יכול להיות טוב יותר

ההפגנה בכיכר רבין לא היתה הצלחה גדולה. הסיבה לכך אינה נעוצה בפופולריות של אולמרט בקרב העם, אלא בגורם אחר - יאוש

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

ההפגנה בכיכר רבין לא היתה הצלחה גדולה. ברבות השנים, התפתח בישראל סולם הערכה לא רשמי לגבי הפגנה "מוצלחת" או "לא מוצלחת" בכיכר. אחרי סינון ההגזמות המספריות שנוהגים מארגני העצרת לשחרר מעל בימת הנואמים, נקבע בדרך כלל המספר 100 אלף כ"הצלחה", ו-150 אלף כ"הצלחה גדולה".

הסיבה לכך אינה נעוצה בפופולריות של אולמרט בקרב העם. הסקרים מראים כי שנה אחרי בחירתו, ו-10 חודשים אחרי מלחמת לבנון - מדובר על אחד מראשי הממשלות הפחות פופולאריים במדינה, שהיה משיג בקושי 10% מהקולות אם היו נערכות היום בחירות.

הסיבה לכך היא אחת - יאוש. תשאלו את אלו שלא הגיעו לכיכר לסיבה לכך שהם לא ראו תוחלת בהפגנה אתמול, והם ישיבו כי פשוט לא קיימת אלטרנטיווה לאולמרט במערכת הפוליטית. ביבי? ברק? עמי איילון? שמענו עליהם כבר.

לאלו מצטרף הפחד מזעזוע נוסף של המערכת הפוליטית וחוסר הרצון לשלם את עלויות החלפת הממשלה. או במילים אחרות - עייפות וייאוש.

אלו הם מניעים לקויים. כל מי שמעריך כי הממשלה הנוכחית אינה טובה, כי היא כשלה במלחמה ותפקודה לוקה בחסר, צריך לתמוך בהחלפתה. הסיבה לכך היא פשוטה: כי ככה זה בדמוקרטיה. אולמרט ושריו כשלו, ואם לא די בוינוגרד, מכל עבר הם יכולים לראות עדויות כי כך חושב העם.

בנוסף לכך, להישארות הממשלה הנוכחית על כנה משמעותה אחת - קיפאון. קיפאון מדיני וכלכלי. התהום הפוליטית בה שרוי אולמרט לא תאפשר לו לעסוק בדבר בתקופת כהונתו - מלבד תמרוני השרדות פוליטיים.

מבחינה כלכלית וחברתית, אולמרט הוא חסר אג'נדה - תפקיד שר האוצר בממשלתו הרי פשוט לא קיים, עד לאחרונה מטאפורית, ובחודש האחרון גם פיסית. המשק מסתדר בלעדיו, אבל לא בטוח שממשלת ה"כלום הכלכלי" הנוכחית היא זו שעליה היינו סומכים אם היינו נזקקים לתוכנית כלכלית לעת משבר.

גם ברמה המדינית - ארגון שלום עכשיו נימק אתמול את חוסר השתתפותו בעצרת בכך ש"אם אולמרט יעשה שלום - שישאר". האם מישהו מעלה על דעתו את ראש הממשלה הופך את השולחן ויוזם מהלך מדיני? שוב מדובר על "ממשלת כלום". כפי שלא עשתה דבר עד היום, כבולה מימין ומשמאל - הממשלה הנוכחית לא תוכל לעשות שום מהלך, בעיקר בהתחשב בדמות חסרת חוט השדרה העומדת בראשה.

אולמרט צריך ללכת. הוא כשל בכל החזיתות. ביטחון, כלכלה - ועוד לא דיברנו על שחיתות ויושר ציבורי. מחליפו אולי לא יהיה טוב ממנו. אנחנו הרי כבר למודי סבל. אבל אין זו סיבה שיש להתייאש ולוותר על האפשרות שיכול להיות טוב יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"