דו"ח העוני של המכון הישראלי לדמוקרטיה: שיעור המשפחות העניות בשנת 2004 חצה לראשונה את קו ה-20%

על פי הדו"ח, קצבת הזקנה בישראל, שמהווה את הרובד הבסיסי של ההכנסה לאחר הפרישה, היתה בשנת 2004 מן הנמוכות ביותר בעולם המערבי

TheMarker digital
TheMarker digital

לקראת פורום קיסריה ה-14, פורסם דו"ח העוני של המכון הישראלי לדמוקרטיה. על פי ממצאי הדו"ח, שהתמקד בעיקר בבחינת האינטראקציה בין משפחה, מעמד בשוק העבודה וממשלה, שיעור המשפחות העניות בשנת 2004 חצה לראשונה את קו ה-20%, שהם יותר ממיליון וחצי נפשות.

הדו"ח סוקר את הסיבות לעוני, וטוען כי אחת הסיבות לעוני בישראל היא גודל המשפחות. על פי הדו"ח, שיעור הפריון הכולל הנוכחי של אישה ישראלית הוא עדיין כפול בקירוב בהשוואה למדינות מערביות, ומשקף בחלקו את שיעורי הילודה הגבוהים בקרב ערבים וחרדים. גורם זה אמור לתרום לממדי עוני גבוהים יותר בישראל בהשוואה לעולם, לטענת הדו"ח.

שיעור העוני במשפחות גדולות נשאר ברמה של מעל 60% גם לאחר הסיוע הכספי הממשלתי שהן מקבלות, כך לפי דו"ח העוני. שיעור העוני בקרב משפחות חד-הוריות ישראליות עמד בשנת 2004 על כ-31% וזאת לעומת כ-20% במשפחות דו-הוריות.

אחד המאפיינים הייחודים של ישראל בהשוואה לעולם היא מידת אי הוודאות בה נתון המשק, שמתבטאת בכך שהסיכויים להיות בלתי מועסק בישראל גבוהים יותר בהשוואה למדינות המפותחות. על פי הדו"ח, שיעור העוני בקרב משקי בית ללא אדם עובד (בגיל העבודה) עמד בשנת 2004 על כ-65%. היחלשות המעמד של עובדים בעלי ההשכלה הנמוכה בשוק העבודה היא אחד הגורמים לעליית שיעור העוני.

גם הממשלה שותפה לעוני, על פי הדו"ח: התמיכות השוטפות והביטוח החברתי בישראל נמוכים יחסית למקובל בעולם המערבי אם מודדים זאת על פי שיעור ההוצאה לתשלומי העברה יחסית לתוצר. קצבת ילדים במתכונתה החדשה היא מן הנמוכות ביותר במדינות המפותחות, על פי הדו"ח. קצבת הזקנה בישראל, שמהווה את הרובד הבסיסי של ההכנסה לאחר הפרישה, היתה בשנת 2004 מן הנמוכות ביותר בעולם המערבי.

עוד על פי הדו"ח, אורח החיים החרדי - שמתבטא בפרקי זמן ארוכים מחוץ לשוק העבודה, מספר ילדים רב יחסית ותוכנית לימודים שאינה תואמת את צורכי שוק העבודה המודרני - מכתיב עוני כספי בשיעורים יוצאי דופן.

כמחצית מהאוכלוסייה הלא-יהודית היתה ענייה בשנת 2004. שיעורי העוני של משפחות ערביות גדולים יותר גם כאשר משווים אותן למשפחות יהודיות בעלות מספר מפרנסים זהה.

כותבי הדו"ח מציעים מספר צעדים לצמצום העוני, בהם הסרת חסמים שעומדים לפני האוכלוסייה הערבית, הגדלת ההשקעה בחינוך בגיל הרך, הגברת כוח המשיכה של שוק העבודה עבור בעלי השכלה נמוכה, הגדלת התמריץ של גברים חרדים לעבוד והגדלת הסיוע הממשלתי הכספי באופן אוניברסלי.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"