יו"ר הפיס כצנלסון: "אם מפעל הפיס ייסגר היום - הציבור יפסיד 4 מיליארד שקל"

האוצר: שינוי אופן חלוקת הכספים בין המדינה לרשויות המקומיות יפגע קשות בפריפריה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

דירקטוריון מפעל הפיס דחה אתמול את הצעת האוצר לגבי אופן חלוקת הרווחים מההגרלות בשנים 2007-2012. משמעות ההחלטה היא סגירת הפיס היום בחצות. הדירקטוריון התכנס אתמול לישיבת חירום, כדי לדון בתנאי ההיתר של מפעל הפיס לחמש השנים הקרובות.

האוצר הציע כי 52% מרווחי הפיס יועברו אליו ו-48% יועברו למרכז השלטון המקומי. הפיס שייך למרכז השלטון המקומי. ב-2006 הסתכמו רווחיו ב-720 מיליון שקל.

עד 2002 היה נהוג כי 70% מרווחי הפיס מיועדים לשלטון המקומי ו-30% לאוצר. ב-2002-2006, עקב המשבר במערכת החינוך והמחסור החמור בכיתות לימוד וגני ילדים, ולאחר בקשת של האוצר, הסכים מרכז השלטון המקומי כי 70% מרווחי הפיס יועברו לאוצר להקמת 3,600 כיתות לימוד וגני ילדים.

לקראת 2007 וחתימת החוזה החמש-שנתי החדש (2007-2012) בין האוצר למרכז השלטון המקומי, דרש המרכז לחזור לנוסחה הישנה לחלוקת הרווחים - 70% מרווחי ההגרלות לרשויות המקומיות ורק 30% לאוצר. האוצר סירב וכאמור דרש 52% מהרווחים לעצמו.

בישיבת הדירקטוריון אתמול אמר שמואל ריפמן, חבר הדירקטוריון ויו"ר ארגון המועצות המקומיות, כי הצעת האוצר מבישה וכי קבלתה תביא למצב שבו הרשויות המקומיות לא יוכלו לבנות פרויקט כלשהו למען הקהילה. לדבריו, האוצר מנסה להשתלט על רווחי הפיס: "אם האוצר לא יאפשר את שינוי חלוקת הרווחים ואם לא יאשרו תוספת משחקים חדשים, לא נחתום על ההיתר - גם אם המשמעות היא סגירת הפיס".

הפיס הוקם ב-51' כמפעל של השלטון המקומי. ההיתר לקיום הגרלות ניתן לפיס על ידי האוצר מדי חמש שנים. תוקף ההיתר הנוכחי יפוג היום בחצות. מרכז השלטון המקומי משתמש ברווחי הפיס לבניית מועדוני נוער וקשישים, ספריות, טיפות חלב, מרפאות שיניים, אולמות ספורט, היכלי תרבות, פארקים ועוד. 30% מכספי הרווחים שהועברו במשך השנים לאוצר יועדו להקמת כיתות לימוד. ב-2002-2006, כש-70% מכספי הרווחים הועברו לאוצר, נבנו באמצעותם 3,600 כיתות לימוד וגני ילדים.

מנכ"ל הפיס, שאול סוטניק, הנחה אתמול צוותי חירום של הפיס לגבש תוכנית להפסקת פעילות הארגון. לדבריו, "זהו מצב חדש שלא התמודדנו איתו בכל 55 שנות קיומו של הפיס. אני מתקשה להאמין שנגיע לסגירה, אבל האחריות מחייבת אותנו להיות מוכנים לכל מצב. הנחתי את העובדים להכין תוכנית, כך שאף מנוי או לקוח של הפיס לא ייפגע. הפיס יקיים את כל ההתחייבויות שלו ללקוחות עד אחרון הזוכים והספקים".

במפעל הפיס ציינו אתמול כי סגירתו תביא לפגיעה מיידית בהעסקתם של 3,000 זכיינים, 200 עובדי הפיס, 1,000 ספקים ו-1,200 קבלנים המועסקים בהקמת מבני ציבור בכל הארץ.

מהאוצר נמסר כי לפני שבועיים סוכם בין הממונה על התקציבים באוצר, קובי הבר, לבין יו"ר הפיס ויו"ר השלטון המקומי עדי אלדר על חלוקה שווה של רווחי הפיס בין המדינה למרכז השלטון המקומי. לטענת האוצר, "שינוי אופן חלוקת הכספים בין המדינה לרשויות המקומיות, כפי שמוצע עתה ע"י ראשי הרשויות, יפגע קשות בהמשך בניית כיתות הלימוד וחיזוק הפריפריה". האוצר מעריך כי הצדדים יגיעו להסדר עד הלילה בחצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"