התארגנות עובדים טובה גם למעסיקים

יש יותר מידי מקרים שבהם מעסיקים מנסים לחבל ביכולת העובדים להתארגן ולהתאגד. זו לא רק פגיעה בזכות ההתאגדות, אלא גם במעסיקים עצמם ששכרם יוצא בהפסדם

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

למרות הרגיעה המסתמנת בתחום יחסי העבודה בישראל, על רקע ההידברות השיטתית בין ראשי ההסתדרות והמעסיקים, נראה כי מתחת לפני השטח ממשיכה לבעבע האיבה הנושנה בין מעסיקים ועובדים. מעסיקים רבים עדיין לא מוכנים להפנים את הערך המוסרי והתועלתני הטמון בהתארגנות עובדים ומנסים לחבל ככל האפשר בחופש הפעולה של העובדים וביכולתם להתאגד.

לאחרונה קבע בית הדין הארצי לעבודה בפסק דין תקדימי, כי יש לו סמכות עניינית לדון בביטול הליכים משמעתיים שננקטו כנגד עובדים חברי ועד על ידי מעסיקיהם, שכן מדובר בהחלטות מנהליות בתחום יחסי העבודה והן כפופות לביקורת שיפוטית (ע"ע 001574/04). בית הדין הארצי אף קבע, כי בסמכותו לבחון את הרקע להגשת התלונה כנגד העובדים ולבדוק אם לא היו מונחים על ידי מניעים זרים או פסולים. לבית הדין סמכות - קבע הרכב השופטים - לבחון את השיקולים שהביאו להגשת הקובלנות ולפסול את עצם הגשת התובענות אם נעשו מתוך ניסיון להפחיד את העובדים או להתעמר בחברי הוועד.

בית הדין הארצי החליט כך במסגרת תביעה של עובדי עיריית רמלה, שלום אליהו ודוד אסולין, שהם גם פעילים בוועד העובדים של עובדי העירייה. השניים טענו כי ראש העיר, יואל לביא, מתנכל להם במשך זמן רב רק בשל חברותם בוועד העובדים ומגיש נגדם תובענות משמעתיות בלתי פוסקות. הם הוסיפו וטענו, כי מאז נבחר לביא לראשות העיר התפתח דפוס פעולה לפיו כל אימת שמתעורר עניין הקשור ליחסי עבודה וועד העובדים עומד על משמר זכויות העובדים ואינו מתיישר עם דרישות העירייה, פוגע ראש העיר בנציגי הוועד. לטענת השניים, מדובר בניסיון של ראש העיר לפגוע בחופש ההתאגדות של העובדים.

חברי הוועד אינם חסינים מפני הליך של פיטורים, או הגשת תלונות משמעתיות כנגדם אם התרשלו בתפקידם או שגרמו נזק למעסיק. במובן זה דינם כדין כל עובד
צריך להדגיש, כי חברי הוועד אינם חסינים מפני הליך של פיטורים, או הגשת תלונות משמעתיות כנגדם אם התרשלו בתפקידם או שגרמו נזק למעסיק. במובן זה דינם כדין כל עובד. מעבר לכך, על חברי הוועד מוטלת אחריות רבה בשל חברותם בוועד העובדים ועליהם להימנע משימוש לרעה בבחירתם לייצג את העובדים.

יש להצטער שמעסיקים רבים טרם הפנימו את החשיבות המוסרית-ערכית והמעשית של התארגנות עובדים. יש יותר מידי מקרים שבהם מעסיקים מנסים לחבל ביכולת העובדים להתארגן ולהתאגד. זו לא רק פגיעה בזכות ההתאגדות, שהיא זכות בסיסית של העובדים וחלק מזכויות האזרח, אלא גם במעסיקים עצמם ששכרם יוצא בהפסדם. למעסיקים צריך להיות עניין לנהל תקשורת פנים-ארגונית באמצעות ועד מייצג, שנבחר על ידי העובדים, היכול גם לכפות את דעתו על העובדים ולהבטיח שקט תעשייתי. הוועד החזק נועד בראש ובראשונה לייצג את העובדים, אבל כל המחקרים בתחום יחסי העבודה מוכיחים כי מפעלים וארגונים, שבהם מכהן ועד עובדים חזק ובעל יכולת אכיפה, מצליחים לעכל טוב יותר שינויים מבניים ויוצרים סביבת עבודה שמאפשרת צמיחה בת קיימא ושקט תעשייתי.

עו"ד נעמי לנדאו מתמחה בתחום יחסי העבודה. שימשה בעבר כממונה על יחסי עבודה בפרקליטות מחוז ת"א וכיהנה כיועצת המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?