שאינו משקף את פרטי השכר ששולם לעובד, יהיה אחראי בפלילים

TheMarker digital
TheMarker digital

הצעת חוק הגנת השכר - תלושי שכר, של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) משה שרוני (גמלאים) דוד אזולאי (ש"ס) ואפי איתם (האיחוד הלאומי), עברה במליאה פה אחד. החוק יחייב מעסיקים לנהל פנקס שכר ולמסור לעובדים תלוש שכר עד התשעה בכל חודש.

לדברי מנסחי החוק, תלוש השכר יהיה ברור ופשוט, אולם יכלול פרטים רבים אשר עד היום לא היתה חובה לפרט. מעסיקים רבים, בעיקר קבלני כוח אדם, ניצלו זאת.

בתלוש גם יפורט לראשונה שכר המינימום הנהוג במשק בעת התשלום, הן שכר המינימום החודשי, הן השעתי, ואם לא מלאו לעובד 18 שנים - השכר המיוחד לקטינים.

החוק קובע כי מעביד שמסר תלוש שכר שאינו משקף את פרטי השכר ששולם לעובד, יהיה אחראי בפלילים. רמות הענישה יוחמרו אם העבירות ייעברו בנסיבות מחמירות - ביצוע המעשה מתוך כוונה להשיג טובת הנאה למעביד או לאחר, כוונה להימנע מתשלום המגיע לעובד, או ביצוע סדרתי של העבירות.

ח"כ יחימוביץ' אמרה בעת הצגת החוק במליאה: "כיום, בעיקר בשל ההעסקה הגוברת באמצעות קבלנים למיניהם, הולך התלוש ונעשה מעורפל. הוא משמש כלי בידי מעסיקים עבריינים למעבר על חוקי העבודה וחוקי המגן, בלי להשאיר עקבות".

יחימוביץ' הוסיפה, "מדובר בהצעת חוק נרחבת ומקיפה, שתכליתה להביא לכך שעובד יקבל בראשית כל חודש תלוש משכורת אותו יוכל לקרוא, שמבחינתו לא יהיה כתוב בסינית - ואשר כל זכויותיו יהיו נהירות לו על סמך תלוש זה. בעת הצורך יוכל להשתמש בתלוש כבסיס לתביעות כלפי מעבידו, כשזה קיפח את זכויותיו, והמעביד צפוי לסנקציה פלילית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"