שר האוצר נתניהו: קיצוץ הקצבאות חייב להימשך

נתניהו דחה תביעת העבודה לבטל הקיצוץ לקשישים; ועדה ממליצה לאסור על האוצר בחוק לקצץ את קצבאות הזקנה

רותי סיני
רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי סיני
רותי סיני

שר האוצר, בנימין נתניהו, הגן בצהריים (שלישי) על מדיניות הצמצום בקצבאות, ואף איים להחריפה. "קיצוץ הקצבאות חייב להימשך. אם הוא ייעצר, כל המדינה תיעצר", אמר נתניהו בנאומו בכנס הרצליה. נתניהו דחה בתוקף את דרישת העבודה לבטל את הקיצוץ בקצבאות הזקנה. לדבריו, האוצר כבר העביר חצי מיליארד שקל לקשישים מעוטי יכולת, ואין צורך בהגדלת הקצבאות.

נתניהו חזר על עמדתו, כי קיצוץ הקצבאות "מייצר צמיחה, משום שאנשים יוצאים לעבוד ויוצאים ממעגל העוני". שר האוצר הודה בקיומה של קבוצה של עניים עובדים, אך טען כי הם קבוצה קטנה, של יוצאים מן הכלל, שיש לטפל בה.

ואולם אם יתקבלו המלצות הוועדה לרפורמה בביטוח הלאומי, שהוצגו אף הן בכנס, לא יהיה קיצוץ נוסף בקצבאות הזקנה בסמכות שר האוצר. לפי ההמלצות, קצבאות מסוימות ייחשבו כפוליסות ביטוח של מי שמשלם דמי ביטוח לאומי. באוצר נוטים להתייחס להמלצות בחיוב להמלצות הוועדה, והדבר שעשוי להקל על אישורם בכנסת של שינויי החקיקה, הנדרשים לשם מימושן.

את הוועדה מינה מנכ"ל הביטוח הלאומי, הד"ר יגאל בן שלום, ובראשה עומד ראש אגף התקציבים לשעבר דוד ברודט. לפי המלצותיה, יעדי המוסד לביטוח לאומי יוגדרו מחדש, כדי להבטיח שהכסף בקופתו יספיק גם לדורות הבאים, ושכל מי שמשלם דמי ביטוח יקבל קצבה ביטוחית ברמה מסוימת בעת הצורך.

השינויים המוצעים מגדירים באופן חד ומובחן את שני תפקידיו השונים של המוסד - האחד כספק קצבאות ביטוחיות כמו קצבאות זקנה, נכות ושארים; והשני כגוף שמספק רשת מגן לשכבות החלשות ביותר בחברה, בעיקר באמצעות קצבאות הבטחת הכנסה. במהלך דיוני הוועדה הועלתה הצעה להעביר את התפקיד הסוציאלי לגוף אחר, ולהשאיר לביטוח הלאומי רק את תפקידו הביטוחי, בדומה למצב ששורר במדינות אחרות. ואולם הדעה הרווחת היתה שאין גוף אחר שייטול על עצמו את התפקיד.

מקור המימון לקצבאות הביטוחיות יבוא ברובו מכספי הציבור וחלקו מאוצר המדינה, ואילו המימון לקצבאות הסוציאליות יבוא כולו מקופת המדינה. אחת לחמש שנים יבוצע דו"ח אקטוארי, שיבחן את השינויים הדמוגרפיים ואת ההכנסות וההוצאות החזויים של המוסד, כדי להחליט אם יש צורך לבצע שינויים ברמת הקצבאות. בחינה אקטוארית זו, שאינה נעשית היום, נועדה להבטיח שהכסף יספיק גם לדורות הבאים.

"אם יהיה צורך, נוכל לשנות את גובה הקצבה - אבל רק בתגובה לתמורות דמוגרפיות, למשל אם תוחלת החיים תתארך, לא בגלל שצריך לסתום חור בגירעון של האוצר", אומרת לאה אחדות, סמנכ"ל לתכנון ומחקר של הביטוח הלאומי, שהיתה חברה בוועדה.

לפי ההמלצות, קצבאות הילדים לא ייחשבו עוד קצבאות ביטוחיות, אלא תמיכה סוציאלית. חלק מחברי הוועדה היו חלוקים על הצעה זו, שמשמעותה האפשרית שבעתיד יהיה קל יותר להחליט לשלם קצבאות ילדים באופן סלקטיווי - רק למי שזקוק להן בגלל מצבו הסוציו-אקונומי. כיום משולמות הקצבאות לכל משפחה.

הצורך בהגדרה חדה יותר של תפקידי הביטוח הלאומי נולד מהקיצוצים התכופים והעמוקים שבוצעו בשנים האחרונות בקצבאות המוסד, שנועדו בעיקר להקטין את כמות הכסף שהאוצר מעביר לביטוח הלאומי. הקיצוצים שחקו לא רק את הקצבאות, אלא גם את עצמאות המוסד ואת אמינותו.

כדי לחזק את מעמדו של המוסד, ממליצה הוועדה גם על שינויים בגוף המפקח על המוסד - מועצת הביטוח הלאומי. לפי ההמלצות יצומצם מספר חבריה מ-51 ל-15 עד 20. גם הרכב המועצה ישתנה, כך שנציגי הממשלה, המעסיקים והעובדים לא יהיו עוד רוב בה. כן מומלץ למנות את מנכ"ל המוסד כיועץ הממשלה לענייני ביטחון סוציאלי, שתפקידו יהיה לחשוף את השרים להשלכות של החלטותיהם על השכבות המוחלשות ועל הרחבת ממדי העוני.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט