פוטרו רוב עובדי ספריית מעריב

הפיטורים הם חלק מתוכנית ההתייעלות של קבוצת הד ארצי; ההוצאה לאור במשא ומתן לשיתוף פעולה עם הוצאת כתר

שירי לב-ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירי לב-ארי

הוצאת ספריית מעריב, השייכת לקבוצת הד ארצי (הדרצ: ת"א) שבבעלות מעריב החזקות (מעריב: ת"א) , פיטרה אתמול כ-20 מעובדיה - שהם רוב עובדי ההוצאה - ובהם עורכים ספרותיים ואנשי הפקה וסדר. שלושה עובדים נשארו בהוצאה, ובהם המנכ"ל יצחק גליק. עתידה של הוצאת הספרים מוטל כעת בספק. בשנתיים האחרונות נמצאת קבוצת הד ארצי בקשיים כלכליים הולכים ומחמירים, ובתשעת החודשים הראשונים של 2002 רשמה הקבוצה הפסדים בסך 31.6 מיליון שקל. לפני שנתיים החל תהליך התייעלות בחברה, ובינואר 2001 פיטרה ספריית מעריב כעשרה מעובדיה.

במקביל לקיצוץ הנוכחי בכוח האדם, נפגשו ביום חמישי נציגי הד ארצי עם הוצאת כתר, המעוניינת זה זמן רב ברכישתה של ספריית מעריב. לפי שעה, קיים הסכם חתום בין שתי ההוצאות, שמימושו עדיין מתעכב. לא ברור אם זהו הסכם מיזוג בין השתיים; גורמים רבים בענף סבורים כי בין כתר לספריית מעריב אמור להתקיים מעתה שיתוף פעולה עסקי, שלפיו תעבור ספריית מעריב לניהולה של כתר. ספריה של ספריית מעריב יופקו ויופצו על ידי כתר בירושלים. ואולם, לאחר שפוטרו אתמול גם אנשי המערכת של ההוצאה, לא ברור מי יהיה אחראי לתחום התוכן בהמשך.

האווירה בהד ארצי קשה. העובדים מצויים בחוסר ודאות, ונשללת מהם האפשרות להתראיין לכלי התקשורת. "אנשים יושבים ומחכים למכתב הפיטורים שלהם", מספר עובד באחת המחלקות האחרות בחברה. "הם מהמרים על מי יקוצץ בשבוע הקרוב".

לפני ימים אחדים הודיעה הנהלת מעריב החזקות על תוכנית הבראה וארגון מחדש בהד ארצי, באמצעות קיצוץ בכוח אדם ואיחוד מחלקות. בקרב עובדי החברה קיימת התמרמרות, שכן עיקר ההפסדים שלה נובעים מההשקעה הגדולה בחנויות טאואר רקורדס, שלא הוכיחו את כדאיותן הכלכלית, ולא מתשלום משכורות לעובדים.

לאחרונה החליף רוני קליינפלד, שהיה עד לאחרונה מנכ"ל העיתון "מעריב", את מיכאל טוניס בתפקיד מנכ"ל קבוצת הד ארצי (ביניהם שימש אלי נחום כמנכ"ל הקבוצה במשך חודש וחצי). הקיצוץ בכוח האדם הוא אחד הצעדים הראשונים של קליינפלד בתפקיד.

שלשום כינסה ההנהלה את עובדי ספריית מעריב ובישרה להם על השינויים הצפויים. לפי ההחלטות החדשות, עד סוף השבוע תקבל כתר ככל הנראה את האחריות לניהול ההוצאה. העבודה על הספרים שתוכננו לצאת תימשך, חוזים עם סופרים ועורכים יכובדו עד צאתם של הספרים לאור, והמותג "ספריית מעריב" אמור להישמר גם לאחר יישום החוזה עם כתר. בתמורה להפקה, לייצור ולהפצה תקבל כתר אחוזים על מכירת הספרים מתוך הקטלוג של ספריית מעריב.

משא ומתן דומה ניהלה לאחרונה ספריית מעריב גם עם הוצאת כנרת-זב"מ, אבל בסופו של דבר היתה זו כתר שחתמה על ההסכם. "זו הדרך של עופר נמרודי לשמר את המותג של ספריית מעריב ועם זאת לחסוך עלויות", אומר גורם בענף. אם לא יתרחש מיזוג בין כתר לספריית מעריב, בשוק המו"לות מעלים את האפשרות שלפיה הבעלות על הספרייה תעבור מקבוצת הד ארצי לעיתון "מעריב".

בשנתייים האחרונות נעשו כמה ניסיונות לרענן את תחום התוכן של ספריית מעריב, והחלו לראות אור כמה סדרות סיפורת וספרי עיון חדשות, ובהן "קולות" ו"אפור". עם זאת, רבים בענף המו"לות מציינים את הידרדרותה הכללית של ההוצאה, "שעד לפני שש-שבע שנים היתה אחת ההוצאות הגדולות והמעניינות שהיו פה, ועכשיו היא הוצאה מנוונת - בגלל ניהול כושל, בגלל מאזנים כספיים שליליים, בגלל העדר מדיניות מו"לית ברורה, ובגלל הזנחת ספרות המקור".

גתית מיגרס, דוברת קבוצת הד ארצי: "החברה נמצאת כרגע בעיצומו של ארגון מחדש שנמשך כבר שנה וחצי. זה קשה גם למנהלים וגם לעובדים, ועד סוף החודש אני מניחה שנדע בדיוק מי ימשיך לעבוד ואיך תיראה היחידה שתצא לדרך החדשה".

מנכ"ל כתר, יפתח דקל, אומר שאינו מאשר או מכחיש את המידע על ההסכם עם הד ארצי. לדבריו, בחודשים האחרונים נפגשו נציגי ההוצאות וניסו לגבש מודלים של שיתוף עסקי, אבל "בכל מקרה זו אינה רכישה".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים