פלדשו נאלץ להתפטר ממנכ"לות שופרסל בעקבות חילוקי דעות עם היו"ר ביגר; נוחי דנקנר החליט לתמוך ביו"ר

המינוי הראשון שביצע נוחי דנקנר היה של פלדשו למנכ"ל שופרסל, וכבר אז עלו ספקות לגבי התאמתו לתפקיד

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

חודשיים בלבד לאחר מינויו של יואל פלדשו לתפקיד מנכ"ל שופרסל (שפרסל :ת"א), הודיע אתמול יו"ר החברה, אברהם ביגר, על סיום תפקידו. בהודעה שפירסמה החברה נמסר כי פלדשו ביקש מביגר, שמונה לתפקיד לפני כחודש וחצי בלבד, לשחרר אותו מתפקידו מסיבות אישיות. עוד נמסר כי ביגר נענה לבקשתו וכי את פלדשו החליף בתפקיד אפי רוזנהויז, שמונה לפני חודשיים לתפקיד משנה למנכ"ל שופרסל. לרוזנהויז לא מונה מחליף.

מקורבים לקבוצת אי.די.בי (אדבא :ת"א) ציינו אתמול כי הנסיבות שהובילו לסיום כהונתו של פלדשו היו שונות מההסבר שניתן בהודעה. לדבריהם, ביגר ופלדשו לא ראו עין בעין את תהליכי ההבראה של הרשת, ויו"ר אי.די.בי, נוחי דנקנר, התבקש להכריע מה ישרת טוב יותר את האינטרסים של שופרסל. הכרעתו היתה לאפשר לביגר להישאר בתפקיד.

שופרסל מתכננת למקד בחודשים הקרובים את הליך שיקומה במיצובה מחדש, כדי להחזיר לסניפים את הציבור שנטש. לכן, היה זה טבעי שרוזנהויז - שכיהן בעבר בתפקידי שיווק בפרטנר ובסופר-פארם - יתיישב על כיסא המנכ"ל.

החילופים התכופים בצמרת הניהולית של שופרסל יוצרים תחושה של חוסר יציבות. עם זאת יש לזכור כי חלק מהם נבעו באופן טבעי מחילופי הבעלים בחברה המחזיקה ברשת, אי.די.בי, שהושלמו בסוף מאי 2003.

מינויו של פלדשו כמנכ"ל הרשת היה המינוי הראשון שביצע דנקנר. כבר אז עלו ספקות לגבי התאמתו של פלדשו לתפקיד, שהובילו לתהיות על דרך קבלת ההחלטות של דנקנר. זמן קצר לאחר מכן מינה דנקנר את ביגר ליו"ר שופרסל במקומה של דליה לב, מינוי שהתקבל בהבנה בשוק ההון לנוכח ניסיונו של ביגר בהבראת חברות. את ההחלטה הנוכחית להחליף את פלדשו ברוזנהויז ניתן לראות כהתעשתות מהירה של דנקנר ותיקון טעות זריז יחסית מצדו.

כבר בשלב בו הוצע פלדשו על ידי דנקנר לתפקיד מנכ"ל שופרסל היה ברור כי לא מדובר במינוי אידיאלי. די היה לראות את ההתנגדות הגורפת שהתעוררה בפעם הראשונה שהוצעה מועמדותו לתפקיד, ערב העברת הבעלות באי.די.בי מקבוצת רקנאטי-קרסו לקבוצת גנדן-מנור-לבנת בראשות דנקנר. ההנהלה הקודמת בשופרסל היתה מוכנה להותיר את הרשת ללא מנכ"ל קבוע, ובלבד שלא תהיה חתומה על המינוי של פלדשו.

עם זאת ימים ספורים לאחר השלמת עסקת הרכישה של אי.די.בי מינה דנקנר את פלדשו למנכ"ל שופרסל. היה ברור כי פלדשו קיבל את התפקיד מכיוון שהוא איש אמונו של דנקנר. מי שמכיר את דנקנר יכול היה להעריך כי פלדשו מונה כדי לבצע את המדיניות אותה יקבע, בסופו של דבר, איש אחד בלבד - דנקנר עצמו. דרך הניהול של דנקנר אמנם רצופה דיונים משותפים והוא נכון לשמוע כל הצעה או המלצה, אך את ההחלטה הקובעת דנקנר רגיל לקבל בעצמו, ולשאת באחריות לתוצאותיה.

הליך הבחירה של מנכ"ל שופרסל החל בפברואר 2003, מיד לאחר התפטרותו הפתאומית של המנכ"ל הקודם, עמי סגיס. ההתפטרות של סגיס היתה סימפטום לבעיה קשה יותר. הרשת סיימה את 2002 עם הפסד נקי בסך 14 מיליון שקל, והיה ברור כי ההפסד משקף בעיה ניהולית מתמשכת וכי החברה זקוקה לשינוי יסודי.

על רקע הצורך בגיבוש תוכנית אסטרטגית מקיפה לשופרסל, מינה דנקנר את ביגר ליו"ר. מקורבים לאי.די.בי ציינו כי תוך כדי לימוד הבעיות של הרשת וחיפוש הפתרונות הבין ביגר מהר מאוד כי אין לו שפה משותפת עם פלדשו. כדי למנוע חריקות בהתקדמות תוכנית ההבראה לרשת, שנדרשה בדחיפות, הוחלט לאפשר לביגר לעבוד עם רוזנהויז, עמו יצר שיתוף פעולה פורה יותר.

הצוות ביגר-רוזנהויז אמור להשלים את גיבוש התוכנית האסטרטגית לחילוץ הרשת מקשייה בקרוב; מקורבים לחברה ציינו אתמול כי זו תוצג תוך שבועיים לכל היותר. התוכנית מתמקדת לפי שעה בהגדלת שורת המכירות של הרשת. ההנהלה תרכז משאבים בשיקום תדמית הרשת ומיצובה מחדש - כדי להחזיר את הלקוחות שנטשו. בין השאר, צפויה החברה להודיע על צמצום מספר תתי הרשתות, ככל הנראה לשלוש - לעומת חמש כיום. בנוסף על כך תכלול התוכנית צעדים לשיפור חוויית הקנייה, כולל שיפור השירות ללקוח והתאמת מחירי מוצרים לסביבה הסוציו-אקונומית בה פועלים הסניפים.

התוכנית האסטרטגית תעסוק גם בצמצום הוצאות באמצעות צעדים פיננסיים, הורדת דמי שכירות, סגירת סניפים מפסידים ופיטורי עובדים. ההערכה היא כי בסוף הליך ההבראה, שעשוי להימשך שנה-שנתיים, ייסגרו כ-15 סניפים וכוח האדם יצומצם בכ-400 עובדים, רובם עובדי הנהלה.

הנהלת שופרסל החדשה תיבחן על ידי בעלי השליטה ושוק ההון לפי יכולתה לספק את הסחורה - להחזיר את הרשת לרווחיות ואולי אף לשמור על מעמדה כרשת המובילה. זאת, לאחר שבעלי הרשת המתחרה, רבוע כחול, כבר סימנו להם כמטרה לעקוף אותה, ולאחר שבשנה האחרונה ספגה הרשת הפסדים כתוצאה מתחרות מצד סופרים פרטיים וזולים. הרף שמציב דנקנר לביגר ורוזנהויז אינו נמוך. אחרי הכל, שופרסל היא אחת משמונה חברות מפתח שדנקנר מייחס להן חשיבות רבה במיוחד, מתוך כ-100 החברות בקבוצת אי.די.בי.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט