כמה קשה באמת עובד מורה בישראל

במשך שנים התרגלו המורים לטעון כי על כל שעת הוראה בכיתה הם נדרשים לשעתיים של הכנה בבית. מהנתון של 24-16 שעות הוראה ממוצעות בשבוע - אי אפשר להתחמק

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

שכר ממוצע של מורה בישראל הוא כ-7,200 שקל בחודש, כשכר הממוצע במשק. במסגרת המשא ומתן המתנהל בימים אלה עם המורים על הסכם שכר חדש שוררת הסכמה כמעט מלאה ששכר המורים צריך להתעדכן בעשרות אחוזים. בהנחה שתהיה הסכמה על עדכון של 30%, הרי ששכרו הממוצע של מורה בישראל יעלה בקרוב לכ-9,500 שקל בחודש.

ספק אם אי פעם נוהל משא ומתן על שכר במגזר הציבורי שבו דובר על תוספת שכר ממוצעת של 30%. ספק אם יש לכך תקדים, בעיקר כאשר מדובר בסקטור הגדול ביותר בישראל - 130-150 אלף מורים. המשא ומתן עם המורים, כלומר, הוא מהנדיבים שניהל משרד האוצר אי פעם. ועדיין, גם אם תביעות המורים יתקבלו במלואן, שכרם הממוצע של המורים בישראל יהיה נחות משמעותית משכרם הממוצע של האקדמאים במגזר הציבורי -10.5-11 אלף שקל בחודש.

שני דברים עומדים למורים לרועץ. האחד, מספרם הגדול, שהוא כוחם העיקרי ובו בזמן חולשתם העיקרית. כל תוספת שכר למורים מיתרגמת מיד לבעיה מאקרו-כלכלית: 10% תוספת שכר למורים תעלה למשק 1.2-1.75 מיליארד שקל בשנה (תלוי איך סופרים את מגזר המורים). 30% תוספת שכר הם לכן בעיה של 3.6-5.5 מיליארד שקל בשנה - סכום שתקציב המדינה יתקשה מאוד לעמוד בו. מה גם שבשל משקלם העצום במשק, כל תוספת שכר למורים עלולה לערער את כל יסודות השכר במגזר הציבורי ולהכניס את ההוצאות במשק לסחרור.

הדבר השני שעומד למורים לרועץ הוא היקף המשרה המצומצם שלהם. האקדמאים האחרים בשירות המדינה אמנם מרוויחים לפחות 50% יותר מהם, אבל גם מספר שעות העבודה השבועי שלהם גבוה בהרבה ואינו נופל מ-40 שעות. אצל המורים, לעומת זאת, משרה מלאה עומדת על 30 שעות שבועיות אצל המורים בבתי הספר היסודיים, ו-24 שעות שבועיות אצל מורים העל יסודיים.

בפועל, היקפי המשרה הללו תיאורטיים בלבד. המורים, בעיקר המורים העל-יסודיים, מקבלים גמול שונה כתחליף לשעות: מי שמלמד לבגרות מקבל על כל שעת הוראה לבגרות תוספת רעיונית של שעות; מחנכי כיתה מקבלים תוספת שעות; מורות שהן גם אמהות (הרוב המוחלט של הסקטור, כמובן) מקבלות תוספת שעות, וכן הלאה. כתוצאה מכך, היקף המשרה הממוצע בבתי הספר היסודיים הוא 24-25 שעות שבועיות בלבד, ואילו בבתי הספר העל יסודיים היקף המשרה הממוצע הוא 16-18 שעות שבועיות בלבד. כן, מורה בבית ספר תיכון יכולה לעבוד 16 שעות בשבוע ולהיחשב למי שעובדת יותר ממשרה מלאה - וזאת, כמובן, מבלי לספור את החופשות הארוכות להן זכאים המורים במהלך השנה.

שכרם של מורים בישראל הוא נמוך לכל הדעות, אבל בכך הוא משקף לא מעט את העובדה שמורים עובדים מעט מאוד. פריון של 16 שעות שבועיות בתיכונים אינו יכול להיחשב לפריון סביר, ובעטיו היכולת להגדיל את שכר המורים מוגבלת מאד.

הנתונים הללו עומדים בבסיס המחלוקת העזה בין משרד האוצר למשרד החינוך וארגוני המורים במסגרת המו"מ על הסכם שכר חדש למורים. משרד האוצר אינו חולק על כך ששכר המורים בישראל אינו ראוי, הוא רק טוען כי גם אורכו של שבוע העבודה שלהם אינו ראוי, וכי מי שמצפה לתוספת שכר של 30% בעלות של 5 מיליארד שקל בשנה, שיתכבד ויתחיל לעבוד יותר קשה.

ספק אם המורים בישראל יאהבו את הצגתם כמי שאינם עובדים קשה. במשך שנים התרגלו לטעון כי על כל שעת הוראה בכיתה הם נדרשים לשעתיים של הכנה בבית, וכי אין דבר שוחק יותר מאשר לעמוד במשך עשרות שעות בשבוע מול כיתה של 40 תלמידים רעשניים ובלתי ממושמעים. יש צדק מסוים בטענות המורים, ועדיין - הנתון של של 16-24 שעות הוראה ממוצעות בשבוע הוא נתון שאי אפשר להתחמק ממנו. בעיקר כשהוא מתלווה לשורה ארוכה של חוליים נוספים במערכת החינוך, כמו קידום על סמך ותק ולא על סמך כישורים, חוסר יכולת לפטר מורים לא טובים (מתוך 130 אלף מורים, רק בודדים מפוטרים מדי שנה בשל היעדר כישורים), ואיכות כוח אדם נמוכה יחסית הפונה להוראה בשל השילוב של שכר נמוך עם תנאי קבלה נמוכים למקצוע.

המורים, לכן, אוהבים לייחס את השחיקה במעמדם לשחיקה בשכרם בלבד. עם זאת, המציאות מורכבת יותר, וכל ניסיון לגאול את מעמדו של המורה בישראל יהיה חייב לכלול שינוי יסודי יותר בעבודתם של המורים, לרבות הגדלת מספר שעות העבודה שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות