נשארה רק העלאת שכר

ועדת דוברת המליצה על סגירת מכללות וסמינרים, ביטול מחוזות, פיטורי מפקחים ועובדים, פרישת 15 אלף מורים ועלייה בשעות הלימוד הפרונטליות. לכל זה אין זכר ב"רפורמה"

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

לאחר שמונה חודשי משא ומתן הצליחו אתמול המורים להגיע להסכם שכר חדש עם האוצר. מדובר ב-90 אלף מורי בתי הספר היסודיים, בשעה ש-30 אלף המורים בבתי הספר התיכוניים ממשיכים בהשבתות ובעיצומים.

בעניין השכר - מדובר בתוספת של 26%, שתיפרס על פני שש שנים. עד לפני ימים מעטים היה הקו האדום 22%, אך התערבות ראש הממשלה, הרוצה להציג לציבור הישג כלשהו בתוך מבול הביקורת, הביאה לפריצת הקו.

השינוי החשוב ביותר יהיה בשכרו של המורה המתחיל, שהוא היום 3,900 שקל בחודש; הוא יועלה ל-5,300 שקל בחודש. גם סולם השכר ישתנה ויהיה סולם מקצועי, שיקדם את המורים לפי תפקודם, ולא רק לפי הוותק. מורה ותיק לאחר 10-15 שנה יגיע לשכר של כ-11,500 שקל בחודש - כשכר עובד מדינה אקדמאי.

מדובר בתוספת שכר ראויה, אך האם יש כאן גם רפורמה ראויה?

לשם רפורמה כזאת יש לשמור על כמה עקרונות. האחד - ביזור הכוח. על משרד החינוך להפסיק להיות מונופול ענקי הסובל מניגוד אינטרסים. עליו להפסיק להיות גם מפעיל המערכת, גם מעסיק המורים וגם המפקח. זה לא עובד. עליו להיות רק הרגולטור הקובע מדיניות וסטנדרטים. לכל זה אין זכר ב"רפורמה".

נושא אחר הוא מתן גמישות ניהולית למנהלי בתי הספר כדי שיוכלו לבחור במורים הטובים יותר, להוציא מורים לא מתאימים, להעלות שכר למצטיינים ולקבל אחריות מלאה לתקציב בית הספר. בנושא זה הרפורמה מטפלת אמנם, אך לא באופן מלא. הגמישות הניהולית של המנהל תשתפר, אך הוא לא יוכל להפסיק העסקת מורים כרצונו וגם לא לשפר את שכר הטובים. המפקחים של משרד החינוך ימשיכו לטרטר את המנהלים והמשרד לא יעביר אליהם סמכות כי זה בניגוד לאינטרס שלו.

נושא שלישי הוא ייעול המערכת, שבה שכבות ניהול רבות: מטה בירושלים, הנהלות אזוריות, הנהלות בעיריות והנהלות בבתי הספר. עלות הביורוקרטיה של מערכת החינוך גבוהה ביותר, הרבה מעבר למקובל במערב.

ועדת דוברת, שהמורים הצליחו לטרפד, המליצה על התייעלות, שמשמעותה סגירת מכללות וסמינרים, ביטול מחוזות, פיטורי מפקחים ועובדים, פרישת 15 אלף מורים ועלייה ניכרת בשעות הלימוד הפרונטליות. לכל זה אין זכר ב"רפורמה". אין התייעלות ואין פרישה משמעותית. המורים הסכימו לעלייה מגוחכת של שעת לימוד פרונטלית אחת בשבוע. זה הכל. היתר יהיו "שעות שהייה" ושעות פרטניות - שיופעלו רק כאשר "התנאים הפיסיים בבית הספר יאפשרו זאת"; כלומר, כאשר המשיח יגיע.

"שעות שהייה" הן בומרנג מסוכן. כי אחד היתרונות של מקצוע ההוראה הוא שעות העבודה הגמישות המסתיימות בצהריים ויתר העבודה נעשית בבית, בזמן החופשי. אך אם יהיה צורך להישאר בבית הספר עד שלוש, היתרון המשמעותי הזה ייעלם, ואז אולי יהיה כדאי לעבוד בעירייה או בבנק. ומה קרה לדרישה, שכל מורה יהיה בעל תואר ראשון בנוסף לתעודת ההוראה?

עקרונות ה"רפורמה" מזכירים יותר מדי את ה"רפורמה" שהיתה בממשלת יצחק רבין בשנים 1993/4. גם אז דיברו על שינוי שיביא למהפיכה חינוכית, אך בסיכומו של דבר נשארה מכל זה רק העלאת שכר. הוא עלה לכל, בלי להבחין בין טובים לרעים, מה שייאש את המורים הטובים והמסורים.

רפורמה אמיתית לא היתה אז. משרד החינוך נשאר בדיוק כמו קודם. מעמד המורים לא השתפר, רמתם לא עלתה, והישגי התלמידים המשיכו לסגת. האם נלמד הלקח? נראה שלא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?