בשלים לקחת אחריות חברתית

איריס אלדר ויעל שניידמן מזיו האפט, מצביעות על מספר הולך וגדל של ארגונים המעסיקים מנהלי אחריות חברתית וכאלו הנמצאים בתהליך יצירת דו"ח חברתי; דו"ח חברתי כולל התייחסות לנושאים כמו תרומה לקהילה, קשר עם עובדים, לקוחות וספקים, ואחריות סביבתית

עינב בן יהודה
עינב בן יהודה

דו"ח חברתי לכל חברה הוא רק עניין של זמן - כך מאמינות איריס אלדר, מנהלת מחלקת דיווח חברתי וסביבתי, ויעל שניידמן, מנהלת הפיתוח העסקי בפירמת רואי החשבון BDO זיו האפט. דו"ח חברתי נובע מהתפישה שתאגיד חייב דין וחשבון לחברה ולסביבה במסגרתם הוא פועל ולא רק לבעלי המניות. הדו"ח כולל התייחסות לנושאים כמו תרומה לקהילה, קשר עם עובדים, לקוחות וספקים, ואחריות סביבתית.

"המודעות לנושא של דיווח חברתי נמצאת בעלייה", אומרת שניידמן. "זו התפתחות כלל עולמית. מתוך 250 החברות המובילות בעולם ל-52% מהן יש דו"ח חברתי. בצרפת למשל, כל חברה ציבורית מחויבת בדו"ח חברתי. אני רוצה שזה יהיה חלק מהנורמה העסקית בישראל. ככל שהתופעה תתרחב, המודעות תגדל". שניידמן מוסיפה כי "יותר ויותר חברות מבינות שיש צורך בביקורת אמיתית על הנושאים האלו, כפי שמבקרים דו"חות כספים. חברה שרוצה לפאר את היקפי התרומות לקהילה יכולה להוציא הודעות לעיתונות. לדו"ח לעומת זאת, יש כללים ברורים".

מדוע התופעה אינה רחבה יותר בישראל? לדעתה של שניידמן מדובר בחוסר בשלות. "לא כל החברות בשלות לתהליך. בנוסף, מדובר בתהליך יקר שדורש הרבה זמן. אני לא חושבת שזה מגיע מאיזשהו חשש מהתוצאות של דו"ח כזה. כשחברה מייצרת דו"ח חברתי, גם אם עולות ממנו בעיות, יש כאן אמירה - אנחנו ערים לבעיות ומודעים לאתגרים העומדים בפנינו".

אלדר ושניידמן מכירות את הביקורות על הדו"חות החברתיים הראשונים שהוציאו חברות בישראל, בהם עדיין חסרים נתונים מהותיים. "צריך לזכור כי כשמדובר בדו"ח ראשון מדובר בתהליך מאוד מורכב. חברה שנכנסת לתהליך כזה משתפשפת תוך כדי עשייה ומדו"ח לדו"ח משתפרים. עדיין, חשוב לזכור כי גם אם מדובר בדו"ח חסר, זו מגמה חיובית", אומרת שניידמן.

"יותר ויותר ארגונים מבינים את החשיבות"

כחלק מהמודעות ההולכת וגדלה בקרב חברות לנושא האחריות החברתית, השתיים מזכירות את העלייה במספר החברות המעסיקות מנהלי אחריות חברתית, גלגולו של תפקיד מנהל קשרי הקהילה. "לפני חמש שנים, למשל, לא היתה בשלות להבין מה המשמעות של תפקיד כזה. מנהלי קשרי קהילה, כפי שהם נקראו אז, עסקו בעיקר בתחום של תרומה לקהילה", אומרת אלדר. "כיום מדובר בניהול של כל נושא האחריות חברתית הכוללת של הארגון על מגוון נושאים ותחומים - זכויות העובד, שמירה על איכות הסביבה, הטרדות מיניות, עובדים זרים, אתיקה ועוד".

"המודעות לנושא הולכת ומתרחבת. כיום יותר ויותר אירגונים מבינים שאת נושא האחריות החברתית והסביבתית צריך לנהל באותם כלים מקצועים ובצורה לא פחות רצינית ממה שמנהלים היבטים אחרים", אומרת אלדר.

בזיו האפט מעבירים כבר כשש שנים קורס המיועד להכשיר מנהלי אחריות חברתית באירגונים, בשיתוף עם מ.ע.ל.ה (מחויבות עסקים לחברה). עד היום סיימו את הקורס יותר מ-200 אנשים, מרביתם נשלחו על ידי החברות בהם הם עובדים. לדברי אלדר ושניידמן, בין החברות המעסיקות מנהלי אחריות חברתית נמצאות סלקום, מי עדן, פרטנר, הבנק הבינלאומי, חברת החשמל, תמיר פישמן ומוטורולה. השתיים אומרות כי בשנתיים האחרונות השתנו התחומים המטופלים במסגרת הקורס. "כיום התפקיד הזה כולל הרבה יותר תחומים", מסבירה אלדר. "מתייחסים להבטים כמו אמת בפרסום, לנורמות שיווק וצרכנות, ותחרות הוגנת".

"חברה, ככל שתהיה מודעת וגדולה, לא יכולה להתנפל על כל התחומים יחד", מוסיפה שניידמן. "אנחנו רוצים ליצור מצב שלא יהיה מדובר באופנה חולפת, שכל הטיפול בנושא לא יהיה תלוי במנכ"ל ובמידת המעורבות שלו, אלא מודל שבנוי בתוך הארגון. שחברות יעלו מדרגה מקשרי קהילה לאחריות חברתית סביבתית כוללת".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?