האי-שוויון הוא האיום האמיתי

האי-שוויון בהעסקת ערבים אזרחי המדינה בעולם העסקים הפרטי - ובמיוחד האקדמאים שבהם - זועק לשמים

דב לאוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דב לאוטמן

אין לי פריווילגיה לשתוק ואני חייב להסכים עם הדברים של ד"ר באסל גטאס ("גם המגזר הפרטי מזניח את הערבים", TheMarker, 2.10) ולומר זאת בקול רם: אי-השוויון בהעסקת ערבים אזרחי המדינה בעולם העסקים הפרטי - ובמיוחד האקדמאים שבהם - זועק לשמים.

לא פלא ששיעור המתייאשים מכלל כוח העבודה האקדמי במגזר הערבי הוא כ-24% לעומת פחות מ-3% במגזר היהודי. כבר כעת יותר מ-15 אלף אקדמאים ערבים אינם מועסקים במשרה ההולמת את השכלתם. אם לא נעשה משהו מיידי, מספר האקדמאים הערבים המתוסכלים שנאלצים לעבוד במשרות מתחת לכישוריהם ואינם יכולים להגשים את כישרונותיהם ילך ויגדל.

האפליה קיימת גם בעצם הקבלה לתעסוקה הולמת וגם בשכר: פער המשכורות במשרות דומות בין אקדמאים ערבים ליהודים הוא כ-30% לרעת הערבים. יתירה מכך, אקדמאי ערבי שהצליח להתקבל לעבודה מתקשה להתקדם לתפקידים בכירים יותר: רק 2.3% מקרב האקדמאים הערבים עוסקים במקצועות ניהול לעומת 7.4% מהאקדמאים היהודים (הנתון משוכלל יחסית לגודל האוכלוסייה). ניתן להכביר בנתונים ובסטטיסטיקות, אך התמונה ברורה: אי-שוויון חמור, מיותר ובלתי הוגן.

האי-שוויון הוא האיום האסטרטגי האמיתי עלינו כחברה. זו הסיבה לכך שוועדת אור קבעה ב-2003 כי המדינה, במעורבות אישית של ראש הממשלה, חייבת לפעול בהקדם ובאופן נחרץ להשגת שוויון מלא לאזרחי המדינה הערבים. הוועדה השתכנעה מעל לכל ספק שהאפליה, הקיפוח והמצוקה המתמשכים מהווים קרקע פורייה לתהליכי הסלמה במגזר הערבי.

ואולם, גם בהסתכלות עסקית גרידא, הדרה זו מהווה הפסד למשק הישראלי. הכלכלה הישראלית מפסידה הרבה מועמדים מוכשרים וראויים, שיכולים לתרום מכישוריהם לפיתוח עסקים חדשניים, רב-תרבותיים ומוכנים לעולם העבודה הגלובלי, המעמיד את נושא גיוון כוח העבודה בסדר עדיפות גבוה.

הצלחת האזרחים הערבים המועסקים בעולם הרפואה הישראלי - כ-10% מן הרופאים וכ-20% מן הרוקחים והאחיות - מדברת בעד עצמה, ומהווה הוכחה מוחצת לצורך ולסיכוי לשנות את המצב בתחום זה בעולם העסקים הישראלי.

בכדי לפעול למען השינוי, הקמנו באחרונה את קו משווה - קואליציית מעסיקים לשוויון לאקדמאים ערבים. היזמים הם מרבית ארגוני המעסיקים בישראל, ובראשם התאחדות התעשיינים. לקחתי על עצמי לעמוד בראש הארגון.

קו משווה תקדם את שינוי הגישה בעולם העסקי, תפעל לקליטתם של אקדמאים ערבים בחברות עסקיות בהתאם לכישוריהם ולא בהתאם למוצאם, ותעזור למעסיקים ולמועמדים הערבים להצליח בתהליכי הקליטה לטווח ארוך. השינוי לא יקרה ביום אחד, אך העסקים שישכילו להצטרף לתהליך יוכלו להוביל, להשפיע ולעשות עסקים טובים יותר.

הכותב הוא תעשיין ותיק, חתן פרס ישראל ויו"ר קו משווה - קואליציית מעסיקים לשוויון לאקדמאים ערבים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?