מקסום רווחי החברה: התנהגות פסיכופתית

אדם יחיד שהיה פועל כאגואיסט ובצורה דורסנית כדי למקסם את רווחיו, על חשבון הכלל וללא כל התחשבות בחברה, היה נחשב מאפיונר או פסיכופת מסוכן, והיה מוכנס לבית חולים או לבית סוהר. התנהגותו של אדם שהיה מתאגד כחברה בע"מ ונוהג בצורה דומה היתה מתקבלת בהבנה, אם לא בתשואות

אמנון פורטוגלי
אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון פורטוגלי
אמנון פורטוגלי

יורם גביזון, במאמרו הביקורתי "התנובה של רייכמן מחמיצה" (4 בנובמבר, 2005), בודק את הביצועים של תנובה על פי המדדים המקובלים לבדיקת חברות עסקיות ציבוריות - רווחיות תפעולית, החזר להון וכו' - ולדעתו תנובה היא כישלון חרוץ. הכתבה והבדיקה לוקות בשני רבדים: ברובד הראשון, הגלוי, המדדים להצלחה צריכים להיות בהתאם למטרת התאגיד, ואין להשוות אגודה שיתופית לחברה הנסחרת בבורסה; הרובד השני, הסמוי, מתבסס על אחד המיתוסים החזקים בשיח הכלכלי בישראל, והוא שמטרתו הבלבדית של כל תאגיד עסקי, ובכלל זה תנובה, היא מקסום הרווח לבעלי המניות.

הכשל נעוץ בטשטוש ההבחנה בין חברות עסקיות הנסחרות בבורסה, חברות פרטיות ואגודות שיתופיות. המטרה של חברה עסקית בורסאית היא מקסום הרווח של בעלי המניות. בדרך כלל מטרה זו מושגת על ידי הגדלת הרווחיות על פי המדדים המקובלים שבהם השתמש הכתב. אם נשתמש במדדים אלה למדידת היעילות ולהערכה של חברות עסקיות פרטיות, נמצא שחלקן הגדול אינן עומדות בתנאי הסף. הרווחיות ברוב המקרים תהיה נמוכה ביותר, משיקולי מיסוי, ואילו "הרווח" לבעלים יבוא בעיקר ממשכורות, בונוסים, כיסוי הוצאות וכיוצא בזה. תופעה דומה תימצא גם בחברות בורסאיות המנוהלות כחברות פרטיות, כמו אלה בעלות סוגי מניות שונים ומניות שליטה.

לעומת חברה עסקית בורסאית, תנובה היא אגודה שיתופית שמטרתה המרכזית לעבד ולשווק את התוצרת החקלאית של בעליה. ואכן, רוב פעילותה של תנובה היא במוצרים בסיסיים כמו חלב, גיל ואשל - מוצרים מפוקחים, שרווחיותם קטנה. גם אם המטרה של תנובה היא למקסם את הרווח של הבעלים, אין לה בהכרח אינטרס להראות רווח גבוה, אלא לתעלו לספקים, שהם כאמור החברים והבעלים באגודה השיתופית.

התאגיד העסקי בבעלות מוגבלת (corporation) הוא אחד ההמצאות החשובות בהיסטוריה האנושית, שאיפשרה התפתחות כלכלית עצומה במאות השנים האחרונות. בזמנו, הרציונל וזכות הקיום של התאגיד הכלכלי היו לטובת השלטון או החברה בכלל. כיום נראה שהגולם קם על יוצרו, ובהרבה מקרים התאגידים הכלכליים פועלים על חשבון טובת החברה ובניגוד לה. הרחבה לא מרוסנת של הקונספט של התאגיד העסקי כ"אישיות משפטית וכלכלית" נפרדת מייצרת מציאות בעייתית, המעניקה לגיטימציה לכל פעולה למקסום הרווח של התאגיד ללא התחשבות בסביבה ובחברה ועל חשבונן. למרות זאת, ניתוק התאגידים מההקשר החברתי שבו הם פועלים, כאילו הם פועלים ב"פלנטה כלכלית" נפרדת, מועבר באוניברסיטאות לסטודנטים לכלכלה ולמינהל עסקים ומונחל לציבור הרחב באמצעות התקשורת כתורה מסיני.

אחת האפשרויות הפופולריות להגדלת רווח בחברה הוא הקטנת שכר העובדים למינימום האפשרי, ואם רוצים "לייעל" עוד יותר - להוציא חלקים מהפעילות התאגידית למיקוד חוץ ולהסיר כל אחריות לעובדה כי חברות כוח האדם משלמות שכר מינימום ואף למטה מזה, ואינן מספקות תנאים בסיסיים.

אדם יחיד שהיה פועל כאגואיסט ובצורה דורסנית כדי למקסם את רווחיו, על חשבון הכלל וללא כל התחשבות בחברה, היה נחשב מאפיונר או פסיכופת מסוכן, והיה מוכנס לבית חולים או לבית סוהר. התנהגותו של אדם שהיה מתאגד כחברה בע"מ ונוהג בצורה דומה היתה מתקבלת בהבנה, אם לא בתשואות.

גביזון ניתח את הביצועים של תנובה על בסיס התפישות והמושגים של כסף ומקסום רווחים. האפשרות שמטרתה של תנובה היא למקסם את הרווח של כלל בעלי העניין בה - הבעלים, הספקים, העובדים וכלל החברה מסביבה - לא עולה כלל על דעתו. הנהלת תנובה אולי אינה ההנהלה הטובה ביותר, וללא ספק עשתה כמה שגיאות ניהול חמורות, אך אמות המידה להצלחה או לכישלון שלה שונות מאלה שעליהן התבסס גביזון.

הכותב הוא מרצה מן החוץ בביה"ס למוסמכים במינהל עסקים באוניברסיטת ת"א ויועץ עסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר