מעלים את הפקידים על המוקד

את החלל שמותירים אחריהם השרים - הנמנעים מלמלא את תפקידם - ממלאים הפקידים. התוצאה היא היפוך תפקידים טראגי בדמוקרטיה הישראלית

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

העיתון החרדי "יתד נאמן" הקדיש בסוף השבוע האחרון כתבת מוסף בת ארבעה עמודים לעו"ד אמנון דה הרטוך - ראש תחום התמיכות במשרד המשפטים. הכתבה פירטה את מסכת ההתנכלויות של דה הרטוך, לפי עמדת העיתון, לאוכלוסייה החרדית. העיתון פירט שורת החלטות שקיבל דה הרטוך, ואשר מנעה העברת כספים לחרדים בטענה כי מדובר בכספים המועברים על פי קריטריונים לא שוויוניים.

ועדת האתיקה של הכנסת, שלה הוגשה תלונה בנושא, דחתה את התלונה, אבל מצאה לנכון להעיר לגפני בהזכירה כי "פגיעה בכבודם של עובדי ציבור, כמוה כפגיעה בכבודם של נבחרי ציבור". פרישתו של דה הרטוך מתפקיד הממונה על תחום הדתות במשרד המשפטים נחגגה לפני כמה חודשים בעיתונות החרדית כניצחון החרדים, שהצליחו להביא "להדחתו" של דה הרטוך.

דה הרטוך, אדם דתי, סבל מרדיפות החרדים גם בחייו האישיים. ילדיו נודו והוא עצמו מצא עצמו ללא מניין לתפילה, לאחר שבאי בית הכנסת סירבו להתפלל עמו.

סופו של המסע נגד דה הרטוך היה שלשום בכנסת, כאשר ח"כ יעקב כהן מיהדות התורה כינה את דה הרטוך "יותר גרוע מגרמני". דה הרטוך, במקום לנשוך שפתיים ולהבליג בפעם המי יודע כמה, איבד את עשתונותיו וסטר לכהן. המעידה המצערת הזו שיחקה לידי החרדים ואיפשרה להם לתבוע את פיטוריו לאלתר ממשרד המשפטים.

אם דה הרטוך אכן יאבד את משרתו במשרד המשפטים זאת תהיה אחת האבידות הקשות לציבור בישראל. בתפקידו, כפקיד בכיר במשרד המשפטים, הוא עמד כחומה בצורה נגד כל העברה של תמיכה ממשלתית למגזר מסוים בניגוד לחוק. בעיקר, כנגד כל תמיכה ממשלתית שנעשית בדרך לא שוויונית, על פי קריטריונים מקלים ובדרך של העדפה של מגזר מסוים על פני האחר.

המגזר החרדי היה בין הנהנים הבולטים מקריטריונים מוקלים שכאלה, מתוקף היותם של החרדים חברים בולטים כמעט בכל קואליציה ממשלתית, ולכן היה זה דה הרטוך שמנע בשנים האחרונות זליגת תקציבים ממשלתיים - בעיקר בתחום החינוך - בסכומים גדולים לחרדים.

אין תמה שבממסד החרדי נהפך דה הרטוך "לאויב העם מספר אחת", שמקדישים לו - ולא לשרים הממונים עליו - כתבות מורחבות. בכך דה הרטוך אינו יחיד. הרדיפה אחר פקידי ציבור בישראל, שכל חטאם הוא בכך שהם ממלאים את תפקידם הציבורי ללא פשרות, נהפכה לתופעה רווחת. פקידי משרד האוצר, למשל, חשופים כבר מזמן לתהליך של השמצות - כמעט על גבול הדמוניזציה - מפיהם של ח"כים ושרים גם יחד.

יצירת התדמית של פקידי האוצר כאנשים אכזריים הנהנים להפקיר לגורלם את הנזקקים והחלשים, היא תוצאה של קילוס מתמיד של הח"כים נגדם - זאת בשעה שפקידי האוצר ממלאים, בצדק, את שליחותם הציבורית של שמירה על קופת המדינה.

מי שצריך היה לשמור על קופת המדינה הם הפוליטיקאים, בעיקר השרים, שזוהי אחריותם וסמכותם לקבוע את הקצאת כספי המדינה בהתאם למגבלות התקציביות (שגם אותן צריכים הפוליטיקאים לקבוע). אלא שהפוליטיקאים התנערו מזמן מהאחריות המסורה להם והשאירו מאחוריהם את הפקידות הציבורית לבצע את התפקיד במקומם.

במקום שראש הממשלה ושר האוצר יישאו באחריות על ניהול תקציב המדינה, במקום ששר המשפטים יישא באחריות על מניעת העברת כספים למגזרים מסוימים שלא על פי חוק, השרים מעדיפים להיות פופולרים ופופוליסטים - ומשאירים את העבודה הקשה והמלוכלכת לפקידים.

שורה ארוכה של פקידי ציבור מסורים - במשרד האוצר, במשרד המשפטים ובכל אחד ממשרדי הממשלה האחרים - נלחמים את המלחמות שעל השרים היה להילחם אותן. יום-יום הם נאבקים על כך שכספי מדינה יוצאו רק לטובת הכלל ורק למטרות ראויות על פי חוק, ובכך הם מגינים על עתידה של ישראל לא פחות מהחיילים המסורים בסיירת מטכ"ל.

את החלל שמותירים אחריהם השרים, שפשוט נמנעים מלמלא את תפקידם או שאינם נמצאים די זמן בתפקיד כדי להתחיל ולהשפיע בו, ממלאים הפקידים. התוצאה היא היפוך תפקידים טראגי בדמוקרטיה הישראלית: הפקידים הם אלה שמשפיעים על קביעת המדיניות, הרבה יותר מהשרים הממונים, ולכן הפקידים הם אלה שסופגים את הביקורת, במקום השרים. אלא שבמקום להאשים את השרים על אוזלת ידם שהביאה למצב הזה, הח"כים והשרים מעדיפים להעלות על המוקד את הפקידים.

בחוסר היציבות הפוליטית הקיימת במדינה, קשה לקוות לשיפור במידת האחריות שהשרים נוטלים על עצמם. לכן, המעט שצריכה ישראל לעשות הוא להגביר את ההגנה על פקידיה.

הכרחי שתהיה רפורמה בממשלה, שתחזיר סמכויות למשרדי הממשלה יחד עם הגברת אחריותם, תחזק את מערכי הבקרה הפנימיים (יועצים משפטיים, מבקרי פנימים וחשבים) במשרדי הממשלה, תתמרץ משרדים על גילוי אחריות תקציבית ותמדוד את ההצלחה של המשרדים בהשגת מטרותיהם ולא רק בחיסכון כספי, ובעיקר תנתק בין מעמד הפקידים למעמד השרים. אחרת, לא יישאר מי שיילחם על דמותה ועתידה של ישראל בתוך הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?