פורשים ומקטרים

בעוד האבטלה במשק גבוהה, מספר העניים גדל, ואלפי חולים משוועים לתרופות, נהנו המחוקקים הפורשים ממצנח הזהב שמרפד את הסתגלותם לחיים כאזרחים רגילים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חברי ועדת הכנסת הסכימו השבוע לקצץ בתנאי הפרישה המופלגים והשערורייתיים של המחוקקים הפורשים לאחר שסדרת הכתבות הבלעדיות שפורסמה ב-3 החודשים האחרונים ב-TheMarker גרמה לחלקם לחוש שלא בנוח.

בעוד האבטלה במשק גבוהה, מספר העניים גדל, ואלפי חולים משוועים לתרופות, נהנו המחוקקים הפורשים ממצנח הזהב שמרפד את הסתגלותם לחיים החדשים כאזרחים רגילים.

הוא ובני משפחתו יצטרכו לוותר על טלפון ועיתון חינם לכל החיים, ולהסתפק בהטבה זו למשך שנה אחת בלבד ממועד החזרה לחיים האזרחיים. ואילו גובה הפנסיה התקציבית למי מהח"כים החדשים שיהיה זכאי לכך, תיקבע כממוצע משוקלל בהתאם לשכרם בכל תקופות כהונתם בשירות הציבורי. החיסכון לקופת הכנסת נאמד ב-13-10 מיליון שקל לקדנציה.

יש לברך את יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) שהוביל את מהלך הקיצוץ בתנאי הפרישה של הח"כים ואת הח"כים שנכחו בוועדת הכנסת והצביעו בעד קיצוץ תנאי הפרישה: דניאל בנלולו (ליכוד), אתי ליבני (חצ), דני קורן (עבודה) יאיר פרץ (ש"ס), ושאול יהלום (מפד"ל).ואולם מלאכתם של הח"כים טרם הושלמה. הקיצוץ שעליו החליטה ועדת הכנסת יחול רק על חברי כנסת שיבחרו לכנסת ה-17.

הח"כים לא אישרו את המלצת הוועדה הציבורית לקביעת תנאי הח"כים בראשות פרופ' ראובן גרונאו להעניק טלפון (עד לתקרה של 8,406 שקל בשנה לח"כ פורש) ועיתון חינם למשך שנה לח"כים שיפרשו מהכנסת ה-16, ולמשך שנתיים לח"כים ושרים שכבר פרשו בעבר. ההחלטה תתקבל רק לאחר הבחירות.

גרונאו והיועצת המשפטית של הכנסת נורית אלשטיין הסבירו, בתגובה להתנגדותו לפגיעה של הח"כ הפורש יוסף פריצקי (צל"ש), שאין המדובר בפגיעה רטרואקטיווית ואין כאן פגיעה בזכויות מוקנות של הח"כים הפורשים, וכי זכותה של הכנסת לבטל הטבה זו מעתה ואילך.

מה שמעניין הוא שלפני חודשיים הועלה שכר הח"כים ב-5.8% ובשיעור זהה גדלה גם הגמלה של הח"כים הפנסיונרים. שכר השרים הועלה באותו מועד ב-10% ואף אחד מהשרים הגימלאים לא התנגד לגידול שחל בגמלתו. לפיכך, גם הקיצוץ בהטבת העיתון והטלפון חינם שיחול כעת על הח"כים שייבחרו, לא צריך לפסוח על אלה שפרשו בעבר. קשה להאמין שמישהו מהם לא היה בא בעבר לכנסת אילו ידע שבפרישתו הוא עלול להפסיד את תשלום הטלפון והעיתון חינם לכל החיים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן