שר הביטחון הנחה: יופסקו בדיקות פוליגרף לקצינים

יממה לאחר הדחת מפקד אוגדת עזה, תא"ל זכאי, בעקבות בדיקת פוליגרף, קבע מופז כי הבדיקות יותנו באישורו בלבד; ביקורת קשה על עמדת הרמטכ"ל בפרשה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

שאול מופז, שר הביטחון, התערב היום (שלישי) בפעם הראשונה בפרשת מפקד אוגדת עזה הפורש, תא"ל שמואל זכאי. מופז נועד הבוקר עם הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, והנחה אותו כי מעתה כל בדיקות הפוליגרף לקציני צה"ל, המתקיימות בהחלטת מפקדים בכירים יופסקו לאלתר.

מופז קבע כי יוחלט על מנגנון מיוחד לאישור החלטות לביצוע בדיקת פוליגרף. הבדיקות יותנו בהמלצת הפרקליט הצבאי הראשי, בהמלצת הרמטכ"ל ובאישור סופי של שר הביטחון עצמו.

מופז נקט בצעד זה על רקע ביקורת קשה שנשמעה בצה"ל על תכיפות בדיקות הפוליגרף באחרונה ובהן חקירת פרשת ההדלפה ל"הארץ", שבעקבותיה פרש מתפקידו זכאי.

אתמול החליט הרמטכ"ל שעל זכאי לפרוש מיד משירות פעיל. נימוקו היה צעדו של זכאי, שפרש מתפקיד מפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה בשבוע שעבר, "פגע באמינותו כלפי מפקדים ופקודים", משום ש"עזב אוגדה בזמן לחימה".

הכחיש תוצאות הפוליגרף

זכאי התפטר ביום חמישי שעבר, לאחר שנחשד בהדלפת מידע ל"הארץ" לפני כחודש, על חילוקי דעות בין הדרג הצבאי לראש הממשלה, אריאל שרון, בדבר המשך מבצע "ימי תשובה" בצפון הרצועה. הוא הכחיש מכל וכל את ההאשמות נגדו בעניין זה, שהסתמכו על ממצאי בדיקת פוליגרף אשר קבעה כי לכאורה לא אמר אמת.

זכאי ראה בהאשמות נגדו עלבון ופגיעה באמינותו ולכן הודיע כי יתפטר. הרמטכ"ל ומפקד האוגדה הפורש כבר ניהלו שיחה קצרה וטעונה ביום חמישי בלילה, שבמהלכה קיבל יעלון את התפטרותו של זכאי והודיע כי תיכנס לתוקף באופן מיידי. מאז, התקיימו מגעים בין לשכת הרמטכ"ל לזכאי, בניסיון להגיע להסכמה על המשך שירותו.

זכאי חשב שיקבל הודעה שתטהר אותו, אולם בפגישתם אמש דחה הרמטכ"ל רעיונות מסוג זה. הוא הודיע לזכאי כי עליו לפרוש מיד. בהודעה שפירסם דובר צה"ל מטעם יעלון נאמר כי "הרמטכ"ל ערך שיחה מסכמת עם תא"ל זכאי בה הבהיר לו כי על רקע כשל ערכי באמינות כלפי מפקדים ופקודים ועזיבת אוגדה בעת לחימה, יפרוש תא"ל זכאי מצה"ל. "זהו מפקד שזכה בהערכת מפקדיו ופקודיו לאורך שנים. דווקא בשל כך, התנהגותו לאורך זמן פגעה באמון בו ואינה מאפשרת את המשך שירותו. לאור זאת, יפרוש הקצין מצה"ל. הרמטכ"ל הודה לתא"ל זכאי על שנות שירותו כמפקד וכלוחם".

ביקורת קשה על הרמטכ"ל

פרשת זכאי ממשיכה לעורר סערה בצה"ל. קצינים בכירים מתחו בימים האחרונים ביקורת קשה על עמדת הרמטכ"ל בפרשה וטענו כי בצבא שוררת כעת אווירה של "ציד מכשפות" בכל הנוגע לקשרים עם אנשי תקשורת. "כולם בצה"ל דיברו ומדברים עם התקשורת, באישור או שלא באישור", טענו. "מוזר שזה מה שלשכת הרמטכ"ל עוסקת בו עכשיו בכזו אינטנסיוויות - כשלכולם ברור שהדיווחים שפורסמו מהרצועה לא גרמו שום נזק ביטחוני. אין לעניין הזה שום קשר עם שמירה עם ביטחון המדינה".

בנוסף, מעוררות נסיבות הדחתו של זכאי משירות אי נוחות קשה אצל קצינים רבים, הסבורים שאין זו הדרך הראויה לסיים קריירה ארוכה, גם אם התפתחה מחלוקת אישית בינו לבין הרמטכ"ל ואלוף פיקוד הדרום, דן הראל.

בינתיים, טרם סוכמה שאלת מחליפו של זכאי. ישנם ארבעה מועמדים לתפקיד: תא"ל אביב כוכבי, תא"ל יאיר גולן, תא"ל נועם תיבון ותא"ל גיא צור. שלושת הראשונים הם קציני חי"ר.

תא"ל צור, המשמש כיום כראש מטה פיקוד הדרום ומיועד להתמנות למפקד אוגדה משורינת סדירה, הוא קצין שריון. נראה שהאלוף הראל נוטה למנות את תא"ל צורף, אולם ההחלטה הסופית היא בידי יעלון. זו צפויה להתקבל לקראת סוף השבוע.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"