נחתם הסכם עבודה חדש באל על: מבטיח תוספת שכר לעובדים עקב הרחבת לוח הטיסות בקיץ

ההסכם, שנחתם לאחר שנתיים של מו"מ, מסדיר בנוסף את הארכת ההסכם הקיבוצי לעובדים הקבועים ואת מתן האפשרות לקליטת עובדים זמניים כקבועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסכם עבודה חדש באל על נחתם בסוף השבוע בין ההנהלה, נציגות העובדים וההסתדרות. ההסכם כולל שלושה סעיפים מרכזיים: הארכת ההסכם הקיבוצי לעובדים הקבועים; מתן אפשרות לקליטת עובדים זמניים כקבועים; והבטחת הטבות ותוספות שכר לטייסים ודיילים לאור הרחבת לוח הטיסות בקיץ.

הסיכום הושג לאחר משא ומתן רצוף משברים שנמשך קרוב לשנתיים. ההסכם אושר על ידי מועצת המנהלים של החברה והוא כפוף לאישור רשות החברות הממשלתיות.

ההסכם יחייב גם את בעליה החדשים של החברה. קבוצת כנפים, בבעלות האחים בורוביץ', צפויה להשלים את השתלטותה על חברת אל על בסוף השנה. לדברי מקורות בחברה, הבעלים החדשים עודכנו בצורה שוטפת בהסכמות. באל על מועסקים 5,400 עובדים בישראל ובחו"ל, מתוכם כ-2,000 עובדים זמניים בממוצע שנתי.

על פי ההסכם החדש, הוארך תוקפו של הסכם העבודה הקיבוצי של כלל עובדיה הקבועים (דור א') של החברה, בעיקר עובדי הקרקע, עד סוף 2005 ללא תוספת עלות. ההסכם מעגן את כל תנאי העסקה של העובדים, כפי שהופיעו בהסכם העבודה הקיבוצי שפג ב-2002.

באשר לעובדי דור ההמשך (דור ב') בחברה, מאפשר הסכם העבודה החדש העסקת עובד זמני עד תום חמש שנים, אז יוחלט אם להמשיך בהעסקתו עד גיל הפרישה. הסכם דור ההמשך יאפשר גמישות ניהולית ביחסי העבודה, לצד הורדת עלויות משמעותית, שכן חלק גדול מהעובדים הזמניים יוכל להיקלט במעמד עובדים קבועים, אך בתנאי העסקה פחות טובים מאלה של עובדיה הקבועים. ההסכם סולל את הדרך לחזור ולקלוט, כבר השבוע, עובדים זמניים שסיימו את חוזה העסקתם ונאלצו לעזוב באחרונה את אל על. הסכם העובדים הזמניים הוארך עד 2008.

החלק השלישי של ההסכם מתייחס לטייסים ולדיילי האוויר של אל על, ויאפשר להנהלת החברה להפעיל את לוח הטיסות העמוס במיוחד המתוכנן לקיץ הקרוב. לוח טיסות הקיץ יגדל השנה בכ-20%. ההסכם מבטיח הטבות ותוספות שכר לטייסים, דיילי האוויר ואנשי המגזר הטכני במשמרות, בתמורה לעבודה המאומצת הצפויה בקיץ.

כך לדוגמה, בהתאם להסכם, יקוצר משך זמן המנוחה של הטייסים בצפון אמריקה, כך שניתן יהיה להפעילם בסבבי טיסות רבים יותר. בתמורה הם יקבלו תוספת של חמש וחצי שעות לכל טיסה. דיילי האוויר ועובדי הקרקע יפוצו אף הם בהתאם לשעות העבודה הנוספות שיבצעו.

מנכ"ל אל על, עמוס שפירא, אמר בתגובה: "הסכם העבודה החדש מהווה אירוע משמעותי נוסף בהפיכתה של אל על לחברה עסקית וגמישה המתמודדת בשוק". מהנהלת החברה נמסר כי היא "רואה הישג מיוחד בחתימת הסכם דור ההמשך, המסדיר לראשונה נושא אשר במשך שנים הקשה על פעילות אל על - שנדרשה לחילופי עובדים לעתים קרובות ולאובדן ידע מקצועי - תוך כדי השגת גמישות ניהולית והורדת עלויות".

לדברי הסמנכ"ל למשאבי אנוש, ראובן ורובניק, "ההסכם יאפשר המשך העסקתם של חלק מקבוצת העובדים הזמניים שעזבו את החברה בסוף 2003. יתרה מזאת, בכל שנה תוכל אל על לחדש את מאגר העובדים המקצועיים בכל תחומי פעילותה, מתוך קבוצת העובדים הזמניים, במידה שיוכיחו עצמם".

מחזיק תיק התחבורה בהסתדרות, חיים שייב, אמר: "ההישג העיקרי הוא שהוכחנו שאנו יכולים לתת מענה לצרכי החברה המתמודדת בשוק תחרותי. לבנות קיבוע של עובדים מחד גיסא, וגמישות ניהולית להנהלה מאידך גיסא, וכן יכולת להקטין עלויות שכר לאורך זמן".

היום תאשר מועצת המנהלים של אל על את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2004 שיצביעו, בניגוד להערכות הראשונות, על רווח חד ספרתי. כמו כן תיפרד מועצת המנהלים מהיו"ר, מיכאל לוי, הפורש בתום קדנציה אחת של שלוש שנים.

הסכם העבודה החדש באל על

* ההסכם עם העובדים הקבועים הוארך ללא תוספת עלות עד סוף 2005

* עובד זמני יוגדר ל-5 שנים ובסיומן יוחלט אם ייהפך לקבוע. ההסכם עם העובדים הזמניים הוארך עד 2008

* ההסכם מאפשר קליטת עובדים זמניים שסיימו את חוזה העסקתם באחרונה

* הובטחו הטבות ותוספות שכר לעובדים בתמורה להרחבת לוח טיסות הקיץ בכ-20%

מינוי זוהר למינהל התעופה, לממשלה

שר התחבורה, אביגדור ליברמן, יביא היום לאישור הממשלה את מינויו של תא"ל (מיל) אודי זוהר (48), לתפקיד ראש מינהל התעופה האזרחית החדש במשרד התחבורה. אם יאושר המינוי צפוי זוהר להיכנס לתפקידו כבר מחר, מאחר שכתב המינוי של ראש מינהל התעופה האזרחית בפועל, אריק בן ארי, מסתיים מחר.

הצבת זוהר כמועמד לתפקיד התאפשרה לאחר שאישור מועמד אחר של שר התחבורה, מנהל סניף אל על במוסקווה אביגדור וייסבורד, נתקל בקשיים בוועדה לאיתור מועמדים בנציבות שירות המדינה.

זוהר הוא בעל פרס "ביטחון ישראל" על חלקו בפיתוח מערכת חסויה. הוא שימש טייס קרב ומפקד בסיס בחיל האוויר. לפני חמישה חודשים השתחרר מצה"ל, ובאחרונה שימש בתפקידים במשרד הביטחון.

אם יאושר מינויו הוא יהיה ראש מינהל התעופה האזרחית הקבוע הראשון במשרד התחבורה זה כשנה וחצי.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי