החל מהבוקר: שביתה מלאה במגזר הציבורי; אין המראות בנתב"ג; מערכת הבריאות, מערכת החינוך והבנקים אינם שובתים

זאת לאחר שנכשל המו"מ הלילי בין ההסתדרות לאוצר; במסגרת השביתה, לא תהיה קבלת קהל במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

מאת חיים ביאור ושירות "הארץ"

הסתדרות העובדים החלה הבוקר (רביעי) בשביתה רחבת היקף במשק לאחר שנכשל המו"מ הלילי בין יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לבין שר האוצר, אברהם הירשזון, ושר הפנים, רוני בר-און, בנוגע לתשלום השכר המעוכב לחלק מעובדי הרשויות המקומיות.

בעקבות השביתה המתוכננת, הקדימה חברת "אל-על" 13 טיסות שאמורות היו להמריא היום, לשעות הלילה.

עלול להיווצר מחסור בדלק

אם המשבר לא ייפתר תוך יומיים, עלול להיווצר מחסור בדלק בתחנות הדלק, מכיוון שהשביתה כוללת את בתי הזיקוק ופי גלילות. עקב שביתת הרשויות המקומיות, לא תיאסף אשפה מהרחובות וחצרות הבתים, לא יירשמו דו"חות חניה לנהגים, משרדי הרשויות והמועצות הדתיות יהיו סגורים ולא יפעלו שירותי הרווחה ורישום של זוגות לנישואין. ישבתו גם העובדים המינהליים, וכן הספרנים באוניברסיטאות ובמכללות.

הירשזון קרא אמש להימנע משביתה לדבריו, "אזרחי מדינת ישראל זכאים לשקט, ליציבות ולוודאות".

השביתה לא תכלול את מערכות הבריאות והחינוך

מנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי, צחי טבקמן, אמר אמש כי השביתה לא תכלול בשלב זה את מערכת הבריאות (קופת חולים, בתי החולים, טיפות חלב, מד"א), החינוך המיוחד, התעשיות הבטחוניות, קווי אגד ודן, רשות השידור, מעונות היום, הפנימיות והחברה הלאומית לדרכים (מע"צ). כל הבנקים יפעלו כרגיל, פרט לבנק ישראל שפעילותו תושבת.

עילת השביתה עליה החליטה ההסתדרות היא עיכוב בתשלום השכר, כולו או חלקו, ל-12 אלף עובדים בעשרות רשויות מקומיות ואי העברת כספי ההפרשות לקופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקרנות הפנסיה עבור 40 אלף מעובדי הרשויות.

» כל מידע שתרצה - ישר אליך ובחינם!

"כל מה שאנו רוצים הוא שהרשויות המקומיות ישלמו את השכר המגיע לעובדים ויעבירו את הכספים לקופות של העובדים כנהוג במדינה מתוקנת", אמר אתמול עיני והוסיף: "זה אמור להיות מובן מאליו, אך זו פרשה הנמשכת כבר שנתיים ויותר. ב-12 ביולי האחרון ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כדי לשכנע את הממשלה להתחיל לפעול בנדון. הצטיידנו במנה גדושה של סבלנות, אך דבר לא קרה. אני דורש, כתנאי להימנעות משביתה, גיבוש מתווה לתשלום מלוא השכר לעובדים ונקיטת סנקציות כלפי ראשי ערים ומועצות מקומיות שלא שילמו שכר או תנאים סוציאליים. איננו רוצים לשבות, וברגע שיתקבלו דרישותינו, הסכסוך יסתיים".

עיני רמז לזליכה: פקיד אחד מונע את העברת הסכום

ברמז לחשב הכללי באוצר, ירון זליכה, אמר עיני: "מזה יותר מחודש משרד האוצר מנסה להעביר כספים לרשויות כדי שיוכלו לשלם את השכר והתנאים הנלווים לעובדים, אך פקיד אחד מונע את העברת הסכום". בתגובה אמר זליכה: "תפקידי לשמור על הקופה הציבורית ולוודא שכספים יוצאו ממנה לפי החוק וכללי המינהל התקינים. יחד עם זאת, אני מבין לליבם של עובדי הרשויות המקומיות".

גם שר הפנים בר-און, רמז הערב כי זליכה אחראי למשבר. "העניין הזה נגמר כבר לפני למעלה מחודשיים", אמר בפתיחת הפגישה אמש. "היה הרבה רצון טוב מצד יושב ראש ההסתדרות, והרבה רצון טוב מצד שר האוצר וגם משרד הפנים השתתף בסיכום הזה", הוסיף. "למרבית הצער זה השתבש, לא באשמתו של אף אחד מאלה שיושבים סביב השולחן הזה. את העניין הזה צריך לפתור אחת ולתמיד. אי אפשר להשבית משק שלם על גחמה של מישהו שלא נמצא כאן בחדר".

מקורות באוצר אמרו אמש כי פתרון בעיית אי תשלום השכר והתנאים הנלווים ברשויות נתקל בקושי רב מכיוון שהבנקים אינם מוכנים להעמיד אשראי לחלק מהרשויות הנתונות בגירעונות גדולים, מחשש שהן לא יוכלו להחזיר את הסכום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"