תקופת הכהונה הממוצעת של מנכ"לים במשרדים ממשלתיים - שנה וחצי בלבד

כך עולה מבדיקה שערכה נציבות שירות המדינה במשרדי הממשלה המרכזיים מאז 2000; חילופי השלטון התכופים בחמש השנים האחרונות והחילופים התכופים של שרים גרמו לתחלופה גבוהה של מנכ"לים בשירות המדינה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

תקופת הכהונה הממוצעת של מנכ"לים במשרדים ממשלתיים היא כשנה וחצי - כך עולה מבדיקה שערכה נציבות שירות המדינה במשרדי הממשלה המרכזיים מאז 2000. לפי הבדיקה, ב-11 מהמשרדים כיהנו שלושה מנכ"לים בתקופה של חמש שנים - כלומר, אורך הכהונה הממוצע היה כ-20 חודש; בארבעה מהמשרדים כיהנו בתקופה זו ארבעה מנכ"לים - אורך כהונה ממוצע של כ-15 חודש; בשלושה מהמשרדים כיהנו שני מנכ"לים - כ-30 חודש בממוצע, ובמשרד לביטחון פנים התחלפו בחמש השנים חמישה מנכ"לים.

חילופי השלטון התכופים בחמש השנים האחרונות והחילופים התכופים של שרים גרמו לתחלופה גבוהה של מנכ"לים בשירות המדינה. נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, סבור כי התחלופה המהירה של המנכ"לים פוגעת באיכות המשרדים והשירות שהם מספקים מאחר שהמנכ"לים לא מספיקים לבצע את מדיניותם.

"משרת המנכ"ל קורצת רק בחלק מהמשרדים, מאחר שהשכר אינו גבוה לעומת הסקטור העסקי", אמר הולנדר. "לגבי רוב המשרות, בעליהן אינם מצליחים להתברג בתפקידים בכירים וחלק מהם מחפשים עבודה תקופה ארוכה לאחר שסיימו את השירות".

הולנדר מבקש לחדש כעת את ההצעה לקבוע תנאי סף למנכ"לים בשירות המדינה, לפיהם מנכ"ל במשרד ממשלתי יחויב להציג כישורים מתאימים בבואו להתמודד על המשרה. הולנדר - בשיתוף עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז וקודמו בתפקיד, אליקים רובינשטיין - הגיש את ההצעה לממשלות ברק ושרון, אך היא לא קודמה. לדברי הולנדר, לא נקבעו תנאי סף כלשהם לתפקיד מנכ"ל, בעוד קיימות דרישות השכלה וניסיון לכל המשרות בשירות המדינה.

לפי ההצעה המשותפת, מועמד יהיה כשיר לתפקיד מנכ"ל רק אם הוא בעל תואר אקדמי מוכר או השלים השכלה גבוהה מוכרת אחרת. כמו כן, יידרש המועמד להיות בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בשירות הציבורי או בתאגיד בעל היקף עסקים או פעילות משמעותי שבו מילא תפקיד ניהולי בכיר או תפקיד בכיר בתחום רלוונטי לתחום עיסוקיו העיקריים של המשרד שבו הוא מיועד לכהן.

לפי ההצעה, רק במקרים חריגים ניתן יהיה למנות למנכ"ל גם מועמד ללא תואר אקדמי מוכר או השכלה גבוהה מוכרת אחרת; זאת, בתנאי שהוא בעל ניסיון, ובתנאי שוועדת מינויים אשר תדון במינויו תקבע כי אין בהיעדר ההשכלה כדי לפגום בכשירותו המקצועית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר