דו"ח העוני של המכון הישראלי לדמוקרטיה: שיעור המשפחות העניות בשנת 2004 חצה לראשונה את קו ה-20%

על פי הדו"ח, קצבת הזקנה בישראל, שמהווה את הרובד הבסיסי של ההכנסה לאחר הפרישה, היתה בשנת 2004 מן הנמוכות ביותר בעולם המערבי

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker digital

לקראת פורום קיסריה ה-14, פורסם דו"ח העוני של המכון הישראלי לדמוקרטיה. על פי ממצאי הדו"ח, שהתמקד בעיקר בבחינת האינטראקציה בין משפחה, מעמד בשוק העבודה וממשלה, שיעור המשפחות העניות בשנת 2004 חצה לראשונה את קו ה-20%, שהם יותר ממיליון וחצי נפשות.

הדו"ח סוקר את הסיבות לעוני, וטוען כי אחת הסיבות לעוני בישראל היא גודל המשפחות. על פי הדו"ח, שיעור הפריון הכולל הנוכחי של אישה ישראלית הוא עדיין כפול בקירוב בהשוואה למדינות מערביות, ומשקף בחלקו את שיעורי הילודה הגבוהים בקרב ערבים וחרדים. גורם זה אמור לתרום לממדי עוני גבוהים יותר בישראל בהשוואה לעולם, לטענת הדו"ח.

שיעור העוני במשפחות גדולות נשאר ברמה של מעל 60% גם לאחר הסיוע הכספי הממשלתי שהן מקבלות, כך לפי דו"ח העוני. שיעור העוני בקרב משפחות חד-הוריות ישראליות עמד בשנת 2004 על כ-31% וזאת לעומת כ-20% במשפחות דו-הוריות.

אחד המאפיינים הייחודים של ישראל בהשוואה לעולם היא מידת אי הוודאות בה נתון המשק, שמתבטאת בכך שהסיכויים להיות בלתי מועסק בישראל גבוהים יותר בהשוואה למדינות המפותחות. על פי הדו"ח, שיעור העוני בקרב משקי בית ללא אדם עובד (בגיל העבודה) עמד בשנת 2004 על כ-65%. היחלשות המעמד של עובדים בעלי ההשכלה הנמוכה בשוק העבודה היא אחד הגורמים לעליית שיעור העוני.

גם הממשלה שותפה לעוני, על פי הדו"ח: התמיכות השוטפות והביטוח החברתי בישראל נמוכים יחסית למקובל בעולם המערבי אם מודדים זאת על פי שיעור ההוצאה לתשלומי העברה יחסית לתוצר. קצבת ילדים במתכונתה החדשה היא מן הנמוכות ביותר במדינות המפותחות, על פי הדו"ח. קצבת הזקנה בישראל, שמהווה את הרובד הבסיסי של ההכנסה לאחר הפרישה, היתה בשנת 2004 מן הנמוכות ביותר בעולם המערבי.

עוד על פי הדו"ח, אורח החיים החרדי - שמתבטא בפרקי זמן ארוכים מחוץ לשוק העבודה, מספר ילדים רב יחסית ותוכנית לימודים שאינה תואמת את צורכי שוק העבודה המודרני - מכתיב עוני כספי בשיעורים יוצאי דופן.

כמחצית מהאוכלוסייה הלא-יהודית היתה ענייה בשנת 2004. שיעורי העוני של משפחות ערביות גדולים יותר גם כאשר משווים אותן למשפחות יהודיות בעלות מספר מפרנסים זהה.

כותבי הדו"ח מציעים מספר צעדים לצמצום העוני, בהם הסרת חסמים שעומדים לפני האוכלוסייה הערבית, הגדלת ההשקעה בחינוך בגיל הרך, הגברת כוח המשיכה של שוק העבודה עבור בעלי השכלה נמוכה, הגדלת התמריץ של גברים חרדים לעבוד והגדלת הסיוע הממשלתי הכספי באופן אוניברסלי.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה