התארגנות עובדים טובה גם למעסיקים

יש יותר מידי מקרים שבהם מעסיקים מנסים לחבל ביכולת העובדים להתארגן ולהתאגד. זו לא רק פגיעה בזכות ההתאגדות, אלא גם במעסיקים עצמם ששכרם יוצא בהפסדם

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

למרות הרגיעה המסתמנת בתחום יחסי העבודה בישראל, על רקע ההידברות השיטתית בין ראשי ההסתדרות והמעסיקים, נראה כי מתחת לפני השטח ממשיכה לבעבע האיבה הנושנה בין מעסיקים ועובדים. מעסיקים רבים עדיין לא מוכנים להפנים את הערך המוסרי והתועלתני הטמון בהתארגנות עובדים ומנסים לחבל ככל האפשר בחופש הפעולה של העובדים וביכולתם להתאגד.

לאחרונה קבע בית הדין הארצי לעבודה בפסק דין תקדימי, כי יש לו סמכות עניינית לדון בביטול הליכים משמעתיים שננקטו כנגד עובדים חברי ועד על ידי מעסיקיהם, שכן מדובר בהחלטות מנהליות בתחום יחסי העבודה והן כפופות לביקורת שיפוטית (ע"ע 001574/04). בית הדין הארצי אף קבע, כי בסמכותו לבחון את הרקע להגשת התלונה כנגד העובדים ולבדוק אם לא היו מונחים על ידי מניעים זרים או פסולים. לבית הדין סמכות - קבע הרכב השופטים - לבחון את השיקולים שהביאו להגשת הקובלנות ולפסול את עצם הגשת התובענות אם נעשו מתוך ניסיון להפחיד את העובדים או להתעמר בחברי הוועד.

בית הדין הארצי החליט כך במסגרת תביעה של עובדי עיריית רמלה, שלום אליהו ודוד אסולין, שהם גם פעילים בוועד העובדים של עובדי העירייה. השניים טענו כי ראש העיר, יואל לביא, מתנכל להם במשך זמן רב רק בשל חברותם בוועד העובדים ומגיש נגדם תובענות משמעתיות בלתי פוסקות. הם הוסיפו וטענו, כי מאז נבחר לביא לראשות העיר התפתח דפוס פעולה לפיו כל אימת שמתעורר עניין הקשור ליחסי עבודה וועד העובדים עומד על משמר זכויות העובדים ואינו מתיישר עם דרישות העירייה, פוגע ראש העיר בנציגי הוועד. לטענת השניים, מדובר בניסיון של ראש העיר לפגוע בחופש ההתאגדות של העובדים.

חברי הוועד אינם חסינים מפני הליך של פיטורים, או הגשת תלונות משמעתיות כנגדם אם התרשלו בתפקידם או שגרמו נזק למעסיק. במובן זה דינם כדין כל עובד
צריך להדגיש, כי חברי הוועד אינם חסינים מפני הליך של פיטורים, או הגשת תלונות משמעתיות כנגדם אם התרשלו בתפקידם או שגרמו נזק למעסיק. במובן זה דינם כדין כל עובד. מעבר לכך, על חברי הוועד מוטלת אחריות רבה בשל חברותם בוועד העובדים ועליהם להימנע משימוש לרעה בבחירתם לייצג את העובדים.

יש להצטער שמעסיקים רבים טרם הפנימו את החשיבות המוסרית-ערכית והמעשית של התארגנות עובדים. יש יותר מידי מקרים שבהם מעסיקים מנסים לחבל ביכולת העובדים להתארגן ולהתאגד. זו לא רק פגיעה בזכות ההתאגדות, שהיא זכות בסיסית של העובדים וחלק מזכויות האזרח, אלא גם במעסיקים עצמם ששכרם יוצא בהפסדם. למעסיקים צריך להיות עניין לנהל תקשורת פנים-ארגונית באמצעות ועד מייצג, שנבחר על ידי העובדים, היכול גם לכפות את דעתו על העובדים ולהבטיח שקט תעשייתי. הוועד החזק נועד בראש ובראשונה לייצג את העובדים, אבל כל המחקרים בתחום יחסי העבודה מוכיחים כי מפעלים וארגונים, שבהם מכהן ועד עובדים חזק ובעל יכולת אכיפה, מצליחים לעכל טוב יותר שינויים מבניים ויוצרים סביבת עבודה שמאפשרת צמיחה בת קיימא ושקט תעשייתי.

עו"ד נעמי לנדאו מתמחה בתחום יחסי העבודה. שימשה בעבר כממונה על יחסי עבודה בפרקליטות מחוז ת"א וכיהנה כיועצת המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן